Najciekawsze miasta w Polsce

Otmuchów

Jeśli znajdziesz się kiedyś w województwie opolskim, koniecznie powinieneś sprawdzić najpiękniejsze miasta tych okolic, a przede wszystkim zajrzeć do Otmuchowa. To położone nad Nysą Kłodzką miasto słynie z naprawdę wielu atrakcji – zarówno zabytków, jak i pięknej przyrody w pobliżu.

Historia Otmuchowa liczy prawdopodobnie co najmniej tysiąc lat, choć podobno już w czasach przedchrześcijańskich istniała tutaj słowiańska osada. Pierwsza wzmianka o tej miejscowości pochodzi z 1155 roku, kiedy to była ona w posiadaniu biskupstwa wrocławskiego. Otmuchów prawa miejskie otrzymał w 1374 roku. W XV wieku miasto zostało napadnięte przez husytów, którzy z jednej strony je zniszczyli, z drugiej jednak wprowadzili w nim wiele zmian, między innymi bardziej je przystosowali pod względem obronnym. W XVII i XVIII wieku prowadzono liczne przebudowy i rozbudowy miasta, między innymi powstał ratusz, a także barokowy kościół św. Mikołaja oraz tzw. „Zamek Dolny”. Jednak po wojnach śląskich, około połowy XVIII wieku, miasto zostało dość mocno zniszczone i przeszło pod pruskie panowanie. W XIX wieku powstała w Otmuchowie największa na Górnym Śląsku cukrownia. Na początku XX natomiast wybudowano zaporę wodną. Aż do końca II wojny światowej miejscowość ta należała do Niemiec.

Atrakcje turystyczne Otmuchowa

Kiedy wybierzemy się do Otmuchowa, koniecznie powinniśmy zacząć od dokładnego zwiedzenia tej miejscowości. Ze względu na jej długą i barwną historię jest tam naprawdę wiele do zobaczenia. Atrakcją jest przede wszystkim tamtejszy, pochodzący prawdopodobnie z XI wieku, i usytuowany na wzgórzu zamek biskupi. Był on kilkakrotnie przebudowywany. Jego charakterystycznym elementem są tzw. końskie schody. Poza tym na dziedzińcu do dzisiaj przetrwała studnia. W pobliżu znajduje się także wybudowany w stylu barokowym zamek dolny, w którym obecnie znajduje się siedziba Urzędu Miasta. Warty uwagi jest także otmuchowski, również barokowy, Kościół par. pw. św. św. Mikołaja i Franciszka Ksawerego. Obejrzymy w nim piękne obrazy, a także serię 38 fresków pędzla Karola Dankwarta. Spacerując po mieście, z pewnością natkniemy się także na pozostałości tamtejszych murów obronnych, a nawet fosy oraz jedynej zachowanej do dziś wieży. Kolejnym wartym uwagi zabytkiem jest tamtejszy ratusz pochodzący z XVI wieku (w XIX wieku odbudowany po wojennych zniszczeniach). Jego sześciokondygnacyjna wieża rzuca się w oczy już z daleka, zwłaszcza w południe, kiedy rozbrzmiewa z niej hejnał. A kiedy już znajdziemy się w pobliżu ratusza, nie sposób nie przejść się na rynek, by tam popodziwiać urocze i kolorowe XIX-wieczne kamieniczki.

Przyroda w okolicach Otmuchowa

Jednak Otmuchów jest świetnym miejscem na weekend nie tylko dla wielbicieli starych budynków i zwiedzania. Doskonale będą się tam czuły również osoby, które uwielbiają przyrodę. W pobliżu znajduje się Jezioro Otmuchowskie o powierzchni 2 tys. hektarów. Jego brzegi zostały mianowane rezerwatem i należą do Otmuchowsko-Nyskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. Spotkamy tam rzadkie w Polsce czaple siwe, a także gatunki drzew takie jak brzoza czy dąb. Latem możemy więc przyjemnie spędzić czas nad tym jeziorem, kąpiąc się w nim lub pływając po nim rowerem wodnym czy kajakiem, w czasie pozostałych pór roku natomiast dobrym pomysłem będzie spacer lub wycieczka rowerowa wzdłuż jego brzegów. Także wędkarze na pewno będą zadowoleni z jego bliskości. Jeśli więc zastanawiasz się, gdzie się wybrać na rodzinny weekend – jedź do Otmuchowa. Na pewno Ci się tam spodoba. Porównywarka ofert PADO24 pomoże Ci znaleźć tani hotel lub pensjonat w okolicy. Sprawdź najlepsze propozycje. A gdy zależy Ci na pełnym atrakcji wyjeździe krajoznawczym, możesz rozbudować plan podróży i pokusić się o odwiedzenie ciekawych miast znajdujących się w pobliżu Otmuchowa, takich jak Kłodzko czy Lądek-Zdrój.

  • Aktualności