Najciekawsze miasta w Polsce

Kudowa-Zdrój: słynne uzdrowisko Kotliny Kłodzkiej

Kudowa-Zdrój to miejscowość uzdrowiskowa znajdująca się w województwie dolnośląskim nieopodal granicy z Czechami. Miasto jest najdalej wysuniętym na zachód punktem Kotliny Kłodzkiej i miejscem malowniczo położonym u podnóża Gór Stołowych. Kudowa-Zdrój jest miejscowością wypoczynkową, którą każdego roku tłumnie odwiedzają turyści: odwiedzających przyciągają nie tylko liczne atrakcje, ale także okoliczne tereny zielone (w tym Park Narodowy Gór Stołowych) oraz bliskość naszych zachodnich sąsiadów – Czech (niewielka odległość pozwala na wyprawy do wielu ciekawych miejsc, m.in. do Pragi – jednej z najpiękniejszych europejskich stolic). Kudowa-Zdrój to znane polskie uzdrowisko, miejsce rehabilitacji, ale nie tylko: ciekawie spędzą tu czas zarówno amatorzy górskich wędrówek, jak i dzieci czy miłośnicy spokojnego  wypoczynku: w Kudowie nie zabraknie atrakcji dla każdego, bez względu na wiek.

Historia powstania Kudowy-Zdroju

Kudowa-Zdrój powstała w miejscu, w którym dawniej znajdowała się wieś Czermna. Początki miejscowości datuje się na XVI w., początkowo Kudowa była zagłębiem tkactwa, którym zajmowała się większość mieszkańców, ale wszystko zmieniło się w XVII w., gdy odkryto, zbadano i potwierdzono właściwości lecznicze tamtejszych wód mineralnych: wówczas w XVIII w. miasto znalazło się we władzy lekarzy, którzy znacznie je rozbudowali (powstał wtedy pierwszy na tym terenie kościół). Kolejni właściciele Kudowy przyczyniali się do jej rozwoju, a wyspecjalizowanie w leczeniu schorzeń kardiologicznych i przeprowadzenie linii kolejowej prowadzącej od Kłodzka przez Kudowę do Czech spowodowało, że licznie przybywali tu kuracjusze. Po II Wojnie Światowej strona polska toczyła ze stroną czeską spór graniczny o Kudowę, jednak ostatecznie pozostała ona w obrębie państwa polskiego i w pierwszej połowie XX w. uzyskała prawa miejskie.

Zabytki w Kudowie-Zdroju

Kudowa-Zdrój może poszczycić się kilkunastoma obiektami, które zyskały miano zabytków: należą do nich m.in. XVIII-wieczny Park Zdrojowy z halą spacerową z 1906 r. (w parku można oglądać egzotyczne rośliny, takie jak kaktusy, agawy czy rododendrony i odwiedzić największą na Dolnym Śląsku Pijalnię Wód Mineralnych z Salą Koncertową). Obok pijalni można podziwiać najstarsze źródło wody leczniczej w mieście: pochodzi ono z 1587 r. Na terenie Parku Zdrojowego znajdują się również sanatorium oraz wzniesiony na Wzgórzu Kaplicznym barokowy Kościołek Ewangelicki, a w głębi parku rozciąga się ogromny staw. Do miejsc, które warto zobaczyć w Kudowie-Zdroju zalicza się XIX-wieczny Ratusz ulokowany w centrum miasta, na skwerze otoczonym kolorowymi rabatami kwiatowymi. W centrum Kudowy uwagę zwraca zabytkowy budynek przy ul. Zdrojowej: jego dach pokrywają liczne wieżyczki, a nad kamienną balustradą i ozdobnym wejściem umieszczono rzeźbę. Nieopodal Kościoła św. Bartłomieja w Kudowie-Zdroju, w odległości ok 1 km od centrum miasta, napotkamy dwa ważne zabytki: XVII-wieczną dzwonnicę obronną z zegarem w stylu gotyckim oraz słynną Kaplicę Czaszek – niewielki, barokowy budynek, którego ściany i sklepienie wyłożone są czaszkami i kośćmi ofiar wojen i chorób. W okolicy Kaplicy Czaszek biegnie Szlak Ginących Zawodów: gospodarstwo, w którym można zapoznać się z zanikającymi zawodami (np. kowalstwem czy garncarstwem), spróbować wiejskiego chleba i odwiedzić Mini ZOO, w którym mieszkają m.in. bażanty, jelenie i strusie. W najdalszym krańcu Kudowy-Zdroju znajduje się Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego znany jako Skansen w Pstrążnej, gdzie można podziwiać zbiór obiektów z tego terenu, które były dawniej wykorzystywane przez mieszkańców (są tu m.in. kuźnia i wieża alarmowa). Po drodze do Pstrążnej warto zatrzymać się przy pomniku Trzech Kultur, który upamiętnia wspólną historię Niemców, Polaków i Czechów zamieszkujących te tereny. Na niebieskim szlaku prowadzącym przez miasto napotkać można XIX-wieczną kapliczkę zwaną Źródełkiem Marii wybudowaną ku czci Matki Boskiej Bolesnej (z tego miejsca wypływało cudowne źródło). Będąc w Kudowie-Zdroju warto także zwrócić uwagę na budynki sanatoryjne: XVIII-wieczny, klasyczny budynek sanatorium „Zameczek” oraz późniejszy Dom Zdrojowy (obecnie Sanatorium Polonia i Teatr Zdrojowy) z licznymi tarasami i balkonami (w przeszłości rezydował tu sam Winston Churchill).

Kudowa-Zdrój: dolnośląskie zagłębie atrakcji

Kudowa-Zdrój to miejsce, w którym można zarówno zwiedzać czy wypoczywać, jak i aktywnie spędzać czas. Nie brakuje tu ciekawych miejsc, które warto odwiedzić (np. Muzeum Żaby z kolekcją 3000 figurek i maskotek w kształcie żab oraz Muzeum Zabawek z eksponatami z minionej epoki). Duże wrażenie na turystach robi Ogród Muzyczny im. druha harcmistrza Władysława Skoraczewskiego znajdujący się w Parku Zdrojowym, gdzie pośród kwiatów umieszczono metalowe instrumenty muzyczne. Turyści chętnie oglądają również Ruchomą szopkę i zabytkowe organy w Czermnej (dzielnicy Kudowy). Miasto można zwiedzać podróżując pojazdem elektrycznym, co umożliwia podziwianie zabytków i zapoznanie się z historią tego miejsca. W Kudowie-Zdroju i jej okolicach nie brak atrakcji, które ucieszą zarówno młodszych, jak i starszych: aqua park, park linowy, ranczo, stajnia, skatepark, dwa Parki Rozrywki Rodzinnej czy minigolf dostarczą niezapomnianych wrażeń i pozwolą na przyjemne i ciekawe spędzenie czasu z całą rodziną. Miłośnicy aktywnego wypoczynku także nie będą zawiedzeni: w Kudowie-Zdroju znajdują się liczne szlaki turystyczne, ścieżki rowerowe, trasy narciarskie (biegowe i zjazdowe, np. w Zieleńcu), można tu pływać kajakiem i uprawiać wspinaczkę górską. Do największych atrakcji przyrodniczych tego regionu należą znajdujące się na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych Błędne Skały (labirynt stworzony z ogromnym bloków skalnych) i Szczeliniec Wielki (najwyższy szczyt Gór Stołowych), w którym nie brak wąskich, skalnych przejść, wąwozów, tarasów widokowych i ciekawie ukształtowanych skał przypominających znane kształty (np. wielbłąda czy małpę). W Góry Stołowe warto wybrać się Drogą Stu Zakrętów – 35-kilometrowym odcinkiem z licznymi zakrętami i zwężeniami, który malowniczo pnie się w górę i prowadzi niedaleko Szczelińca oraz Błędnych Skał. W okolicach Kudowy-Zdroju napotkać można także na inne, ciekawe miejsca (np. Twierdzę Kłodzką z podziemnymi labiryntami czy Jaskinię Niedźwiedzią w Kletnie). Bliskość miasta od czeskiej granicy sprawia, że łatwo i szybko możemy udać się z uzdrowiska do naszych zachodnich sąsiadów. W Czechach warto oczywiście odwiedzić stolicę – Pragę, ale i Nachod (małe miasteczko z ciekawymi zabytkami), Skalne Miasto (Narodowy Rezerwat Przyrody),  Jaskinie Morawskiego Krasu czy ZOO Safari z ponad 2 tysiącami gatunków zwierząt.

Kudowa-Zdrój: wymarzone miejsce na urlop

Kudowa-Zdrój nie dość, że jest malowniczo położona (u podnóża Gór Stołowych, nieopodal Parku Narodowego i zróżnicowanych form skalnych Szczelińca Wielkiego i Błędnych Skał), to w dodatku znajduje się w bliskiej odległości od czeskiej granicy, jest miejscowością o walorach uzdrowiskowych i największym dolnośląskim zagłębiem różnorodnych atrakcji. Wraz z okolicznymi miejscowościami uzdrowiskowymi, takimi jak Polanica-Zdrój, Duszniki-Zdrój czy Lądek-Zdrój, tworzy najsłynniejszy w Kotlinie Kłodzkiej kwartet uzdrowiskowy. W odległości zaledwie kilkunastu kilometrów od Kudowy znajdują się najpiękniejsze zabytki tego regionu (m.in. zamek w Szczytniku, zakład przyrodoleczniczy w Lądku-Zdroju, rynek i Dworek Chopina w Dusznikach-Zdroju czy Bazylika w Wambierzycach). Niedaleko leży również interesująca miejscowość turystyczna, jaką jest Kłodzko. Liczne szlaki turystyczne (piesze i rowerowe) umożliwiają podziwianie okolicznych terenów zielonych z pogranicza Gór Stołowych i Pogórza Orlickiego.Kudowa-Zdrój to miasto o rozwiniętej infrastrukturze turystycznej: każdy, bez względu na wiek i upodobania, znajdzie tu atrakcje dla siebie. Kudowa jest miejscem, w którym warto zatrzymać się na dłużej – tylko w ten sposób poznamy uroki tego niewielkiego, ale jakże pięknego zakątka Polski. Noclegi w Kudowie i okolicach znajdziesz na PADO24. Porównywarka ofert to serwis o podróżach, wycieczkach i ciekawych miejscach w Polsce i za granicą, które warto odwiedzić. Podpowiadamy, gdzie najlepiej wybrać się na wakacje, ferie czy urlop, przedstawiamy atrakcje w danej okolicy, zwracamy uwagę na to, co warto zwiedzić. Dzięki nam dowiesz się, jak podróżować i spać tanio, dlaczego warto wybrać wyjazd first minute i na czym polega opcja all inclusive. Czekają na Ciebie najciekawsze miasta Polski. Pomożemy Ci zaplanować swój wyjazd bez wychodzenia z domu – szybko, łatwo i darmowo. Gwarancja udanej podróży? Tylko z Pado24.

  • Aktualności