Najciekawsze miasta w Polsce

Zamość: „perła Kresów”

Zamość należy do najbardziej znanych miast w Polsce: jest jednym z największych i najlepiej rozwiniętych ośrodków Lubelszczyzny.Zamość to miejsce o bogatej historii, ciekawej architekturze i rozwiniętym zapleczu kulturalnym (działa tu wiele instytucji kulturalnych, odbywają się liczne koncerty i festiwale). Miasto położone jest niecałe 100 km od stolicy regionu – Lublina. Zamość często bywa nazywany „perłą renesansu” głównie ze względu na zabytkowe XVI-wieczne zabudowania (Stare Miasto w Zamościu wpisano nawet na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO). Zamość usytuowany jest na Roztoczu – najpiękniejszym zakątku tego regionu. Unikatowy zespół architektoniczno-urbanistyczny, ciekawa oferta kulturalna i niezwykły klimat Zamościa przyciąga turystów z najdalszych zakątów kraju.

Zamość miasto Zamoyskich

Najciekawsze miasta Lubelszczyzny przyciągają nieustannie wielu turystów, a jednym z najsłynniejszych jest Zamość, który powstał w XVI w. (prawa miejskie nadał mu sam hetman koronny Jan Zamoyski). Plan miasta zaprojektował włoski architekt: w założeniu układ tego miejsca miał realizować renesansowy wzór miasta idealnego łączącego w sobie piękno i funkcjonalność. XVII w. to czas rozwoju miasta, ale i najazdu wrogów: Kozaków i Szwedów. W XVIII w.Zamość znalazł się pod zaborem Austriackim, a w XIX w. (jako teren należący do Królestwa Polskiego) był ostatnim bastionem powstania listopadowego. Podczas II Wojny Światowej na terenie miasta prowadzono zakrojoną na szeroką skalę akcję wysiedleńczą Polaków. Po wojnie, od lat 70 Zamość zaczął dynamicznie się rozwijać. W latach 90 miasto odwiedził papież Jan Paweł II podczas pielgrzymki do Polski.

Architektura Zamościa – największe zabytki

Zamość słynie z renesansowych i barokowych budowli – najwięcej tego typu obiektów znajduje się na Starym Mieście. Najbardziej reprezentatywnym zabytkiem jest Ratusz, który wraz z 52-metrową wieżą góruje nad miastem i stanowi jego wizytówkę. Urokliwy Rynek Wielki (do którego należą m.in. Rynek Solny i Rynek Wodny) otaczają XVII-wieczne, doskonale zachowane kamienice ormiańskie (niegdyś domy zamożnych mieszczan), a na Starówce wznosi się renesansowy Pałac Zamoyskich – dawna siedziba założyciela miasta, hetmana Jana Zamoyskiego i pierwszy obiekt, który zbudowano po założeniu miasta (przed pałacem stoi pomnik Zamoyskiego). Do największych zabytków Zamościa należy również Akademia Zamojska – jedna z pierwszych polskich uczelni prywatnych stworzona przez Jana Zamoyskiego. W mieście nie brak również zabytków sakralnych: należą do nich m.in. XVI-wieczna Katedra – jedna z najpiękniejszych polskich świątyń (warto tu zobaczyć kaplicę Zamoyskich, krypty ordynackie, barokową dzwonnicę i dom dziekanów, gdzie mieści się Muzeum Sakralne), barokowy Kościół Klarysek (obecnie szkoła muzyczna), Kościół św. Mikołaja z renesansowym portalem, marmurową kropielnicą i bogatą sztukaterią, zaliczany do największych w kraju Kościół Franciszkanów, żydowska synagoga oraz kościół, klasztor i szpital Bonifratrów. Odwiedzając Zamość nie można pominąć licznych fortyfikacji (niektóre z nich sięgają XVI w.) – najciekawsza jest rotunda: budowla na planie koła wzniesiona na wyspie wśród bagien (można tu zwiedzić cele, w których przetrzymywani byli Polacy podczas II Wojny Światowej), ale warto też zobaczyć Starą i Nową Bramę Lwowską, Furtę Wodną, Kurtynę (przez którą przebiega podziemna trasa turystyczna), Zamoyskie bastiony czy Arsenał (obecnie Muzeum Fortyfikacji i Broni). W mieście znajduje się zaledwie kilka pomników: do najważniejszych należy Pomnik Jana Zamoyskiego, Pomnik Króla Dawida (upamiętniający mieszkających tu w przeszłości Żydów) oraz Pomnik Batalionów Chłopskich poświęcony partyzantom.

Atrakcje Zamościa

W Zamościu nie brakuje różnorodnych atrakcji, które zadowolą zarówno młodszych, jak i starszych. Na amatorów zwiedzania czekają muzea: Muzeum Zamojskie, które mieści się w kamienicach Ormiańskich nieopodal Rynku (oprócz wystaw stałych udostępniane są tu również wystawy czasowe), Muzeum Sakralne z relikwiarzami, ornatami i portretami, Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał z Prochownią, w której można obejrzeć seans multimedialny dotyczący historii twierdzy Zamość oraz Izba Techniki Drogowej i Mostowej. W mieście warto odwiedzić najstarszą polską aptekę działającą od XVII w. oraz Galerię Zamoyskich na poddaszu jednej z zabytkowych kamienic znajdujących się a Rynku Wielki. Na turystów czekają także ciekawe wystawy (m.in. wystawa prezentująca bogatą, jedyną w Polsce kolekcję szachów z różnych stron świata oraz kostiumów historycznych z okresu XVI – XX w.). W Zamościu nie brakuje też podziemnych tras turystycznych (prowadzą one głównie przez miejskie fortyfikacje). Chcąc wygodnie i szybko zwiedzić miasto można wybrać jeden spośród dostępnych środków komunikacji: niewątpliwą atrakcją jest przejażdżka dorożką lub przejazd meleksem połączony z poznawaniem historii miasta. Na Rynku turyści mogą podziwiać tryskającą kolorami fontannę z kamienną rzeźbą w kształcie kuli (szczególnie wieczorem można tu liczyć na prawdziwy spektakl barw i dźwięków).Zamość można również oglądać z wysokości: umożliwiają to punkt widokowy ulokowany na dzwonnicy katedry oraz loty widokowe nad miastem. Na amatorów aktywnego wypoczynku w Zamościu czekają lodowisko na Rynku przed Ratuszem, kryta pływalnia, a w bliskiej okolicy miasta – spływy kajakowe na rzece Wieprz, wyprawy quadem po Roztoczu oraz przejażdżki offroadowe na terenie Roztocza i Zamojszczyzny. Dobrym sposobem na spędzenie czasu jest także odwiedzenie zamojskiego ZOO: można tu nie tylko oglądać różne gatunki zwierząt, ale i robić sobie z nimi zdjęcia oraz jeździć konno. Ponadto na najmłodszych czekają tu plac zabaw, dmuchany zamek i park linowy. Miłośnicy spacerów i spokojnego wypoczynku docenią park miejski zaliczany do najpiękniejszych w Polsce (można tu również pływać kajakiem i jeździć dorożką). Kinomaniacy obowiązkowo powinni odwiedzić Centrum Kultury Filmowej „Stylowy”, gdzie znajdują się liczne sale kinowe wykorzystujące najnowocześniejszą technologię. Każdego roku wiosną i latem Stary Rynek Zamościa zostaje opanowany przez zabytkowe pojazdy (samochody i motocykle), które można podziwiać i fotografować. Będąc w Zamościu, nie powinniśmy jednak poprzestawać na nim samym. W pobliżu znajduje się na przykład pełny zieleni Zwierzyniec. Cała okolica jest zresztą wyjątkowo urokliwa.

Zamość: „miasto idealne”

Zamość uchodzi za jedno z najpiękniejszych polskich miast: to zasługa nie tylko doskonałej architektury i licznych zabytków, ale także samego układu miasta (wzorowanego na koncepcji miasta „idealnego” łączącego w sobie piękno i funkcjonalność), atrakcyjności turystycznej oraz krainy, w której się znajduje (Roztocze). W samym mieście nie brakuje zróżnicowanych atrakcji, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie. W okolicy Zamościa jest wiele ciekawych, wartych odwiedzenia miejsc: należą do nich np. Zwierzyniec, Susiec czy Krasnobród, do wycieczek zachęcają również okoliczne tereny zielone najpiękniejszej polskiej krainy – Roztocza (nie brak tu parków krajobrazowych, ale i miejsc, w których da się zauważyć dzikość fauny i flory).Zamość to doskonałe miejsce na wakacyjny, rodzinny wyjazd – poznanie miasta i odwiedzenie jego urokliwych zakątków wymaga sporo czasu, dlatego warto zatrzymać się tu na dłużej: tanie noclegi w tej okolicy znajdziesz na PADO24.PL. Porównywarka PADO24 to serwis o podróżach, wyjazdach, wycieczkach i ciekawych miejscach, które warto odwiedzić – dzięki nam dowiesz się, jak łatwo i szybko podróżować, gdzie udać się na wakacje i jak zaoszczędzić na noclegu. Pado24 to kompletna baza wiedzy o sposobach i kierunkach podróżowania: porównujemy oferty, podpowiadamy, która opcja będzie dla Ciebie najkorzystniejsza – pomagamy Ci w wyborze miejsca wypoczynku szybko i łatwo, darmowo, bez wychodzenia z domu. Wystarczy wejść na PADO24.PL – to gwarancja udanego wyjazdu.

  • Aktualności