Najciekawsze miasta w Polsce

Lanckorona

Lanckorona to wieś położona u stóp Lanckorońskiej Góry, w odległości 34 km od Krakowa i 20 km od Wadowic. Dawniej była miastem, a jej początki związane są z budową zamku w XIV wieku. Zajmuje południowy stok Góry Zamkowej. Swój największy rozkwit Lanckorona przeżywała w II połowie XVI wieku, jednak liczne pożary poważnie uszkadzały zabudowę. Miasto dobrze prosperowało dzięki handlowi i rzemiośle. Po najpoważniejszym pożarze w 1869 roku Lanckorona nigdy nie wróciła już do lat swojej świetności. Dodatkowo przed II wojną światową odebrano jej prawa miejskie. Od tego momentu rozwijała się jako miejscowość letniskowa. Powstało wówczas wiele pensjonatów i willi. Lanckorona jest określana mianem magicznego miejsca, w którym zatrzymał się czas. To wieś, którą zamieszkuje 2000 osób. Niezwykle ciekawym miejscem jest Rynek w Lanckoronie ze względu na swoją niepowtarzalną zabudowę oraz spokojny klimat. Lanckoronę polubili w szczególności artyści. Przyjaznej atmosferze miejsca nie mogli się oprzeć: Wojciech Pszoniak, Andrzej Wajda, Adam Hanuszkiewicz, Jerzy Radziwiłowicz, czy Jerzy Trela. O Lanckoronie śpiewał nawet Marek Grechuta. Wieś jest cichym i spokojnym miejscem, które zachwyca ciekawą historią, bliskością przyrody oraz niecodzienną zabudową. Jest idealnym miejscem na weekendowy wypad za Kraków. Najpiękniejsze miasta przyciągają turystów przez cały rok, dlatego wyjazd zorganizować można w dowolnym czasie.

Zabytki w Lanckoronie

Najbardziej znanym zabytkiem jest zamek, który powstał prawdopodobnie w XIII wieku. Pierwsze wzmianki pisane o warowni w Lanckoronie pochodzą jednak z XVI wieku. Zamek został wybudowany dzięki Kazimierzowi Wielkiemu, co potwierdzają wzmianki Jana z Czarnkowa i Jana Długosza. W 1391 roku król Władysław Jagiełło przekazał warownię Mikołajowi Straszowi. Następnie zamek stał się własnością Lewitów- Melszyńskich, a w kolejnych wiekach jego właścicielami byli: Elżbieta Melsztyńska, Zbigniew z Brzezia herbu Zadora, Lanckorońscy, Spytek Jarosławski, Mikołaj Wolski, Olbracht Łaski, Kacper Bekiesz, Franciszek Wesselini i trzy pokolenia Zebrzydowskich. W 1655 roku zamek został zajęty przez Szwedów, a w 1768 roku zamek zdobyli konfederaci barscy, których do opuszczenia zamku zmusiły wojska austriackie. W wyniku działań wojennych zamek popadł w ruinę XIX wieku. Z tego powodu obecnie można zwiedzać jedynie jego fragmenty. Warto wiedzieć, że wstęp do ruin jest darmowy, a aby dotrzeć do zamku wystarczy podążać za kierunkowskazami. Jedyną trudnością może być położenie zamku. Znajduje się on na górze, na którą jest strome podejście. Dodatkową atrakcją jest możliwość podziwiania panoramy Lanckorony ze szczytu góry. Bogata historia i położenie ruin sprawiło, że pozostałość zamku została wpisana na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO jako element kulturalno- krajobrazowy Kalwarii Zebrzydowskiej.

To, co zawsze przyciąga turystów, to Rynek w Lanckoronie. Dzieje się tak z powodu zabytkowych domów, które przeważnie pochodzą z XIX wieku. Obecnie Lanckorona jest małą wioską, jednak jeszcze przed 1934 rokiem była miastem, stąd miejska zabudowa. Rynek jest całkiem duży, ma wymiary 90 x 110 m. Charakterystyczne są tu domy, które wyposażone są w dwuspadowe dachy z wysuniętymi okapami. Tworzą rodzaj podcieni bez słupów. Kiedyś w podcieniach wystawiano towary na sprzedaż. Po pożarze w 1869 roku ocalało niewiele chat. W jednej z nich na rogu Rynku i ul. Piłsudskiego mieści się dziś Muzeum Regionalne. W chacie można podziwiać zgromadzone eksponaty pochodzące z Lanckorony i okolic. Są nimi m.in. narzędzia rolnicze, meble, przedmioty codziennego użytku oraz rękodzieło. Domy zachwycają zachowanym tradycyjnym charakterem. Zostały wybudowane na kamiennych podmurówkach. Często kryły pod sobą piwnice zwrócone szczytami w stronę rynku i oddzielone od siebie miedzuchami (wąskimi przejściami pomiędzy domami). Domy charakteryzują się także szerokimi bramami, przez które niegdyś wjeżdżały wozy.

Ponad górną, północną pierzeją Rynku znajduje się murowany kościół parafialny pod wezwaniem Narodzenia św. Jana Chrzciciela, który został ufundowany przez Kazimierza Wielkiego. Jego wnętrze nosi znamiona różnych epok. Ołtarz główny powstał w późnym renesansie, chrzcielnica i obraz Chrzest Chrystusa w baroku, natomiast ołtarz boczny jest zbudowany w stylu rokoko.

Od kilku lat w Lanckoronie organizowane są imprezy cykliczne: Jarmark Wielkanocny, Jarmark Świętojański oraz Anioł w miasteczku. Ostatnia inicjatywna jest najoryginalniejsza, ponieważ jej głównym motywem są anioły wkradające się w codzienność, m.in. spacerując uliczkami Lanckorony. Turyści lubiący piesze wędrówki mają do wyboru 5 tras spacerowych: czerwoną- Dawny Trakt Królewski, zieloną- Aleja Zakochanych, niebieską- Droga na Moczary, żółtą- Aleja Cichych Szeptów oraz brązową- Droga do Dawnego Kamieniołomu. Jedna z tras wiedzie przez północną część Góry Lanckorońskiej. Na trasie spaceru wokół Rynku znajduje się także piekarnia Mistrza Siwka (przy ul. Świętokrzyskiej). Stała się znana za sprawą piosenki Marka Grechuty „Widok z balkonu”.

Dojazd do Lanckorony

Jest kilka tras, którymi możemy dojechać do Lanckorony. Do Lanckorony można dojechać z Krakowa busem, pociągiem lub samochodem. Z Zakopianki należy skręcić na drogę nr 52, a z niej za Izdebnikiem trzeba skręcić na Lanckoronę. Rozkład jazdy busów można sprawdzić na stronie internetowej. Planując wyjazd do tego urokliwego miejsca, warto także odwiedzić inne ciekawe miejsca w okolicy. Jednym z nich jest Wieliczka znajdująca się obok Krakowa, która słynie z kopalni soli. Inne to Wiślica, obok której znajduje się jedno z najsłynniejszych uzdrowisk.

Nocleg w Lanckoronie

Dawne miasteczko posiada bogatą ofertę noclegową. Najstarszym pensjonatem w Lanckoronie jest Willa Tadeusz. Przyjmuje wczasowiczów od 1924 roku. Jest to drewniany dom w stylu zakopiańskim z basenem. Aby wybrać odpowiedni dla siebie nocleg warto wejść na PADO24. Za pomocą internetowej porównywarki ofert  można odnaleźć wiele ciekawych ofert w atrakcyjnych cenach.

  • Aktualności