Najciekawsze miasta w Polsce

Skalbmierz: miejscowość w Dolinie Nidy

Skalbmierz jest miastem położonym w województwie świętokrzyskim nad rzeką Nidzicą (według legendy jej nazwa ma pochodzić od imienia Nidy – młodej kobiety bez wzajemności zakochanej w rycerzu – która z żalu utopiła się właśnie w tej rzece). Skalbmierz to miejsce o szczególnym znaczeniu historycznym: odkryto tu pozostałości po osadach, które liczą sobie nawet 4000 lat p.n.e. Choć nie istnieją potwierdzone informacje dotyczące daty powstania miasta, pierwsze wzmianki o Skalbmierzu pochodzą z pierwszej połowy XIII w. Pierwszym właścicielem i zarządcą miasta był prawdopodobnie Skarbimir (od jego imienia pochodzi nazwa miasta). Dawniej przebiegał tędy ważny szlak handlowy prowadzący przez Kraków i Sandomierz na Ruś. W XIV w.Skalbmierz został usankcjonowany jako miasto przez samego króla Kazimierza Wielkiego. XV i XVI w. to czas największego rozwoju tego miejsca: Skalbmierz był głównie miastem handlowym (pracowali tu rzemieślnicy i kupcy), regularnie odbywały się tu targi i jarmarki. XVII w. był dla tego dobrze zapowiadającego się ośrodka handlowego ciężkim okresem: pożary, epidemia dżumy, najazdy Węgrów i Kozaków całkowicie zniszczyły miasto. Odbudowanie i ponowny rozwój miasta oraz odzyskanie praw miejskich (utraconych po powstaniu styczniowym) stało się możliwe dopiero w XVIII i XIX w. W 1944 miała tu miejsce zwycięska bitwa partyzancka z oddziałami niemieckimi. Po ponad 300 latach ciężkich doświadczeń to jedno z najciekawszych miast w okolicy zostało odbudowane, obecnie funkcjonują tu sklepy, szkoły i  obiekty sportowe.

Zabytki – co warto zobaczyć w Skalbmierzu

Najciekawsze miasta słyną z wielu zabytków, więc z pewnością można znaleźć je także w Skalbmierzu. Najważniejszym zabytkiem Skalbmierza jest XV-wieczny kościół parafialny pw. św. Jana Chrzciciela (świątynia łączy w sobie cechy romańskie i gotyckie, posiada również 8 ozdobnych, barokowych ołtarzy bocznych). Ważnym elementem są też pomniki: kamienny krzyż z figurami św. Rozalii i św. Rocha (postawiony w geście dziękczynienia za ocalenie od zarazy i represji hitlerowskich) oraz pomnik tragedii skalbmirskiej (kobieta z orłem u stóp) upamiętniający ofiary bitwy o Skalbmierz. Posągi są świadectwem tragicznej historii Skalbmierza i po dziś dzień odgrywają ogromną rolę w życiu lokalnej społeczności. W mieście funkcjonuje cmentarz parafialny, na którym także nie brakuje zabytkowych, rzeźbionych nagrobków w postaci monumentalnych posągów. W Skalbmierzu na uwagę zasługuje przede wszystkim zabytkowy układ urbanistyczny: półkolisty plac Marii Skłodowskiej-Curie (jeden z niewielu w Europie). Przez miasto przebiega kilka szlaków turystycznych, m.in. Małopolska Droga św. Jakuba (fragment średniowiecznego szlaku pielgrzymiego, który prowadzi do grobu św. Jakuba Apostoła w Hiszpanii), Szlak Romański (trasa, na której znajdują się polskie zabytki architektury romańskiej) oraz szlak architektury drewnianej województwa świętokrzyskiego.

Atrakcje Skalbmierza i okolic

W Skalbmierzu funkcjonuje obiekt sportowy, na którym można grać w piłkę nożną i tenisa ziemnego. Miłośnicy wodnego szaleństwa także nie będą zawiedzeni: w mieście powstał zbiornik retencyjno-rekreacyjny zasilany wodą z pobliskiej rzeki. Znajdują się tu drewniane molo, wysepka na wodzie i kilometrowy deptak spacerowy, można tu wypożyczyć sprzęt wodny (kajaki, rowery, łódki), a na najmłodszych czeka Małpi Gaj, basen z kulkami i zjeżdżalnie dla dzieci. Zalew Skalbmierz to świetne miejsce na rodzinny wypoczynek: piaszczysta plaża pozwala na wygrzewanie na słońcu, kajaki i rowery wodne umożliwiają pływanie po zalewie, a strefy dla dzieci gwarantują najmłodszym dobrą zabawę. W pobliżu obiektu mieści się restauracja i duży parking. Aktywny wypoczynek zapewni również Kazimierski Ośrodek Sportowy zlokalizowany w Kazimierzy Wielkiej, w odległości ok 10 km od Skalbmierza: nowoczesny obiekt rekreacyjno-sportowy został wyposażony w baseny sportowe i rekreacyjne, brodzik dla dzieci, jacuzzi, bicze wodne, zjeżdżalnie, sauny, solarium, ponadto znajdują się tu boiska do piłki nożnej, ręcznej, siatkówki, koszykówki, piłki plażowej i tenisa ziemnego, sale fitness oraz klimatyzowana siłownia. Pomimo że na terenie powiatu kazimierskiego brak oznakowanych szlaków turystycznych, warto wybrać samodzielnie wybrać się na wycieczkę po okolicy: jej trasa może prowadzić przez Kazimierzę Wielką, Cudzynowice, Topolę, Sielec i Skalbmierz (to wyprawa śladami zabytków sakralnych i świeckich, możemy tu zobaczyć również pozostałości prastarych kurhanów). Jedynie 20 km dzieli Skalbmierz od innej chętnie odwiedzanej miejscowości – Wiślicy, a bezpośrednie połączenie komunikacyjne z Kielcami, Krakowem, Lublinem czy Katowicami sprawia, że Skalbmierz to obowiązkowy przystanek na trasie do największych i najpiękniejszych polskich miast.

Skalbmierz: miejsce, które warto odwiedzić

Skalbmierz to szczególne miejsce na mapie Polski i kolejna ważna z punktu widzenia historii miejscowość.Skalbmierz należy prawdopodobnie do najstarszych polskich miast (okoliczności i czas jego powstania są owiane tajemnicą), słynie głównie z zabytków o charakterze sakralnym (kościoły, nagrobki, pomniki). Nowoczesnego charakteru dodaje mu zalew umożliwiający aktywny wypoczynek osobom w każdym wieku. Skalbmierz to miasto zlokalizowane na trasie do najbardziej urokliwych miast regionu: Krakowa czy Lublina, dlatego zmierzając na południe Polski, warto zatrzymać się tu choć na chwilę i odwiedzić inne znane miejscowości, takie jak Kazimierz Dolny czy Nałęczów. Znalezienie noclegu w okolicy ułatwi porównywarka ofert PADO24. Na PADO24 dowiesz się wszystkiego o podróżach: pomożemy zaplanować wyjazd, porównamy oferty, doradzimy, która forma podróży jest najbardziej korzystna. Tani nocleg? Wakacje last minute? Ciekawe miejsca w Polsce, o których nie miałeś pojęcia? – wszystko to znajdziesz na PADO24.PL.

  • Aktualności