Najciekawsze miasta w Polsce

Suraż

Suraż to miasteczko położone w województwie podlaskim, które należy do grona tych najmniejszych w Polsce. Nie oznacza to jednak, że nie ma tam nic ciekawego – jest wręcz przeciwnie.

Bogata przeszłość Suraża

Historia Suraża sięga XI wieku, kiedy to na prawym brzegu Narwi istniało już piastowskie grodzisko. Było ono obiektem licznych ataków, aż w końcu pod koniec XIV wieku zostało zniszczone przez Krzyżaków. Na jego miejscu pod koniec XV wieku lub na początku XVI wybudowano zamek z ceglaną basztą, który jednak również zniszczono – tym razem była to wina Szwedów, którzy napadli nas w czasie Potopu. Do dziś pozostała już jedynie Góra Zamkowa. W 1569 roku miasteczko zostało włączone wraz z całym województwem podlaskim do Korony Polskiej. Prawa miejskie otrzymało natomiast w 1445 roku i nadał mu je Kazimierz Jagiellończyk, po powstaniu styczniowym zostały one jednak Surażowi odebrane. Była to kara nałożona na miejscowość przez Rosjan za zaangażowanie mieszkańców w walkę. Część z nich zesłano również na Syberię. W tym czasie miasto podupadło, do czego przyczynił się też fakt, że ominęła je zbudowana w 1862 roku Kolej Warszawsko-Petersburska. Dodatkowo w 1915 roku miejscowość została niemalże całkowicie spalona przez Niemców, jednak mimo to obecnie Suraż jest chętnie odwiedzany przez wiele osób. Niektóre miasta przyciągają ich swoją historią i tak też jest w przypadku tego miejsca.

Co zobaczymy w Surażu?

Co prawda wiele zabytkowych obiektów w Surażu zostało zniszczonych w czasie licznych wojen czy pożaru, jednak warto się tam wybrać, by zobaczyć te, które pozostały. Świadczą one doskonale o bogatej i wielokulturowej, a przez to niezwykłej historii miasteczka. Już sam układ przestrzenny tej miejscowości jest interesujący. Charakterystyczne jest tutaj zwłaszcza istnienie dwóch rynków – lackiego (czworokątnego z kościołem) i ruskiego (trójkątnego z cerkwią). Poza tym w Surażu znajdziemy aż trzy cmentarze – prawosławny, żydowski i rzymsko-katolicki. Świadczy to o tym, jak różnorodne były losy miasteczka w przeszłości i jak różnych miało ono mieszkańców. Najstarszym obiektem, jaki znajdziemy w tej miejscowości jest grodzisko wczesnośredniowieczne, oprócz tego warto zajrzeć także do XIX-wiecznego kościoła pw. Bożego Ciała. W miejscowości natkniemy się także na kilka muzeów. Miłośnicy historii z pewnością chętnie zajrzą do Muzeum Archeologiczno-Etnograficznego oraz Muzeum Dziedzictwa Pokoleń, a ci, których interesuje sztuka sakralna – do Muzeum Kapliczek. Ciekawe także będzie na pewno zwiedzanie Wczesnośredniowiecznej Osady Słowiańskiej Nawia, dzięki któremu dowiemy się, jak Suraż mógł wyglądać na początku swojego istnienia.

Jednak dawne zabudowania i muzea to nie jedyny powód, dla którego warto przyjechać do Suraża. Będziemy tam mieli również okazję do zupełnie innego rodzaju rozrywek. Przez miasteczko przebiega aż 12 różnych szlaków turystycznych. Na część z nich możemy się wybrać pieszo, na inne rowerem, a w przypadku niektórych czeka nas nawet podróż łodzią. Znajdując się na jednym z tych szlaków możemy obserwować bocianie gniazda, a na innym – zahaczyć o niemalże wszystkie okoliczne atrakcje turystyczne. Suraż leży zresztą w pobliżu Narwiańskiego Parku Narodowego, widoki są więc przepiękne. Zwiedzając okolicę, możemy się nie tylko pozachwycać krajobrazami, ale także napotkać rzadkie gatunki roślin czy zwierząt. Polecamy wybrać się na wycieczkę do pobliskiego Supraśla lub nieco dalej położonego Reszela.

Jeśli więc nie wiesz, gdzie pojechać ze swoją rodziną na niedzielę lub na weekend – z wyprawy do Suraża na pewno będziesz zadowolony. Podobnie jeżeli znajdziesz się akurat na Podlasiu – koniecznie zajrzyj do tego miasteczka. Mimo że jest ono małe, to na pewno znacznie ciekawsze niż niejedno miejsce w Polsce. Warto spędzić w nim kilka dni. Nocleg w korzystnej cenie pomoże znaleźć porównywarka PADO24.

  • Aktualności