Najciekawsze miasta w Polsce

Wieliczka

Najciekawsze miasta to nie tylko te duże i wszystkim znane, jak na przykład Warszawa. Czasem więcej atrakcji zaoferują nam te mniejsze miasteczka, które sprawią, że będziemy chcieli do nich wracać. Wieliczka to niezwykłe miasto, które słynie przede wszystkim z kopalni soli czynnej bez przerwy od XIII wieku. Nie brakuje również innych atrakcji z Wieliczce. Zostało to docenione w latach 70. XX wieku, gdy kopalnia soli została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Nie jest to jedyny zabytek w tym niewielkim mieście. Wieliczka może pochwalić się też Zamkiem Żupnym, który w 2013 roku dołączył do prestiżowej listy UNESCO. Początki miasta sięgają 1290 roku. Wieliczka otrzymała wtedy prawa miejskie. Ubiegłoroczny ranking brytyjskiego magazynu „Which?” na najciekawsze i najbardziej przyjazne turystom miasto w Europie wygrała Wieliczka (uznana przez respondentów za część Krakowa). W wyścigu pokonała 47 innych miast, w tym Paryż, Wiedeń i Pragę! Bardziej znane są jej podziemia, niż ona sama, jednak błędem jest opuszczanie miasta tuż po zwiedzeniu samej kopalni. Na turystów czeka mnóstwo cennych i unikalnych zabytków kultury.

Kopalnia Soli w Wieliczce

Kopalnia Soli od 1 kwietnia do 31 października jest otwarta od 7:30 do 19:30, natomiast od 2 listopada do 21 marca od 8:00 do 17:00. Inne godziny zwiedzania Kopalni Soli w Wieliczce obowiązują jedynie 1 stycznia, 1 dnia Świąt Wielkanocnych, 1 listopada, 24,25 oraz 31 grudnia. Kopalnia jest jedynym takim obiektem górniczym na świecie, który jest czynny bez przerwy od czasów średniowiecza do chwili obecnej. Chodniki, komory eksploatacyjne, szyby, jeziora i pochylnie, których łączna długość wynosi około 300 km, zostały usytuowane na 9 poziomach, sięgających do głębokości 327 m. Kopalnia Soli jest najstarszym przedsiębiorstwem solnym na ziemiach polskich. Jest nie tylko źródłem bogactwa kraju, ale także najchętniej odwiedzanym polskim obiektem turystycznym. Część udostępniona do zwiedzania to 3,5 kilometrowy odcinek. Warto wiedzieć, że na szlaku zwiedza się ponad 20 komór, w tym Kaplicę św. Kingi. Temperatura pod ziemią wynosi od 14 do 16 stopni Celsjusza, dlatego przed zwiedzaniem warto zaopatrzyć się w cieplejszą odzież. Warto także założyć wygodne buty, gdyż na trasie do pokonania jest łącznie około 800 schodów. Średni czas zwiedzania (wraz z Muzeum Żup Krakowskich) to około 3 godziny, a część trasy jest przystosowana także dla wózków inwalidzkich. Uroki trasy turystycznej podziwiało już 38 milionów osób z całego świata. Początek trasy zaczyna się w szybie Daniłowicza. Schodząc coraz niżej można poznać ciekawą historię i tajemnice Kopalni, a także zobaczyć maszyny i narzędzia górnicze. Oddzielną trasą dla zwiedzających jest trasa górnicza, która nie łączy się z turystyczną i związanymi z nią komorami. Turyści otrzymują roboczy strój, kask oraz lampę i zjeżdżają najstarszym szybem górniczym. W sąsiedztwie Szybu Daniłowicza jest położona tężnia solankowa. Jest to uzupełnienie bogatej oferty Kopalni Soli w Wieliczce. Może być także dobrym rozwiązaniem dla osób, które wolą zostać na powierzchni. Terapia wziewna solankami pomaga na różne schorzenia dróg oddechowych o charakterze nawracającym lub przewlekłym. Wyprawa do Kopalni może być doskonałym i oryginalnym pomysłem na integrację grupy pracowników. Grupa może pokonywać trasę górniczą wykonując codzienne czynności górników lub wyruszyć na poszukiwania skarbu. Jest to świetna przygoda przeznaczona nie tylko dla firm. Mogą wziąć w niej udział także zgrane grupy przyjaciół lub rodziny. Trasa turystyczna została specjalnie przygotowana dla najmłodszych uczestników. W krainie Solilandii można odnaleźć bajkowe postaci. Kopalnia Soli umożliwia także organizację szkoleń, balu, konferencji prasowej lub wesela. Ogromną popularnością cieszy się Sylwester spędzony w Kopalni Soli w Wieliczce.

Inne atrakcje w Wieliczce

Godnym polecenia obiektem jest Muzeum Żup Krakowskich. Muzeum w Wieliczce jest jednym z najstarszych muzeów górniczych w Europie. Posiada ekspozycję podziemną i na powierzchni. Ekspozycja na powierzchni znajduje się w Zamku Żupnym z licznymi zabytkami muzealnymi. Zamek powstał w XIII wieku, jednak później był wielokrotnie rozbudowywany. Był siedzibą żupnika – zarządcy krakowskich żup solnych tworzonych przez kopalnie soli w Wieliczce i w Bochni. Warto także udać się do późnobarokowego Pałacu Konopków, wybudowanego w drugiej połowie XVIII wieku. Budynek jest bardzo dobrze odrestaurowany. W połowie XX wieku w Pałacu znajdowała się Miejska Biblioteka Publiczna. Innym pałacem w Wieliczce jest Pałac Przychockich, który można odnaleźć na Rynku Górnym. Został zbudowany w stylu neoklasycznym na fundamentach starego ratusza. Pochodzi z około 1784 roku i obecnie znajduje się tam Zespół Szkół Zawodowych. Rynek Górny ma kształt kwadratu. W średniowieczu biegł tędy szlak handlowy, a pochodzi on z okresu panowania Kazimierza Wielkiego. Z kolei na Rynku Dolnym znajduje się pomnik Adama Mickiewicza, ufundowany w 1903 roku. Niewątpliwą atrakcją turystyczną Wieliczki są zabytkowe kościoły oraz klasztor. Warto odwiedzić zatem Kościół Św. Klemensa, Kościół Św. Sebastiana oraz Kościół i klasztor O.O Franciszkanów.

Jak dojechać do Wieliczki

Aby dojechać do miasta, należy kierować się na Kraków. Podróżując samochodem z Warszawy do Wieliczki do przejechania mamy 295 lub 360 kilometrów. Zależy to od trasy, jaką wybierzemy. Można jechać S8 prowadzącą do Krakowa przez Częstochowę i Katowice lub S7 przez Radom do Krakowa. Pierwsza trasa jest krótsza, jednak zajmuje więcej czasu, natomiast druga jest nieco droższa, gdyż za przejazd autostradą z Katowic do Krakowa trzeba zapłacić 18 zł. Po dotarciu do Krakowa należy skierować się na węzeł Wielicka, a z niego skręcić w drogę krajową 94, która prowadzi prosto do Wieliczki. Tańszym rozwiązaniem jest z pewnością podróż pociągiem, jednak warto wiedzieć, że nie ma bezpośredniego połączenia z Wieliczką. Pociągiem należy dojechać do Krakowa, a następnie przesiąść się do pociągu Kolei Małopolskich. Bilet kosztuje 3 zł. Można skorzystać również z usług prywatnych przewoźników PKS. Będąc już w tej okolicy, oprócz Wieliczki warto odwiedzić także pobliskie Lanckoronę oraz Wiślicę.

Nocleg w Wieliczce

Miasto dysponuje bogatą ofertą noclegową na każdą kieszeń. Najciekawszym miejscem do zatrzymania się jest oczywiście centrum Wieliczki. Goście mają do wyboru hotele, apartamenty, czy pokoje gościnne. Aby wybrać odpowiednią dla siebie ofertę warto wejść na PADO24.PL i skorzystać z internetowej porównywarki ofert.

  • Aktualności