Najciekawsze miasta w Polsce

Szczawnica – malownicze górskie uzdrowisko

Szczawnica to znana miejscowość uzdrowiskowa położona w Beskidach Zachodnich w województwie małopolskim nad Grajcarkiem, który jest dopływem Dunajca. Miasto jest uzdrowiskiem od XIX w., a z racji na swój charakter jest miejscem chętnie odwiedzanym przez turystów z całego świata. Szczawnickie wody naturalne posiadają właściwości lecznicze: funkcjonuje tu pijalnia wód, w której można skosztować kilku rodzajów kwaśnych wód (szczaw), których źródła znajdują się w Szczawnicy.Szczawnica to miejscowość atrakcyjnie położona: otaczają ją popularne szczyty górskie (Sokolica, Rabsztyn, Trzy Korony i Wysoka), które stanowią ważną atrakcję turystyczną miasta. Malownicze położenie w Dolinie Grajcarka, na granicy Małych Pienin i Beskidu Sądeckiego, bliskość Dunajca i okoliczne tereny zielone czynią ze Szczawnicy jedno z najbardziej niezwykłych miejsc, którego nie wolno pomijać odwiedzając najpiękniejsze miasta tych okolic.

Szczawnica: światowej sławy kurort

Szczawnica z reguły kojarzy nam się z pobytem o charakterze leczniczym i rehabilitacyjnym nie bez znaczenia: funkcjonuje tutaj sanatorium i Pijalnia Wód Mineralnych bogatych w składniki odżywcze. W pienińskim kurorcie znajduje się również Zakład Przyrodoleczniczy, gdzie wykonywane są m.in. zabiegi inhalacji i kuracji wodą pitną.Szczawnica słynie z leczenia chorób dróg oddechowych oraz chorób zwyrodnieniowych kręgosłupa i stawów. Właściwości lecznicze kurortu wynikają również ze specyficznego mikroklimatu: rozległe tereny zielone (rezerwaty przyrody i Pieniński Park Narodowy), bliskość licznych potoków i rzek oraz zróżnicowana flora zapewniają czyste powietrze i niezakłócony odpoczynek.

Szczawnica: zagłębie aktywnego wypoczynku

Szczawnica to nie tylko miejscowość uzdrowiskowa i jedno z najpiękniejszych miast w okolicy – to również miejsce aktywnego wypoczynku dla całej rodziny. Najpopularniejszą formą spędzania wolnego czasu jest popularny w całej Europie spływ Dunajcem, podczas którego można podziwiać malownicze tereny Pienińskiego Parku Narodowego. Spływ odbywa się na kilkunastoosobowych tratwach kierowanych przez flisaków i – w zależności od warunków pogodowych i stanu wód – może trwać ok 2-3 godzin (przy okazji możemy wysłuchać legend dotyczących tego regionu, m.in. usłyszymy historię o Janosiku). Na Dunajcu organizowane są również spływy kajakowe i rafting.Szczawnica to raj dla amatorów narciarstwa i górskich wędrówek: liczne szlaki o zróżnicowanym stopniu trudności umożliwiają zdobycie okolicznych szczytów – Trzech Koron czy Sokolicy – a kolej krzesełkowa na Palenicę, dwa stoki narciarskie i aż 5 różnych tras zjazdowych pozwalają na swobodne szusowanie bez względu na stopień zaawansowania. Infrastruktura miasta i okolic sprzyja wycieczkom rowerowym: w Szczawnicy nie brakuje ścieżek i szlaków rowerowych (najpopularniejszy wiedzie spod kolejki na Palenicę do Czerwonego Klasztoru na Słowacji, zróżnicowanie trasy rowerowe poprowadzono również na Palenicy). W wielu miejscach istnieje możliwość całodziennego wypożyczenia rowerów. Ścieżki dla wielbicieli dwóch kółek pozwalają na odwiedzenie niemalże wszystkich lokalnych atrakcji i podziwianie pięknych widoków.Szczawnica jest doskonałym miejscem także dla tych, którzy lubią adrenalinę: amatorzy mocnych wrażeń mogą tu spróbować paralotniarstwa, które pozwoli na oglądanie malowniczej okolicy z lotu ptaka. Do spokojniejszych form aktywności należą wędkarstwo i jazda konna – z nich również możemy skorzystać w Szczawnicy. W mieście funkcjonują również obiekty sportowo-rekreacyjne, takie jak korty tenisowe, boiska do piłki nożnej, ręcznej i siatkówki plażowej, pływalnia, aquapark i kilometrowa ścieżka zdrowia zapewniające aktywny wypoczynek każdemu, kto odwiedza uzdrowisko.

Zabytki w Szczawnicy i okolicach: co warto zobaczyć?

Do najbardziej reprezentatywnych miejsc Szczawnicy należy oczywiście Promenada (najdłuższa w Polsce) ciągnąca się wzdłuż Grajcarka (potoku, który uchodzi do Dunajca). Deptak przeznaczony jest do ruchu pieszego, nie brakuje tu stylowych ławeczek, latarni, tarasów widokowych i mostków umożliwiających spacerowanie i odpoczynek bez względu na porę dnia.Szczawnica słynie także z Placu Dietla, który stanowi zwieńczenie ulicy Zdrojowej. Znajdują się tu odrestaurowane, stylowe XIX-wieczne budynki (w tym Dom Zdrojowy z Pijalnią Wód i Galerią czy zabytkowy Dworek Gościnny), od lat 70 funkcjonuje tu również Muzeum Szczawnickie. Przy głównym deptaku warto zwrócić uwagę na pomnik Henryka Sienkiewicza (pisarz był tu częstym gościem) i ciekawy zegar kwiatowy o średnicy 6 metrów, który o określonych godzinach wygrywa melodie. Miłośnicy muzyki mogą udać się do Muzycznej Owczarni: klimatycznego miejsca, w którym odbywają się liczne koncerty i warsztaty muzyczne. W miejscowości funkcjonuje również Izba Regionalna (położona na „Szlaku Tradycyjnych Rzemiosł Małopolski”), w której znajdują się eksponaty etnograficzne. Ze Szczawnicy można udać się na Słowację, korzystając z licznych szlaków pieszych i rowerowych: turyści chętnie odwiedzają tu Czerwony Klasztor i znajdujący się na jego terenie gotycki kościół św. Antoniego (przy zabytku funkcjonują punkty gastronomiczne i sklepy z pamiątkami). Zaledwie kilkanaście kilometrów od Szczawnicy znajduje się Czorsztyn – niewielka miejscowość położona nad Jeziorem Czorsztyńskim, gdzie na wzgórzu wznoszą się ruiny średniowiecznej warowni. Od XVIII w. stan budowli pogarszał się, dlatego obecnie jest ona poddawana intensywnym pracom konserwatorskim. Do zwiedzania udostępniono dziedziniec zamku, taras widokowy i część pomieszczeń, funkcjonuje tu również wystawa dotycząca historii zamku. W odległości ok 20 km od Szczawnicy usytuowana jest kolejna średniowieczna budowla: zamek w Niedzicy położony malowniczo nad Dunajcem. Warownia (podobnie jak ta w Czorsztynie) została umieszczona na wzniesieniu, przez co znacznie góruje nad okolicą. XIV-wieczny zamek zachował swój pierwotny kształt do dnia dzisiejszego, można w nim podziwiać dziedziniec, piwnicę (obecnie „izba tortur”), Komnaty Salomonów z przedmiotami pochodzącymi z XVI-XIX w., Izby Pańskie czy taras widokowy, z którego rozciąga się przepiękny widok na Jezioro Czorsztyńskie i całą okolicę. W zamku mieszczą się również pokoje gościnne, sala balowa i restauracja.

Wypoczynek na świeżym powietrzu: atrakcje przyrodnicze w Szczawnicy

Szczawnica to malowniczo położona miejscowość: warunki naturalne wpływają na specyficzny, uzdrowiskowy klimat tego miejsca. Liczne tereny zielone pozwalają na niezakłócony wypoczynek i gwarantują niezapomniane widoki. W Szczawnicy znajduje się rezerwat przyrody Biała Woda założony w latach 60. Przebiegają tędy trasy piesze i rowerowe, które sprzyjają spacerom i wycieczkom, a ławeczki i tabliczki z informacjami pozwalają na odpoczynek i samodzielne odkrywanie uroków tego pięknego miejsca. Największą atrakcją przyrodniczą w Szczawnicy jest Wąwóz Homole o długości ponad 800 m. Strome ściany skalne, płynący potok Kamionka i zróżnicowany drzewostan tworzą malowniczy obraz i dodają temu miejscu uroku. W wielu miejscach zamontowane są metalowe schodki i kładki, które umożliwiają poruszanie się po śliskim podłożu. Warto również odwiedzić najwyższy, a zarazem najmniej znany szczyt Małych Pienin – Górę Wysoką (1052 m n.p.m.), wyższą od popularnych Trzech Koron o 69 m.

Szczawnica: miejsce, które warto odwiedzić

Szczawnica to miejsce, w którym każdy znajdzie coś dla siebie – nie brakuje tu leczniczych wód, sanatoriów i ośrodków rehabilitacyjnych, które pomogą zapomnieć o uciążliwych bólach stawów czy kręgosłupa i pomogą w leczeniu chorób dróg oddechowych. Wiele atrakcji czeka tu na turystów, którzy lubią aktywnie spędzać czas: narciarstwo, spływ Dunajcem, rafting, rowery, paralotniarstwo i liczne obiekty sportowe to tylko niewielka część niespodzianek, jakie przygotowała dla nas Szczawnica. Miłośników spokojnego wypoczynku i pięknych widoków ucieszą piesze szlaki umożliwiające spacery i podziwianie malowniczej okolicy. Szczawnica to miejsce, które warto odwiedzić, np. podczas wakacji lub ferii zimowych. Rozmaitych ciekawych miejsc nie brakuje również w pobliżu tej miejscowości – warto odwiedzić chociażby położony niedaleko Stary Sącz, a także Krynicę-Zdrój.  Jeśli chcesz zatrzymać się tu na dłużej, ale nie wiesz, gdzie szukać noclegu, wejdź na PADO24 – podpowiemy, jak znaleźć tani nocleg w okolicy, czym podróżować i pomożemy zaplanować cały wyjazd. Porównywarka ofert to wszelkie niezbędne informacje o wycieczkach i podróżach: tylko dzięki nam dowiesz się, dlaczego warto podróżować promem i wybrać wycieczkę first minute. Udana podróż? Tylko z PADO24.PL.

  • Aktualności