Najciekawsze miasta w Polsce

Sanok – „Brama Bieszczad”

Sanok to miasto położone w województwie podkarpackim w dolinie Sanu i bliskim sąsiedztwie Pogórza Bukowskiego. Miejscowość ta zalicza się do największych i najstarszych miast na Podkarpaciu. Sanok jest dużym, dobrze rozwiniętym ośrodkiem miejskim, który obecnie nabiera coraz większego znaczenia zarówno w kraju, jak i na arenie międzynarodowej: odbywają się tu wydarzenia kulturalne, rozrywkowe i sportowe o charakterze krajowym i europejskim.Sanok bywa określany „Bramą Bieszczad”, a jego malownicze położenie pomiędzy górami i lasami, w odległości kilkudziesięciu kilometrów od Jeziora Solińskiego podkreśla niezwykłość tego miejsca. Niestety, dla wielu turystów Sanok jest jedynie przystankiem w drodze na południe Polski do innych, atrakcyjnych miejscowości. Miejscowość ta ma jednak wiele do zaoferowania odwiedzającym ją turystom: liczne zabytki, rozległe tereny zielone i rozbudowane zaplecze sportowe to tylko niektóre spośród wielu atrakcji, które czekają na nas w Sanoku.

Królewskie Wolne Miasto Sanok – kilka słów o historii miasta

Sanok był zasiedlony już w czasach prehistorycznych (odkrycia archeologiczne potwierdzają, że przebywali tu m.in. Celtowie czy Wandalowie). Miasto powstało ok X/XI w., w XIV w. król Kazimierz Wielki włączył je do Królestwa Polskiego. Okres pomiędzy XIV a XVI w. to czas największego rozwoju miasta. Od XVI w.Sanok nawiedzały liczne pożary, które doszczętnie zniszczyły miasto. Po pierwszym rozbiorze miasto należało do Galicji. Podczas II Wojny Światowej w Sanoku prowadzone były walki obronne, które miały na celu opóźnienie ekspansji Niemców na wschód. W latach 1939-41 miasto znajdowało się pod okupacją sowiecką. Lata powojenne to czas odbudowy i rozwoju przemysłowego miasta.

Najważniejsze zabytki Sanoka

Sanok to miasto o bogatej przeszłości historycznej, które może poszczycić się wieloma zabytkami pochodzącymi z różnych okresów. W mieście można oglądać zabytki o charakterze sakralnym (np. neoromański Kościół i klasztor Franciszkanów, gdzie znajdują się liczne zabytki sztuki, np. rzeźby, obrazy, kaplice, prawosławną Cerkiew Katedralną św. Trójcy czy Kościół Przemienienia Pańskiego z wieloma cennymi tablicami pamiątkowymi). Oprócz świątyń w Sanoku warto odwiedzić dawny i obecny budynek ratusza (pierwszy został wykonany w stylu eklektycznym pod koniec XVIII w., drugi zbudowano w XIX w.). Do sanockich zabytków zalicza się również prostokątny, średniowieczny rynek, po którym można spacerować podziwiając zabytkowe budynki. Ciekawym zabytkiem architektonicznym są kamienice, których w Sanoku nie brakuje – każdy z budynków jest unikatowy, z każdym z nich wiąże się jakaś historia. W mieście znajduje się wiele zabytkowych budynków o różnym przeznaczeniu (obecnie mieszczą się w nich punkty usługowe i instytucje publiczne). Na szczególną uwagę zasługuje dwukondygnacyjna Willa Zalewskich zwana „Sokolim Gniazdem” z racji na swoje umiejscowienie na wysokiej, 40-metrowej skarpie. Ważnym miejscem jest też średniowieczny Zamek Królewski (obecnie siedziba Muzeum Historycznego), w którym można oglądać najcenniejszą w Polsce kolekcję ikon oraz galeria obrazów Zdzisława Beksińskiego. Będąc w Sanoku warto zajrzeć do Muzeum Budownictwa Ludowego, które jest największym i najstarszym polskim skansenem (znajdują się tu dwie cerkwie, kościół, zabudowania wiejskie z różnych okresów oraz zrekonstruowany rynek galicyjskiego miasta). Prezentowane tu eksponaty są charakterystyczne nie tylko dla Polski, ale i dla pogranicza polsko-ukraińskiego oraz dla poszczególnych grup etnicznych. Muzeum to uznawane jest za jedną z najciekawszych ekspozycji pod gołym niebem w Europie. Ważnym punktem na mapie miasta są pomniki: do najbardziej znanych zalicza się Pomnik Dobrego Wojaka Szwejka umieszczony na jednej z ławeczek nieopodal sanockiego deptaka (posąg nawiązuje do opisanego w książce epizodu dotyczące pobytu Dobrego Wojaka Szwejka w Sanoku). Kolejną atrakcją jest Pomnik „Tysiąclecie Państwa Polskiego” (płyta kamienna, z której został wykonany, służyła kiedyś za blat stołu) i naturalnych rozmiarów rzeźba z brązu przedstawiająca Zdzisława Beksińskiego: światowej sławy malarza urodzonego w Sanoku. Na XVIII-wiecznym cmentarzu komunalnym znajdują się zabytkowe, rzeźbione nagrobki – wiele spośród nich zostało wpisanych do rejestru zabytków. Uwagę zwraca także pomnik „Dziewczynki w deszczu”, który jest częścią miejskiej fontanny i punktem orientacyjnym dla przybywających do miasta turystów.

Szlakiem turystycznych atrakcji Sanoka

Sanok to miejsce, w którym nie brakuje zróżnicowanych atrakcji – funkcjonują tu liczne szlaki turystyczne, m.in. szlak ikon, szlak naftowy i szlak Dobrego Wojaka Szwejka, piesze szlaki górskie i przyrodnicze ścieżki dydaktyczne. Poruszanie się wyznaczonymi trasami pozwala na poznanie urokliwych okolic Sanoka. Do miejsc, które warto odwiedzić należy rzeka San oraz Park Krajobrazowy Gór Słonnych i oddalone o kilka kilometrów od miasta rezerwaty przyrody „Polanka” i „Sobień”. Kilkadziesiąt kilometrów dzieli Sanok od bieszczadzkiego pasma górskiego i malowniczego Jeziora Solińskiego – z miasta można udać się nie tylko na górskie wyprawy, ale i ciekawe wycieczki po okolicznych miastach (można odwiedzić np. Iwonicz-Zdrój, Ustrzyki Dolne, Przemyśl, Łańcut, Rzeszów czy Krosno). Warto również przeznaczyć dzień lub dwa na dalsze wyprawy i udać się na przykład do Wieliczki lub Sandomierza. Sanok posiada dobrze rozwinięte zaplecze rekreacyjno-sportowe: nieopodal miasta znajduje się tor do pump trucku, na którym można trenować i wyczynowo jeździć na rowerze. W pobliżu Sanoka funkcjonuje również stadnina koni. Centrum Zabaw Rodzinnych w Sanoku oferuje atrakcje dla każdego bez względu na wiek: place zabaw, quady, gry terenowe czy labirynt to tylko niewielka część niespodzianek, które czekają na odwiedzających. Miasto dysponuje także torem łyżwiarskim, kortami tenisowymi, basenami, boiskami do piłki nożnej/koszykówki i ogromną, nowoczesną Areną Sanok, w której odbywają się największe wydarzenia kulturalne i sportowe (np. koncerty, mecze hokeja).

Sanok: miasto, w którym warto się zatrzymać

Sanok to urokliwe, malowniczo położone miasto z licznymi zabytkami, ciekawymi szlakami turystycznymi i atrakcjami dla całej rodziny. Można tu korzystać z dobrodziejstw natury spacerując po rezerwatach przyrody lub po górach, jeżdżąc na rowerze, pływając kajakiem na rzece czy jeziorze.Sanok jest miejscem specyficznym: dobrze zurbanizowane i rozwinięte miasto ulokowane jest nieopodal Pogórza Bukowskiego, dominuje w nim górki krajobraz i typowe dla tego regionu ukształtowanie terenu. Można tu wypocząć, ale także aktywnie spędzić czas jeżdżąc na łyżwach, quadach czy pływając. Skanseny, muzea i zabytki architektoniczne (takie jak Zamek Królewski) pozwolą lepiej poznać historię regionu i samego miasta, w którym warto zatrzymać się na dłużej. Noclegi w Sanoku i okolicach znajdziesz na PADO24.PL – podpowiemy jak łatwo, tanio i szybko znaleźć ciekawe miejsce na wypoczynek, czym podróżować i dlaczego warto zdecydować się na zagraniczny wyjazd last minute. PADO24 to serwis o podróżach, wycieczkach i wyjazdach: porównujemy oferty, sprawdzamy ceny i ułatwiamy Ci wybór wymarzonego miejsca na urlop. Z Pado24 zaplanujesz podróż bez wychodzenia z domu – porównywarka ofert PADO24 to gwarancja udanego wyjazdu.

  • Aktualności