Najciekawsze miasta w Polsce

Wiślica – mała wieś o wielkiej historii

Nie tylko największe miasta są warte odwiedzenia. Wiślica to niewielka wieś, która znajduje się w Dolinie Nidy, w województwie świętokrzyskim. Wiślica swoje malownicze położenie zawdzięcza bliskiemu sąsiedztwu Nadnidziańskiego Parku Krajobrazowego. Położenie w bliskiej odległości od jednej z najpopularniejszych miejscowości uzdrowiskowych – Buska-Zdroju, czyni ją atrakcyjnym punktem turystycznym. Choć Wiślica to niewielka miejscowość (liczy 680 mieszkańców) jest miejscem niezwykle ważnym z punktu widzenia historii: początki osady sięgają IX w., bowiem to właśnie tutaj (pod wodzą księcia Wiślimira) osiedliło się plemię Wiślan. Następnie Wiślica znalazła się pod władzą Polan – wówczas dołączyła do najważniejszych ośrodków formującego się powoli państwa polskiego (przez osadę przebiegał wtedy ważny, międzynarodowy szlak handlowy). Gdy pieczę nad miastem objął książę Henryk Sandomierski Wiślica ponownie stała się jednym z głównych miast Małopolski. Osada była siedzibą Kazimierza Sprawiedliwego, następnie dostała się pod panowanie Władysława Łokietka. Prężnie rozwijające się miasto już w XIV w. otrzymało prawa miejskie, a zamek i fortyfikacje obronne wzniósł tu sam król Kazimierz Wielki.Wiślica pamięta największe wydarzenia tamtych czasów: to właśnie w tym mieście odbywały się zjazdy szlachty, tu mieściła się siedziba sądu ziemskiego, tu przebywał najsłynniejszy polski kronikarz – Jan Długosz, który nauczał synów Kazimierza Jagiellończyka, tu przyjeżdżali królowie i ich zwolennicy. XVII i XIX w. to ciężki okres w dziejach miasta: potop szwedzki zniszczył Wiślicę, po powstaniu styczniowym odebrano jej status miasta, a podczas I wojny znalazła się na linii frontu – została zbombardowana i odbudowana w latach 20. Przez ponad 500 lat Wiślica posiadała status miasta, obecnie zaś jest klasyfikowana jako wieś gminna.

Wiślica: miejsce historycznych zabytków

Najcenniejszym zabytkiem w Wiślicy jest gotycka kolegiata pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny z 1350 r. (obecnie Sanktuarium Matki Bożej Łokietkowej) ufundowana przez Kazimierza Wielkiego. Kościół został wybudowany na pozostałościach dwóch innych świątyń (zachowały się ich fundamenty). W wiślickiej kolegiacie warto zobaczyć rzeźbę Matki Bożej Uśmiechniętej (Madonny Łokietkowej), która w latach 60 została koronowana przez kard. Stefana Wyszyńskiego i biskupa Karola Wojtyłę (figura jest znana z licznych cudów). W podziemiach bazyliki na uwagę zasługują XII-wieczna Płyta Orantów, tzw. płyta wiślicka oraz pozostałości po poprzednich znajdujących się tu świątyniach. Obok kolegiaty w Wiślicy stoi XV-wieczna dzwonnica, która jest udostępniona dla turystów. Niedaleko od świątyni ulokowany jest Dom Długosza z 1460 r. (obecnie plebania i muzeum) oraz budynek, w którym znajduje się zabytkowa Misa Chrzcielna z IX w. Będąc w Wiślicy można podziwiać pozostałości średniowiecznych murów obronnych oraz reprezentatywny rynek o przeszło 1000-letniej historii. Miejscem wartym uwagi jest również XVII-wieczny cmentarz żydowski w większości zniszczony podczas II wojny (zachowały się jednak fragmenty nagrobków). Oprócz tych zabytków w mieście można również zobaczyć Plac Solny (teren handlu i składowania soli) oraz miejsce, w którym ok XIV w. odczytywano nadane mieszkańcom tego regionu Statuty Wiślickie.

Wiślica – okoliczne atrakcje

Największą wartością Wiślicy są zabytki, ale to nie jedyna atrakcja tej miejscowości.Wiślica jest malowniczo położona wśród pagórków i lasów, a bogata fauna i flora sprawiają, że to najbardziej urokliwy zakątek tego regionu. Miasto położone w Dolinie Nidy jest doskonałym miejscem do połowu ryb: można tu złowić m.in. szczupaka, suma, karpia czy sandacza. Często w okolicach rzeki można spotkać bobry, które z racji na dogodne warunki naturalne, zadomowiły się tu na stałe. Miejscem, które na pewno należy odwiedzić będąc w Wiślicy, jest Nadnidziański Park Krajobrazowy: tutaj rzeka rozdziela się na wiele koryt tworząc meandry i rozlewiska. Ciekawe są również liczne występujące formy krasowe pod postacią jaskiń, bram skalnych i jezior (zalicza się je do najcenniejszych form ukształtowania skał w całej Polsce). Na terenie parku funkcjonuje aż 9 rezerwatów przyrody, w których można zobaczyć rzadkie gatunki roślin. Wiślica jest ulokowana w bliskiej odległości od innych atrakcyjnych turystycznie miejscowości: Buska-Zdroju czy Solca-Zdroju. Uzdrowiska te leżą zaledwie kilkanaście kilometrów od Wiślicy – warto wybrać się do nich by odwiedzić Park Zdrojowy (w Busku) czy baseny mineralne (w Solcu). Nieopodal historycznego miasta znajduje się Pacanów znany jako rodzinna miejscowość bohatera bajek – Koziołka Matołka. W Pacanowie funkcjonuje Europejskie Centrum Bajki, można tu też zobaczyć przedmioty związane z Koziołkiem Matołkiem. Warto także wybrać się do Lanckorony – pełnej ciekawych zabytków. Bliskość Wiślicy od największych miast, czyste powietrze i otoczenie natury sprawiają, że miejscowość ta staje się doskonałym miejscem do wypoczynku i punktem, z którego łatwo i szybko można udać się do okolicznych miast. Warto zatrzymać się tu na dłużej – w tym celu zarezerwuj nocleg na PADO24 i ciesz się udanym wyjazdem. Porównywarka PADO24 to kompletny serwis o podróżach, wycieczkach, wyjazdach: podpowiemy czym i jak podróżować, gdzie nocować i jakie atrakcje wybierać, by nasza podróż była niezapomniana. Dzięki nam znajdziesz tani nocleg, przekonasz się, dlaczego warto podróżować promem i zobaczysz, czemu wyjazd first minute jest bardziej atrakcyjny od last minute. Planujesz podróż, wyjazd, wycieczkę? Formalności związane z wyjazdem zostaw nam – wejdź na PADO24.PL, przekonasz się, że z nami planowanie wyjazdu jest szybkie i łatwe.

  • Aktualności