Najciekawsze miasta w Polsce

Zwierzyniec

Zwierzyniec położony jest na Roztoczu, czyli w jednej z najpiękniejszych i najbardziej atrakcyjnych turystycznie części Lubelszczyzny. Co takiego ma w sobie ta miejscowość, że co roku przyciąga tłumy pragnących odpocząć osób? Przede wszystkim znajdziemy tam naprawdę mnóstwo zieleni. Miasto to jest ze wszystkich stron otoczone lasami. Ponadto w pobliżu są także stawy Echo. Jest to więc przede wszystkim bardzo spokojne miejsce, a przy tym ładne, idealne więc na weekendowy relaks w gronie rodziny czy przyjaciół.

Miejscowość Zwierzyniec może się również pochwalić dość długą i dość barwną historią. Powstał on już pod koniec XVI w. Początkowo znajdował się tam jedynie zlokalizowany nad stawem dwór myśliwski, a niedaleko niego duży zwierzyniec, w którym żyły różne dzikie zwierzęta, takie jak na przykład sarny, dziki, łosie czy jelenie. Już wtedy istniał również należący do Gryzeldy z Zamoyskich Wiśniowieckiej pałacyk na wodzie, który turyści mogą podziwiać do dziś. Wszystko to pełniło funkcję letniej rezydencji rodziny Zamoyskich. W drugiej połowie XVIII wieku w Zwierzyńcu powstała fabryka mydła i porcelany, a następnie tartak, browar, fabryka bryczek, fabryka posadzek, fabryka maszyn rolniczych. Miasteczko intensywnie się więc w tym czasie rozwijało. Na początku XIX wieku mianowano Zwierzyniec siedzibą Ordynacji Zamojskiej. W czasie II wojny światowej znajdował się tam obóz dla ludności cywilnej i przejściowy, a także dla wysiedlonych z Zamojszczyzny. Zwierzyniec uzyskał prawa miejskie w 1990 roku.

Atrakcje w Zwierzyńcu

Najpiękniejsze miasta Lubelszczyzny, a w tym Zwierzyniec zagwarantują Ci mnóstwo rozrywek i nie pozwolą na nudę. Już same spacery po nim to ogromna przyjemność. Gdzie warto się więc wybrać? Na pewno do kościoła św. Jana Nepomucena położonego na wyspie (z dojściem przez most), który jest chyba jednym z najbardziej znanych miejsc, jeżeli chodzi o tę miejscowość. Zobaczymy tam piękną XVIII-wieczną fasadę, a w środku polichromie Łukasza Smuglewicza. Przy kościele tym znajduje się również zabytkowy cmentarz, a także pochodząca z początków XX wieku dzwonnica. Warto przyjrzeć się też obecnej szkole, która w przeszłości była Zespołem Zarządu Ordynacji Zamojskiej. Budynek ten pochodzi z 1. połowy XIX wieku. Z tego samego okresu pochodzi także murowany ułożony na planie podkowy browar, który również jest jednym z charakterystycznych i powszechnie kojarzonych ze Zwierzyńcem miejsc.

Piękna zwierzyniecka przyroda

Jednak tak naprawdę większość turystów nie wybiera się do Zwierzyńca po to, by zwiedzać, lecz aby odpocząć tam na łonie natury, w otoczeniu lasów, łąk i wody. Co można więc robić w tej miejscowości? Na przykład spacerować i jeździć na rowerze. W okolicy znajduje się mnóstwo szlaków turystycznych i ścieżek rowerowych. Część z nich prowadzi nad stawy Echo, gdzie zostało stworzone strzeżone kąpielisko. Tam więc poopalamy się, popływamy lub powędkujemy. Nawet jeśli nie masz własnego roweru, nie musisz się martwić – w całej miejscowości funkcjonuje kilka wypożyczalni. W Zwierzyńcu znajdzie się również coś dla osób, które poszukują bardziej wyszukanych rozrywek. Można się tam wybrać na spływ kajakowy, pojeździć konno, a nawet wziąć udział w paintballowej rozgrywce. Miejscowość ta słynie również z odbywającego się tam co roku festiwalu filmowego. Jeżeli więc jesteś fanem kina – wybierz się do Zwierzyńca w sierpniu. Jednak również w ciągu każdego innego miesiąca znajdziesz tam na pewno mnóstwo zajęć. Co więcej, w pobliżu Zwierzyńca znajdziemy również inne ciekawe miejscowości, takie jak Zamość czy Susiec. Roztocze to więc świetne miejsce nie tylko na weekend, ale także nieco dłuższy wyjazd. Szukając noclegu w okolicy wejdź na PADO24.PL, nasza porównywarka ofert zaproponuje pokoje hotelowe w rozsądnej cenie. I ruszaj w drogę!

  • Aktualności