Najciekawsze miasta w Polsce

Łagów – perła ziemi lubuskiej

Łagów to niewielka miejscowość położona w województwie lubuskim nieopodal Łagowskiego Parku Krajobrazowego. To niepozorne miejsce nazywane jest „Perłą Ziemi Lubuskiej” – Łagów uznaje się za jedno z najpiękniejszych miast tego regionu. Na terenie miasta znajdują się liczne zabytki, a malownicze otoczenie dwóch jezior: Trześniowskiego i Łagowskiego oraz parku krajobrazowego czynią z niego doskonałe miejsce do wypoczynku. Najbardziej znaną (ale nie jedyną) atrakcją Łagowa jest zamek Joannitów – używany przez nich krzyż maltański umieszczony jest w herbie miasta. Niewielka odległość dzieląca Łagów od większych miast (Zielonej Góry, Gorzowa Wielkopolskiego czy Świebodzina) sprawia, że miejscowość ta staje się wartym odwiedzenia punktem turystycznym.

Krótka historia miasta Łagów

Łagów najprawdopodobniej powstał już w średniowieczu (ok XIII w.), początkowo znajdował się pod władzą Templariuszy, następnie wieś była własnością margrabiów brandenburskich, a w końcu teren miasta przeszedł w ręce Zakonu Joannitów. Działania zakonników szybko przyniosły efekty i wpłynęły na rozwój miasta i znaczne poprawienie warunków bytowania mieszkańców. W XVII w. Łagów należał do Szwedów, a w 1945 miejscowość została włączona do Polski. Obecnie Łagów jest miejscowością o charakterze rekreacyjnym i wypoczynkowym.

Zabytki w Łagowie: co warto zobaczyć

Największym zabytkiem, którym może poszczycić się Łagów, jest średniowieczny zamek Joannitów, który przez wieki pełnił funkcję obronnej warowni. Zbudowany na planie czworoboku zamek posiada potężne mury i 35-metrową wieżę (obecnie punkt widokowy). Na przełomie lat 60 i 70 warownia została odrestaurowana – obecnie mieści się tam hotel i restauracja. Łagowski Zamek Joannitów ma także swojego ducha: według legendy „Rycerz w Płomieniach” to duch jednego z zakonników (zjawa ukazuje się przebywającym w zamku mężczyznom tylko wiosną i latem). W Łagowie znajdują się również dwie średniowieczne bramy: Polska i Marchijska (Niemiecka), które pełniły niegdyś funkcje obronne (dziś mieszczą się w nich apartamenty). Warto również zobaczyć zlokalizowany obok zamku bukowy park (rosnące tam drzewa sadzili zakonnicy). Naprzeciw Zamku Joannitów wznosi się XVIII-wieczny Kościół św. Jana Chrzciciela.Łagów może pochwalić się secesyjnym 25-metrowym wiaduktem kolejowym, który stanowi doskonały punkt widokowy. W mieście nie brak też amfiteatru na 630 miejsc, w którym cyklicznie odbywa się przegląd filmów fabularnych w ramach „Lubuskiego Lata Filmowego”.

Łagów: malownicza okolica

Łagów może się poszczycić nie tylko zabytkami, ale i swoim położeniem, warunkami naturalnymi: gmina zlokalizowana jest na trzech obszarach krajobrazowych (w Dolinie Odry, Pojezierzu Łagowskim i Równinie Torzymskiej) – to tereny o najwyższych walorach turystycznych. Malowniczą okolicę Łagowa tworzą morenowe wzgórza, lasy i czyste zbiorniki wodne. Jezioro Łagowskie jest często zarybiane, dlatego stanowi ulubione miejsce wędkarzy (znajduje się tu wiele pomostów wędkarskich, także takich przystosowanych dla niepełnosprawnych amatorów łowienia), można po nim pływać kajakiem lub rowerem wodnym. Jezioro Trześniowskie natomiast jest znacznie głębsze od Łagowskiego (stanowi dobre miejsce do nurkowania) i znajduje się na obszarze parku krajobrazowego (jego brzegi w całości porasta las). Odwiedzając Łagów warto udać się do Łagowskiego Parku Krajobrazowego: można tu zobaczyć chronione gatunki roślin (np. rosiczkę okrągłolistną, a także żurawinę błotną) i zwierząt (m.in. wydrę, żurawia czy bielika) i zwiedzić rezerwaty nietoperzy. Przez teren parku przebiegają liczne szlaki piesze i rowerowe, które umożliwiają dokładne poznanie okolicznych terenów zielonych.

Łagów – moc atrakcji dla każdego

W mieście odbywa się wiele wydarzeń kulturalnych: Łagów słynie z corocznej projekcji filmów organizowanej od 1969 r. w ramach Lubuskiego Lata Filmowego, często mają tu miejsce Wernisaże Plenerów Malarskich i warsztaty malarskie organizowane przez Dom Artysty. Łagów to również miejsce koncertów i festiwali – na uwagę zasługują choćby Koncerty Filharmoniczne czy Międzynarodowy Letni Festiwal Muzyki Kameralnej „Lubuska Camerata”. Amatorzy sportów też znajdują tu coś dla siebie: Łagów organizuje turnieje wędkarskie, zawody sportowe (np. w piłkę siatkową) i biegi uliczne. Ciekawą atrakcją dla całej rodziny są pikniki i festyny rekreacyjno-sportowe, gdzie miło spędzą czas zarówno młodsi, jak i starsi. Miłośników mocniejszych wrażeń przyciągną rozgrywane w Łagowie Turnieje Rycerskie i Zawody Drwali. W Łagowie funkcjonuje park linowy, w którym każdy może sprawdzić swoją wytrzymałość i koordynację pokonując wyznaczone trasy. Nieopodal miejscowości Łagów, w Kalinowie, mieści się sporych rozmiarów pole golfowe. W okolicach Łagowa warto odwiedzić małe, okoliczne miejscowości (np. Jemiołów, Sieniawę, Toporów czy Żelechów): znajdują się tam ciekawe zabytki i skanseny. Ponadto w sąsiednim województwie dolnośląskim również znajdują się ciekawe miejscowości turystyczne – takie jak Lubań oraz Lądek-Zdrój.

Łagów: malownicza miejscowość uzdrowiskowa

Ciekawostką dotyczącą Łagowa jest fakt, iż w latach 70 uznano go za miejscowość uzdrowiskową (miał na to wpływ korzystny klimat tego miejsca: czyste powietrze i woda) – obecnie gmina ponownie ubiega się o nadanie statusu uzdrowiska. Duża ilość lasów i jezior sprawia, że panują tu sprzyjające warunki do odpoczynku i wyciszenia. Atrakcyjne położenie miejscowości Łagów (w okolicy trzech miast: Świebodzina, Sulęcina i Rzepina), niewielka odległość od Zielonej Góry i Gorzowa Wielkopolskiego (ok 40 km), a także przebiegająca przez gminę autostrada A-2 powodują, że Łagów jest atrakcyjnym miejscem nie tylko dla polskich, ale także dla zagranicznych turystów (miejscowość zlokalizowana jest ok 150 km od Berlina i leży na europejskim szlaku komunikacyjnym wschód-zachód). Łagów to świetna miejsce na odpoczynek i dłuższy pobyt: znalezienie noclegu umożliwi porównywarka PADO24, na której znajdują się wszelkie informacje dotyczące podróży, wycieczek i sposobów podróżowania. Dzięki PADO24 dowiesz się, jak zarezerwować tani nocleg, czym warto podróżować i dlaczego rejs statkiem jest bardziej opłacalny od lotu samolotem. Sprawdzisz, co proponują inne miasta w Polsce. PADO24 to kompletna baza wiedzy o podróżach – jeśli chcesz zaplanować wyjazd wejdź na PADO24.PL: pomożemy, podpowiemy, doradzimy. Z nami Twoja podróż zawsze będzie udana.

  • Aktualności