Najciekawsze miasta w Polsce

Supraśl

Supraśl to wyjątkowo atrakcyjna pod względem turystycznym miejscowość położona w województwie podlaskim, na terenie Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej. W pobliżu znajduje się rzeka Supraśl.

Historia Supraśla sięga samych początków XVI wieku. Zaczęło się od tego, że na tych terenach w 1501 roku powstał prawosławny monaster, a potem jeszcze refektarz i mnisze pustelnie. Stopniowo był on rozbudowywany i zyskiwał na znaczeniu. Przez jakiś czas pełnił też funkcję ważnego ośrodka unitów. Zajmowano się tu również tłoczeniem książek. Prawa miejskie Supraśl otrzymał w I połowie XIX wieku. Był on coraz bardziej rozbudowywany – powstały w nim między innymi manufaktury sukiennicze oraz warsztaty tkackie. W czasie I wojny światowej z klasztoru uciekli zamieszkujący go wówczas mnisi prawosławni. Kiedy nastał pokój, budynki zostały więc przekazane kościołowi rzymskokatolickiemu. W czasie II wojny światowej cerkiew wrogowie wysadzili w powietrze. Później w klasztorze przez jakiś czas mieściła się szkoła rolnicza, po czym w latach 90. został on ostatecznie zwrócony kościołowi prawosławnemu. W 2004 roku powstała tam Akademia Supraska, czyli prawosławne centrum konferencyjne, będące jednocześnie ośrodkiem szkoleniowym i oświatowym.

Co możemy robić w Supraślu?

Jeżeli zdecydujesz się przyjechać do Supraśla, wręcz nie będziesz się mógł zdecydować, które atrakcje zobaczyć w pierwszej kolejności. Już w samym mieście znajduje się naprawdę sporo wartych obejrzenia zabytków. Po pierwsze jest to oczywiście Klasztor Zwiastowania NMP, którego historia została opisana powyżej. Znajduje się tam Muzeum Ikon, w którym możemy zapoznać się ze sztuką sakralną wschodniego chrześcijaństwa. Kiedy już tam będziesz, szczególną uwagę zwróć na gotycką cerkiew obronną. Wybierz się także do XVIII-wiecznego Pałacu Buchholtzów. Jest on połączeniem stylu eklektycznego z secesją, a otoczony został pięknym parkiem. Obecnie mieści się tam liceum plastyczne. Ciekawe architektonicznie są także neogotycka kaplica grobowa Buchnholtzów oraz Stara Poczta (inaczej Dom Ogrodnika), przy której warto zwrócić uwagę na rzadko spotykany czterospadowy dach polski z mansaradą. Koniecznie przejdźmy się również ulicą 3 maja, gdzie zobaczymy XIX-wieczne Supraskie Domy Tkaczy. Odwiedzając najciekawsze miasta w Polsce, nie powinniśmy pomijać Supraśla.

A co z osobami, które nie przepadają za zwiedzaniem? One również nie będą się w Supraślu nudził. W końcu to miasteczko to nie tylko zabytki, ale także mnóstwo zieleni i przepiękna przyroda. Jest to przecież teren Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej. Można tam zobaczyć piękne drzewostany oraz wyjątkowe okazy roślin, takie jak na przykład sosna supraska, a także zwierząt, a zwłaszcza ptaków. Przez puszczę płynie również kilka rzek – Supraśl, Sokłoda, Pilnica, Starynka. Turyści natkną się tam także na liczne pomniki przyrody. Zdecydowanie powinniśmy się wybrać także do Aboretum w Kopnej Górze, które zajmuje aż 26 ha i jest ogrodem botanicznym oraz parkiem leśnym w jednym. Okolice tej miejscowości będą więc świetne zarówno dla miłośników wycieczek pieszych, jak i tych rowerowych. Wyjątkowo malownicza licząca ok. 8 km trasa wiedzie na przykład wzdłuż rzeki Supraśli. Warto odwiedzić również inne pobliskie miejscowości, takie jak Suraż czy Gołdap – nie leżą one co prawda w bezpośrednim sąsiedztwie Supraśla, ale jeśli tylko znajdziemy na to chwilę, na pewno nie będziemy żałować wizyty tam.  W miasteczku dostępne są także boiska do różnych gier zespołowych (piłki nożnej, siatkówki, ręcznej), a także korty tenisowe i tor do minigolfa. Możemy tu przyjechać na niedzielę lub nawet kilka dni całą rodziną i nikt nie będzie się w Supraślu nudził. Zarówno dorośli, jak i dzieci znajdą tam dla siebie zajęcie, a do domu wrócą zadowoleni i zrelaksowani. Nocleg w Supraślu i okolicach nie musi być drogi. Porównywarka PADO24 pozwoli znaleźć hotel w korzystnej cenie.

  • Aktualności