Najciekawsze miasta w Polsce

Nałęczów

Nałęczów to jedna z ciekawszych miejscowości w całym województwie lubelskim. Słynie ona przede wszystkim ze znajdujących się tam uzdrowisk i sanatoriów, ale nie oznacza to wcale, że warto tam pojechać jedynie jeśli jesteśmy osobą schorowaną lub emerytem. Wręcz przeciwnie Nałęczów to świetne miejsce na niedzielną (lub dłuższą) wycieczkę właściwie dla każdego. Są to także świetne tereny na urlop wypoczynkowy i rekreacyjny, ponieważ znajduje się tam wiele miast, które słyną z ciekawych zabytków i pięknej przyrody. Jednymi z najsłynniejszych, które warto odwiedzić są Zamość, posiadający zachwycający rynek oraz Wąwolnica będąca miejscem corocznych pielgrzymek.

Ciekawa przeszłość Nałęczowa

Miejscowość ta znajduje się w pobliżu Puław i Kazimierza Dolnego, a także w granicach Kazimierskiego Parku Krajobrazowego. Wszystkie miasta tego regionu mają wiele do zaoferowania, jednak Nałęczów jest jednym z najchętniej odwiedzanych. Przepływają przez niego dwie rzeki – Bystra oraz uchodząca do niej Bochotniczanka. Jego historia sięga przełomu VIII i IX wieku. Pierwotna nazwa Nałęczowa to Bochotnica. Autorem obecnej jest Stanisław Małachowski, który nadał ją w 1772 roku i pochodzi ona od jego rodowego herbu. Jednak znanym uzdrowiskiem Nałęczów stał się dopiero w XIX wieku, kiedy to odkryto lecznicze właściwości tamtejszych wód. Wówczas to trzech lekarzy-sybiraków stworzyło koncepcję funkcjonującego do dziś uzdrowiska w formie miasta-ogrodu. Za datę jego powstania uważa się 11 lutego 1878 roku.

W XIX wieku miejscowość stopniowo zyskiwała więc na popularności i zaczęło do niej przyjeżdżać coraz więcej kuracjuszy. Nałęczów może się poszczycić tym, że wśród odwiedzających go gości znalazły się nawet znane postaci ze świata literatury. Przez wiele lat z powodu agorafobii corocznie przebywał tu na przykład Bolesław Prus, który napisał nawet „Kroniki Nałęczowskie”. Obecnie w miejscowości tej znajdziemy muzeum Prusa, a w nim bogate zbiory dotyczące jego życia osobistego i zawodowego. Poza tym z Nałęczowem był związany także Stefan Żeromski, który przez wiele lat żył tam i pracował jako nauczyciel, a także stworzył między innymi „Ludzi bezdomnych” czy „Popioły”. Uzdrowisko odwiedzały również inne osobistości, takie jak Henryk Sienkiewicz, Ignacy Jan Paderewski czy też Stanisław Witkiewicz.

Dzisiaj mimo upływu lat Nałęczów nadal jest bardzo popularnym uzdrowiskiem (o profilu kardiologicznym), do którego każdego roku przybywają tysiące kuracjuszy.

Nałęczów dla każdego

Choć do Nałęczowa z oczywistych względów przyjeżdżają głównie ludzie schorowani i starsi, nie oznacza to, że pozostałym miejscowość ta nie ma nic do zaoferowania. Warto się tam wybrać chociażby ze względu na piękny park, po którym możemy pospacerować ze swoją drugą połówką lub całą rodziną. Dorośli nacieszą się jego urokiem, a dzieci na pewno będą zachwycone, mogąc nakarmić kaczki. Warto się też przejść na ulicę Lipową, gdzie nadal stoją wille sprzed stu lat. Co jeszcze powinniśmy zobaczyć w Nałęczowie? Na pewno pochodzący z XVIII wieku Pałac Małachowskich, w którego części mieści się wspomniane już muzeum Prusa. Po drugiej stronie parku znajdziemy natomiast muzeum Stefana Żeromskiego. Warte uwagi są także umiejscowione nad stawem zabytkowe łazienki, najstarsze sanatorium, a także pomniki pisarzy. Odwiedźmy również nałęczowski kościół barokowy.

Wiele osób, a zwłaszcza kobiety, do Nałęczowa przyciągnie także na pewno tamtejsze słynne SPA. Możemy się do niego wybrać zarówno prywatnie, z mężem czy przyjaciółką, jak i zorganizować tam firmowe spotkanie integracyjne, a nawet bankiet czy konferencję. Dużą atrakcją jest połączona z pobliskimi miejscowościami wąskotorowa Nałęczowska Kolej Dojazdowa. Bardziej aktywne osoby mogą urządzić sobie wycieczkę wzdłuż któregoś z licznych szlaków turystycznych lub po którejś ze ścieżek rowerowych i przekonać się, że piękny jest nie tylko sam Nałęczów, lecz także jego okolice. Szukając noclegu w okolicznych miejscowościach warto zajrzeć na PADO24.PL. Porównywarka ofert pomoże wybrać najkorzystniejszą propozycję hotelu lub pensjonatu.

  • Aktualności