Najciekawsze miasta w Polsce

Reszel

Reszel jest jednym z licznych miasteczek położonych na polskim pojezierzu, w województwie warmińsko-mazurskim. Jego bogata historia oraz piękna natura i okoliczna przyroda jednak sprawiają, że ta miejscowość jest w szczególny sposób warta odwiedzenia i nie mogą z nią konkurować nawet najciekawsze miasta Polski. Dowiedzmy się więc więcej na jej temat.

Reszel leży na pojezierzu mrągowskim, nad rzeką Sajną. Jego historia sięga już XIII wieku. Początkowo był on obiektem walk pomiędzy Prusami a Krzyżakami, a później upominali się o niego również biskupi. W 1337 roku Reszel uzyskał prawa miejskie. W średniowieczu było to naprawdę rozwinięte, zamożne i znaczące miasto. Po bitwie pod Grunwaldem przeszło na chwilę pod panowanie polskie, na stałe jednak znalazło się pod nim dopiero po wojnie trzynastoletniej w 1466 roku. Po I rozbiorze Polski Reszel znów trafił do rąk pruskich. Na początku XIX wieku miały miejsce dwa pożary, które niemalże całkowicie zniszczyły miasto. Stopniowo je odbudowywano, jednak niestety dochodziło do kolejnych pożarów, a w 1914 roku Reszel został zajęty przez Rosjan. Do Polski powrócił on dopiero po II wojnie światowej. Wówczas to władze zabrały się za rekonstrukcję i renowację tej miejscowości. Rozebrano niektóre zabytkowe budynki, przeprowadzono także generalny remont zamku.

Gdzie wybrać się w Reszlu?

Jeśli znajdziemy się w województwie warmińsko-mazurskim, zdecydowanie warto wybrać się do Reszla. Co jednak zwiedzić w samym tym mieście? Jakie zabytki i atrakcje tam na nas czekają? Przede wszystkim powinniśmy odwiedzić samo jego centrum. Znajdziemy tam zamek biskupów warmińskich, który pochodzi jeszcze z XIV wieku. W mających miejsce w XIX wieku pożarach częściowo spłonął on, był też kilka razy przebudowywany i rozbudowywany. Przez jakiś czas pełnił funkcję więzienia, później ewangelickiego zboru, a także szkoły. Obecnie w zamku znajduje się galeria sztuki współczesnej, dostępne są tam także pokoje hotelowe. Innym cennym zabytkiem w Reszlu jest kościół farny pw. św. Piotra i Pawła, który podobnie jak zamek również pochodzi z XIV wieku. Warto wejść zwłaszcza na wieżę widokową o wysokości ponad 50 m, z której możemy zobaczyć piękną panoramę całej okolicy. Tam warte uwagi są także pochodzące z 1913 roku mechanizm zegara, a także dzwony kościelne. Inne ciekawe zabytki w Reszlu to także Cerkiew pw. Przemienienia Pańskiego oraz XIX-wieczny klasycystyczny ratusz. Powinniśmy też przejść się na spacer i obejrzeć piękne gotyckie mosty w Reszlu. Pisząc o tej miejscowości, nie sposób nie wspomnieć również o Świętej Lipce. Co prawda nie znajduje się ona w samym tym mieście, ale zaledwie 6 km od niego. Święta Lipka to inaczej Bazylika p.w. Nawiedzenia NMP, czyli zespół architektoniczny (kościół, krużganek i klasztor) zbudowany w późnym stylu barokowym. Słynie on przede wszystkim z przepięknych organów przedstawiających grające na różnych instrumentach anioły. Warto wybrać się przede wszystkim na jeden z organizowanych cyklicznie koncertów, podczas których będziemy mogli w pełni docenić nie tylko wygląd tych organów, ale także ich brzmienie.

Poznajmy okolice Reszla

Jednak Reszel oprócz tego, że jest piękną miejscowością to znajduje się także w bardzo atrakcyjnej okolicy – w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. W pobliżu miejscowości przepływają rzeki Sajna i Dajna, a także jezioro Dejnowa, Jezioro Legińskie oraz Jezioro Widryńskie, a także wiele innych, mniejszych. Poza tym okolica ta jest również bardzo zalesiona, a dzięki temu pełna zieleni. Przebywając w Reszlu, nikt z nas nie będzie się nudził. Możemy tam przecież spacerować, uprawiać rozmaite sporty, wybrać się na spływ kajakowy, wypożyczyć rower wodny lub po prostu wędkować. Znajdzie się więc coś ciekawego zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Porównywarka ofert PADO24 pozwoli nam wybrać najlepsze propozycje noclegu w okolicy. Warto sprawdzić różne propozycje by nie przepłacać oraz zapewnić sobie łatwy dostęp do dworców kolejowych lub najczęściej używanych ras. Przebywając bowiem w tamtych okolicach, warto zarezerwować dzień lub dwa na zwiedzenie okolicznych miast, takich jak Gołdap. Jeśli natomiast pojawi się ochota na dalszą wyprawę, świetnym wyborem będzie Górzno.

  • Aktualności