Najciekawsze miasta w Polsce

Suchań

Suchań to miasto zlokalizowane w województwie zachodniopomorskim. Historia zasiedlenia tych terenów sięga V wieku. Kilkaset lat później ludność słowiańska zbudowała tu gród obronny, a pierwsze wzmianki o wsi Suchań zawarte w dokumentach pochodzą z 1269 roku. W połowie XIII wieku okolica przeszła na własność zakonu Joannitów, którzy chcąc wzmocnić jego obronność, wybudowali tam zamek. Z XIV wieku pochodzą dokumenty mówiące o posiadaniu przez Suchań praw miejskich. Przez kolejne setki lat miasto przechodziło z rąk do rąk kolejnych właścicieli, którzy urządzali je według własnych upodobań. Ciężki okres dla tych terenów stanowiła II wojna światowa. Podczas prowadzonych wtedy działań militarnych zniszczona została połowa zabudowań Suchania. Dopiero po zakończeniu walk, gdy sytuacja w państwie była stabilna, miasto częściowo odbudowano i zasiedlono. Na herbie miasta widnieje szpon gryfa pomiędzy dwiema gwiazdami. Z jego pochodzeniem wiąże się wiele ciekawych legend, którymi nie mogą poszczycić się inne miasta.

Zabytki w Suchaniu

Suchań zachował tradycyjny krajobraz, w którym dostrzec można wiele zabudowań pochodzących sprzed setek lat. Wartym zobaczenia zabytkiem jest z pewnością Kościół Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Jego powstanie datowane jest na koniec XV wieku. Zachowały się w nim elementy romańskie, gotyckie i barokowe, przez co stanowi nie lada gratkę dla miłośników architektury. Interesujący element stanowi wieża zakończona hełmem i chorągiewką, na której widnieje data 1696 wraz z nazwiskiem ówczesnego burmistrza. Warto także poświęcić chwilę na obejrzenie zabytkowego młyna Dolnego zbudowanego 1827 roku. Świetnie zachowany budynek pozbawiony jest obecnie wyposażenia, ale jego wnętrza i otoczenie przybliżają nas do dawnych czasów. Niegdyś funkcjonowały tutaj dwa młyny, Dolny i Górny, ale po tym drugim została jedynie tama. Planując zwiedzanie Suchania, warto także wziąć pod uwagę pozostałości fundamentów i wałów średniowiecznego zamku Joannitów, ruiny starego cmentarza żydowskiego oraz cmentarza żołnierzy wyzwalających polskie ziemie. Przechadzając się ulicami tego miasta można natknąć się również na wiele innych zabytkowych zabudowań, które obecnie zagospodarowane są na pomieszczenia użytkowe, jak na przykład budynki po dawnym browarze. Spacery po urokliwych ulicach tego miasta umilą nam pobyt. Z tym miejscem wiążą się także ciekawe legendy, o których chętnie opowiadają mieszkańcy. Według jednej z nich pod kościołem mogą do tej pory znajdować sie groby zamieszkujących tu niegdyś Joannitów, inna z kolei głosi, że kościół i zamek, mimo dużej odległości, połączone są podziemną drogą. Warto poświęcić czas, by zgłębić fascynujące historie związane z Suchaniem.

Wypoczynek w Suchaniu

Suchań nie jest jedną z dużych miejscowości turystycznych, mimo to posiada on jednak niezwykle bogatą ofertę noclegową i gastronomiczną. Turyści mogą wybierać wśród wielu pensjonatów i ośrodków wypoczynkowych. Niektóre z nich, usytuowane w malowniczych sceneriach, idealnie nadają się na rodzinny wypoczynek. Będąc w Suchaniu można także wynająć domek letniskowy nad jeziorem. Suchań znajduje się niedaleko granicy z Niemcami, podobnie jak Lubań i Łagów.W wyborze noclegu pomoże porównywarka ofert PADO24. Poszukiwacze mocnych wrażeń i zróżnicowanych form aktywnego spędzania czasu mogą poczuć się zawiedzeni, ponieważ miejsce to nadaje się raczej na spokojny urlop. Nie oznacza to jednak, że w Suchaniu jest nudno. Organizowane tu imprezy tematyczne oraz liczne kawiarnie i restauracje pozwolą miło spędzić czas.

  • Aktualności