Najciekawsze miasta w Polsce

Lądek-Zdrój – słynne uzdrowisko

Lądek-Zdrój to miasto położone w województwie dolnośląskim w Sudetach Wschodnich. Z pewnością każdy z nas pamięta słynny cytat urzędniczki z filmu „Miś” Stanisława Barei: Nie ma takiego miasta – Londyn! Jest Lądek, Lądek-Zdrój (…). Rzeczywiście, miasto Lądek-Zdrój istnieje na mapie Polski: jest miejscowością turystyczną i najstarszym uzdrowiskiem w rejonie Ziemi Kłodzkiej. Powstanie tego niewielkiego miasta datuje się na XIII w. (od czasów średniowiecza znane są również lecznicze właściwości tutejszych wód mineralnych). Swój największy rozkwit miasto przeżywało w XIX w. – wówczas powstała większość zabudowań, poprowadzono również drogę łączącą Lądek-Zdrój z sąsiednimi miejscowościami. Podczas wojen miasto pozostało nienaruszone: po 1946 zmieniono jego niemiecką nazwę (Bad Landeck) na polski odpowiednik – Lądek-Zdrój. Obecnie miejscowość jest znanym i cenionym uzdrowiskiem chętnie odwiedzanym nie tylko przez pensjonariuszy, ale także przez turystów. Wszystkie polskie miasta mają swój urok, a Lądek-Zdrój jest jedyny w swoim rodzaju.

Lądek-Zdrój: miasto pełne zabytków

Lądek-Zdrój to urokliwe miejsce, w którym nie brakuje ciekawych zabytków. W mieście warto obejrzeć budowle sakralne: barokowy Kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny (bogato zdobiona świątynia bez naw bocznych) i niewielki Kościół św. Rocha wpisany do rejestru zabytków. Na uwagę zasługuje również kaplica św. Jerzego z pięknymi freskami. W Lądku-Zdrój znajduje się wiele zabytkowych domów pochodzących z XVII, XVIII i XIX w. (budynki te są w większości ulokowane przy rynku miasta). Odwiedzając Lądek-Zdrój można zobaczyć neorenesansowy ratusz z wieżą zegarową, który uchodzi za jedną z najpiękniejszych budowli na Śląsku. Obok ratusza znajduje się XVI-wieczne narzędzie tortur: pręgierz służący niegdyś m.in. do publicznego biczowania. Na rynku istnieje Galeria Muzealna imienia Michała Klahra Starszego: tu w pięknej, starej kamienicy, można zapoznać się z pracami tego wybitnego artysty barokowego. Do najstarszych zabytków należy kamienny most św. Jana z figurą św. Jana Nepomucena. W mieście funkcjonuje zabytkowy zespół gospodarski – Skansen Gotwaldówka, w którym zobaczymy wystawę „Sudety w grafice” i „Śląskie koronki babcinego kufra”. Miejscem, które warto odwiedzić jest Uzdrowiskowy Dom Kultury – dawniej salonik towarzyski, miejsce spotkań, koncertów i przedstawień. Najbardziej reprezentatywnym zabytkiem Lądku-Zdrój jest oczywiście Uzdrowisko Lądek-Długopole, z którego słynie miasto. Do kompleksu budynków uzdrowiskowych należy zakład przyrodoleczniczy Wojciech: XVII-wieczna budowla stworzona na wzór łaźni tureckich (znajduje się tu marmurowy basen do kąpieli leczniczych i gabinety zabiegowe z marmurowymi wannami) – obecnie to jeden z najbardziej ekskluzywnych zakładów leczniczych w tym regionie.Lądek-Zdrój to miejsce, w którym na górze Trojak wznoszą się ruiny średniowiecznego zamku Karpień. Turyści odwiedzający miasto mogą z bliska przyjrzeć się źródłom, z których wydobywana jest woda o właściwościach leczniczych: należą do nich Źródło Marianna (znajdujące się na terenie parku zdrojowego) z altaną i płaskorzeźbą oraz późniejsze Źródło św. Jadwigi z kamiennym pomnikiem przedstawiającym świętą. W Lądku Zdrój mieści się też Muszla koncertowa (Amfiteatr), gdzie odbywają się koncerty i przedstawienia teatralne.

Szlakiem natury – atrakcje przyrodnicze w Lądku Zdrój

Lądek-Zdrój to miejsce licznych atrakcji naturalnych: można tu odwiedzić park zdrojowy i Arboretum – ogród pełen egzotycznych drzew i krzewów z całego świata. Warto zobaczyć również powstały w latach 70 Leśny Ogród, który jest malowniczo położony na pagórkowatym terenie. Dla wszystkich, którzy lubią się wspinać i przemierzać górskie szlaki, największą atrakcją będą skałki lądeckie: strome ścianki znajdujące się na wyznaczonych trasach turystycznych dostarczą niezapomnianych wrażeń. Podczas wędrówki można odwiedzić okoliczne wzniesienia: Trojaka (766 m. n.p.m.), Górę Trzech Krzyży (541 m. n.p.m.) czy Górę Borówkową (900 m. n.p.m.) – najwyższy punkt miasta, gdzie wznosi się wieża widokowa (można stąd podziwiać rejony Ziemi Kłodzkiej i Pogórza Sudeckiego). Jeden ze szlaków prowadzi z Lądka Zdroju do krasowej Jaskini Radochowskiej, którą można zwiedzać tylko z przewodnikiem.

Lądek-Zdrój: uzdrowisko wypoczynkowe

Lądek-Zdrój jest miejscowością uzdrowiskową: znajduje się tu aż 7 źródeł wód leczniczych, funkcjonuje tu kompleks zabudowań sanatoryjnych. Tutejsze wody siarczkowe i fluorkowe pomagają osobom cierpiącym na dolegliwości związane z reumatyzmem, chorobami ortopedycznymi i hormonami. Na terenie zabudowań uzdrowiskowych funkcjonują kryty basen i gabinet SPA dostępne dla wszystkich – każdy może tu odpocząć, zrelaksować się i skorzystać z regenerujących zabiegów. Lądek-Zdrój to miejsce o specyficznym mikroklimacie: otoczenie lasów i wód sprzyja nie tylko odprężeniu, ale także kuracji leczniczej. Wypoczynek ułatwią otaczający uzdrowisko park zdrojowy, w którym nie brakuje ławeczek i alejek do spacerowania.

Lądek-Zdrój: miejsce udanego wyjazdu

Lądek-Zdrój zlokalizowany na Ziemi Kłodzkiej jest malowniczo położonym i ciekawym miejscem, które bez wątpienia warto odwiedzić: wiele atrakcji czeka tu na nas zarówno latem (skałki, występy w Muszli Koncertowej, Arboretum), jak i zimą (funkcjonuje tu stacja narciarska z trzema wyciągami i wypożyczalnia nart). Lądek-Zdrój to miejsce położone w sąsiedztwie bardzo atrakcyjnych turystycznie regionów: kilkanaście lub kilkadziesiąt kilometrów dzieli tę miejscowość od innych uzdrowisk (Polanicy, Kudowy-Zdrój i Dusznik-Zdroju). Atrakcyjna lokalizacja miasta pozwala na skorzystanie z największych atrakcji Ziemi Kłodzkiej: Ośrodka Narciarskiego Czarna Góra (narty, skutery śnieżne), Jaskini niedźwiedziej, Kopalni Złota w Złotym Stoku, Kopalni Uranu w Kletnie, Twierdzy kłodzkiej, Ogrodu Bajek w Międzygórzu, Parku Skalisko, Wodospadu Wilczki i wielu innych. W pobliżu znajduje się również atrakcyjne turystycznie Kłodzko. Lądek-Zdrój to świetne miejsce zarówno na aktywny, jak i spokojny wypoczynek: warto przyjechać tu z całą rodziną i skorzystać z dobrodziejstw regionu Ziemi Kłodzkiej – noclegi w tej okolicy znajdziemy na PADO24. PADO24 to informacje o wyjazdach, podróżach i ciekawych miejscach, które warto odwiedzić. Dzięki nam dowiesz się, gdzie pojechać, by ciekawie spędzić czas, co zrobić, gdy zapomnieliśmy o zabukowaniu pobytu w hotelu i jak najszybciej dotrzeć na drugi koniec świata. Z nami szybko i łatwo zaplanujesz swój wyjazd. Porównywarka ofert PADO24 to gwarancja udanej podróży.

  • Aktualności