Najciekawsze miasta w Polsce

Wąwolnica: wieś o ogromnym potencjale turystycznym

Wąwolnica to niewielka wieś położona w województwie lubelskim nad rzeką Bystrą. Liczy ona niecałe 2 tysiące mieszkańców – mogłoby się wydawać, że to jedna z wielu polskich wsi, jednak nic bardziej mylnego:Wąwolnica jest miejscem o niezwykłej przeszłości, na której historia odcisnęła swoje piętno (według legendy miasto odkrył i nazwał sam Krak).Wąwolnica należy do najstarszych osad na tym terenie: wzmianki o niej pochodzą już z XI w. Obecnie Wąwolnica to ciekawy punkt turystyczny – znajdują się tu różnorodne zabytki i rozbudowane zaplecze sportowe, ale nie tylko: Wąwolnica to także ośrodek hipoterapii, agroturystyka czy strzelnica, a wszystko to w pięknym otoczeniu lasów i wód.

Co warto zobaczyć w Wąwolnicy?

Wąwolnica to obszar historyczny, dlatego jest tu wiele zabytków: najważniejszym miejscem jest Sanktuarium (nazywane „lubelską Częstochową”) i kaplica w Kęble (miejsce cudów i objawień Maryi) związane z kultem Matki Bożej kębelskiej (przybywają tu pielgrzymi z całego świata).Wąwolnica słynie z jarmarków organizowanych od XV w., które zostały przyznane jako przywilej przez króla Władysława Jagiełłę. W Wąwolnicy warto zobaczyć dwa zespoły parkowo-pałacowe: pierwszy z nich znajduje się w Kęble (to murowany XIX-wieczny dwór, w którym obecnie funkcjonuje szkółka jeździecka), drugi natomiast w Celejowie (jest to dawna rezydencja rodu Choteckich i Czartoryskich). W Celejowie mieszczą się również ruiny pierwszej w Polsce papierni, która została przekształcona w młyn wodny (można go zwiedzić i uczestniczyć w procesie wytwarzania mąki).

W Wąwolnicy nie tylko zabytki

Wąwolnica oprócz zabytków ma także do zaoferowania atrakcje, które ucieszą niejednego amatora mocnych wrażeń: należy do nich choćby 8-kilometrowy tor quadów Stanisławka przeznaczony dla quadów, motocrossów i innych pojazdów terenowych (często odbywają się tu zawody motocyklowe). Wąwolnica dysponuje nowoczesnym obiektem sportowym, na terenie którego znajdują się boiska ze sztuczną nawierzchnią i trybuny mogące pomieścić 100 osób. Warto wybrać się tu nawet zimą, bowiem w Wąwolnicy funkcjonuje stok narciarski Celejów i Net-Sport Rąblów, który pod koniec roku udostępnia stok, a latem – baseny. Dla miłośników zwierząt doskonałym miejscem będzie Ośrodek hipoterapii w Kęble, gdzie można nie tylko pojeździć konno, ale także miło spędzić czas przy ognisku. W Wąwolnicy możemy również postrzelać – miasto udostępnia strzelnicę. Wąwolnica znajduje się nieopodal Kazimierskiego Parku Krajobrazowego i jest punktem umieszczonym pomiędzy największymi ośrodkami turystycznymi: Puławami, Kazimierzem i Nałęczowem. Latem przez Wąwolnicę przejeżdża zabytkowa, wąskotorowa Nałęczowska Kolej Dojazdowa (kursują tu wówczas pociągi przewożące turystów).Wąwolnica szczyci się ośrodkami wędkarskimi, w których można nie tylko łowić, ale i odpoczywać nad wodą oraz degustować złowione ryby.

Wąwolnica – malownicza wieś na Lubelszczyźnie

Wąwolnica(oprócz oferowanych atrakcji w postaci zabytków, strzelnicy , quadów czy stoków narciarskich) jest pięknym i malowniczo położonym miasteczkiem. Urokliwą okolicę współtworzy Kazimierski Park Krajobrazowy, a rzeka Bystra niesamowicie kształtuje krajobraz tego miejsca, wznoszą się tu wzgórza i wąwozy. Niewielkie odległości dzielą Wąwolnicę od Kazimierza (18 km), Puław (23 km), Nałęczowa (6 km) i Lublina (34 km), co czyni ją świetnym miejscem na wypoczynek po całodziennym zwiedzaniu. Bez problemu można znaleźć tu nocleg – pomoże w tym porównywarka PADO24. Dzięki niej dowiesz się, jak i gdzie znaleźć tani nocleg w najbliższej okolicy. Nasza strona to kompletna baza wiedzy o podróżach i sposobach podróżowania – od nas dowiesz się, jaką formę wycieczki wybrać i gdzie znaleźć najpiękniejsze miasta w Polsce. Szukasz noclegu? Wejdź na PADO24.PL.

  • Aktualności