Najciekawsze miasta w Polsce

Szczebrzeszyn

Szczebrzeszyn reprezentuje warte odwiedzenia miasta w województwie lubelskim, a położone jest nad rzeką Wieprz. Otaczające go niesamowite krajobrazy zachęcają do odwiedzenia tych terenów. Jego nazwę chyba każdy kojarzy z wiersza Jana Brzechwy „Chrząszcz”, zaczynającego się słowami „W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie i Szczebrzeszyn z tego słynie”. Zaowocowały one licznymi pomnikami świerszczy, które postawiono w miasteczku. Chrząszcz stał się znakiem rozpoznawczym tego miejsca. Organizowane są tu nawet co roku „Dni Chrząszcza”, które chętnie świętują mieszkańcy, ciesząc się rozmaitymi atrakcjami. Szczebrzeszyn jest także bogaty w zabytkowe budynki. Z racji ścierania się tu na przestrzeni lat różnych kultur i religii, możemy między innymi podziwiać na tych terenach rozmaite kościoły i cmentarze. Odkrywanie tajemniczych zakątków skrywających pamiątki dawnych czasów wciąga bez reszty. Jest to z pewnością jedno z miast Lubelszczyzny, które warto zobaczyć.

W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi…

Pierwsze wzmianki o Szczebrzeszynie pochodzą z 1352 roku, w tym czasie obozował tu Kazimierz Wielki, który w jednym z dokumentów tamtego okresu nazwał Szczebrzeszyn miastem. Na przestrzeni lat tereny te przechodziły z rąk jednych właścicieli do drugich i wszyscy z nich na swój sposób je modyfikowali. Swoje piętno odcisnęły na nim także liczne najazdy Kozaków, Szwedów, Turków i Tatarów. Do ciekawszych wydarzeń, jakie miały tam miejsce, można z pewnością zaliczyć wizytę hetmana Jana Sobieskiego w 1672 roku, podczas której zawiązano sławną konfederację szczebrzeszyńską, która przyciągnęła tłumy szlachty z całego kraju. Po I rozbiorze Polski Szczebrzeszyn znajdował się w zaborze austriackim aż do 1807 roku. W czasie II wojny światowej Niemcy dokonali tam wielu zbrodni, zamordowali kilka tysięcy Żydów oraz wysiedlili polską ludność, co zapisało się w historii tego miejsca. Szczebrzeszyn wyzwolono dopiero w 1944 roku. Mimo jednak ciężkich doświadczeń i rozgrywających się niegdyś w tym miejscu tragicznych wydarzeń, tereny te są obecnie jednym z najbardziej malowniczych miejsc w województwie lubelskim.

W Szczebrzeszynie czas Ci miło minie

Urokliwe tereny otaczające Szczebrzeszyn stanowią idealne miejsce na wypoczynek na łonie natury. Liczne szlaki turystyczne oraz sąsiedztwo Szczebrzeszyńskiego Parku Krajobrazowego z pewnością zachęcają do wybrania się na pieszą lub rowerową wycieczkę, podczas której można podziwiać niesamowite pomniki przyrody i cieszyć się nieskażoną naturą. Warto także zaplanować zwiedzanie szczebrzeszyńskich zabytków, które są wyrazem ciekawej historii tego miejsca. Duże wrażenie robią dwa kościoły, będące głównymi punktami na turystycznej mapie Szczebrzeszyna. Pierwszym z nich jest Kościół Św. Mikołaja sięgający 1620 roku. Zachowana w stylu renesansu lubelskiego świątynia skłania do refleksji i stanowi świadectwo dawnych czasów. Drugi to Kościół Św. Katarzyny, w którym podziwiać można natomiast bogaty wystrój wnętrz, kontrastujący ze skromnymi elewacjami. Warte odwiedzenia są także z pewnością obiekty takie jak Cerkiew Zaśnięcia NMP, Cmentarz Żydowski oraz Synagoga, które posiadają niepowtarzalną atmosferę i zbliżają do poznania innych kultur i religii. Zwiedzanie zabytków nie stanowi jednak jedynej rozrywki, jaką oferuje to piękne miasto. Bogata baza noclegowa i gastronomiczna pozwala na spędzenie miłego czasu w gronie przyjaciół, a wśród organizowanych tutaj licznych imprez kulturalnych każdy znajdzie coś dla siebie. Najlepsze oferty noclegowe proponuje porównywarka PADO24. Poszukujący aktywnych form wypoczynku mogą natomiast wybrać się na spływ kajakowy Wieprzem, zorganizować całodniową wędrówkę wyznaczoną trasą turystyczną lub skusić się na przejazd rowerowy szlakiem Roztocza. Poza tym w okolicy znajdziemy również sporo innych atrakcyjnych turystycznie miejscowości, takich jak na przykład Susiec albo Zwierzyniec.

  • Aktualności