Porównywarka cen energii i gazu

Energia – element niezbędny do życia

Energia to zdolność do wykonania pracy – tak brzmi najprostsza definicja tej wielkości fizycznej. Energia dzieli się na wiele rodzajów: w zależności od zachodzących procesów wyróżniamy m.in. energię mechaniczną, jądrową, cieplną, grawitacyjną. Pojęcie energii jest na tyle szerokie, że często używamy go do opisywania wielu pojęć, które tak naprawdę nie są z nim związane. Pewnym jest natomiast, że energia od wieków napędza rozwój świata i zapewnia nam przetrwanie: brak energii to również brak prądu i ogrzewania, z których korzystamy na co dzień. Energia zapewnia działanie praktycznie wszystkich posiadanych przez nas urządzeń elektrycznych, dzięki niej możemy też korzystać z ciepłej wody i gotować jedzenie. W dobie technicznego rozwoju i ogromnego zapotrzebowania na energię ciężko wyobrazić sobie, że mogłoby jej zabraknąć. Niestety, prognozy dotyczące energii nie są optymistyczne: jej światowe zasoby wyczerpują się, dlatego wielkie międzynarodowe koncerny szukają alternatywnych sposobów jej wydobywania i wykorzystywania.

tani prąd i gaz

Energia: rodzaje i charakterystyka

Podstawowym rodzajem energii jest energia mechaniczna związana z ruchem danego ciała względem określonego układu odniesienia. Kolejnym rodzajem jest energia termiczna (cieplna) – jej jednostką jest temperatura (ten rodzaj energii jest przetwarzany na energię elektryczną). Energia elektryczna to najbardziej znana odmiana energii popularnie zwana „prądem elektrycznym”. Energia elektryczna jest towarem rynkowym: jej sprzedaż oferują najwięksi dostawcy i producenci na świecie (niestety, nie ma ona stałej ceny: wartość energii elektrycznej zależy od sposobu jej wytwarzania i dystrybucji). Odrębną kategorię stanowi energia atomowa będąca efektem przemian jądrowych, która jest wykorzystywana w elektrowniach jądrowych do produkcji energii elektrycznej. Obecnie powszechnie wykorzystywana jest również energia geotermalna, która pochodzi z wnętrza ziemi, która znajduje zastosowanie w kompleksach basenowych wykorzystujących wody termalne. Warto też wspomnieć o energii odnawialnej i nieodnawialnej (pierwsza pochodzi z niewyczerpanych źródeł, zasoby drugiej nie odnawiają się i powoli zaczyna ich brakować).

Energia odnawialna przyszłością świata

Energia odnawialna to rodzaj energii pochodzącej ze źródeł, których rezerwy odnawiają się w krótkim czasie. Do odnawialnych źródeł energii należą energie wody, wiatru, słońca, a także energia geotermalna oraz biomasa i bio paliwa. Energia odnawialna jest obecnie wykorzystywana na całym świecie: duże zainteresowanie tym rodzajem energii widocznie jest również w Polsce, gdzie z każdym rokiem powstają kolejne farmy fotowoltaiczne i elektrownie wiatrowe (nasz kraj należy obecnie do najbardziej atrakcyjnych rynków dla rozwoju i wykorzystania energii odnawialnej). Nieodnawialne źródła energii, takie jak gaz ziemny, węgiel czy ropa naftowa wyczerpują się w zastraszającym tempie (niektóre z nich mogą zniknąć z powierzchni Ziemi w ciągu kilkudziesięciu lat). Energia odnawialna to doskonała alternatywa dla pozyskiwania energii w sposób naturalny bez zanieczyszczania środowiska (tak jak dzieje się to w przypadku uzyskiwania energii ze źródeł nieodnawialnych). Niestety, naukowcy wciąż szukają sposobów na efektywne wykorzystanie energii odnawialnej (postać, w jakiej występuje znacznie to utrudnia) i zredukowanie kosztów jej produkcji (w tej chwili jest ona bardzo droga). W niedalekiej przyszłości odnawialne, w pełni ekologiczne źródła energii mogą pokryć ogromne zapotrzebowanie człowieka na energię.

odnawialny prąd i gaz

Energia w Internecie

Energia to ważny element naszego życia: choć nie zdajemy sobie z tego sprawy, towarzyszy nam ona właściwie wszędzie, stykamy się z nią gotując obiad, oglądając telewizję czy biorąc prysznic. Rozwój technologiczny sprawia, że zapotrzebowanie na energię stale rośnie, dlatego naukowcy pracują nad nowymi sposobami jej pozyskiwania. Rozwiązaniem może być energia z naturalnych źródeł odnawialnych: słońca, wiatru, wody, ziemi, która w przyszłości najprawdopodobniej zastąpi wykorzystywaną obecnie energię pochodzącą ze źródeł nieodnawialnych. Energia to ciekawy i intrygujący temat, który bezpośrednio dotyczy nas i naszej przyszłości: co stanie się, jeśli zabraknie energii? Skąd czerpać energię? Czy wykorzystywanie energii wody jest bezpiecznie? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz na www.pado24.pl. Pado24 to informacje o energii, jej źródłach i sposobach wykorzystania. Na naszej stronie znajdziesz informacje dotyczące gazu i prądu, dowiesz się, jak zmienić dostawcę energii i w jaki sposób na niej zaoszczędzić, poznasz taryfy energii elektrycznej i wybierzesz odpowiednią dla siebie. Pado24 to kompletna baza wiedzy o rodzajach energii i ich przeznaczeniu. Nie wiesz, którego dostawcę gazu lub prądu wybrać? Wejdź na naszą porównywarkę ofert – podpowiemy, którego dystrybutora energii najlepiej wybrać. Darmowo i bez wychodzenia z domu – tylko na Pado24.

Materiały do pobrania:

Różnego rodzaju rachunki, w tym te za prąd i gaz, opłaca każdy z nas. Musimy o tym pamiętać regularnie, a przekroczenie terminu wykonania przelewu wiąże się z przykrymi konsekwencjami. Na szczęście istnieje narzędzie takie, jak polecenie zapłaty, dzięki któremu ten obowiązek przestanie nas dotyczyć – opłaty będą w odpowiednim momencie dokonywane automatycznie, bez naszego udziału. Usługa ta funkcjonuje obecnie w większości banków, a wzór formularzy potrzebnych do jej uruchomienia można pobrać z naszej strony Pado24.pl. Jeżeli się na nią zdecydujemy, zawsze w określonym na fakturze momencie stan naszego konta będzie pomniejszany o potrzebną do uiszczenia należności ilość pieniędzy i zostaną one przekazane na rachunek instytucji, wobec której mamy zobowiązania finansowe – na przykład zakładu energetycznego. My musimy zatroszczyć się jedynie o to, by na koncie w tym czasie była dostępna odpowiednia ilość środków. Polecenia zapłaty oparte są na systemie wymiany danych pomiędzy bankami. Cechuje je całkowite bezpieczeństwo – realizowane są tylko te transakcje, których wykonywanie sami zlecimy swojemu bankowi. Instytucja finansowa nie zrobi nic bez naszej wiedzy i zgody.

Zgoda na polecenie zapłaty

Jeżeli chcemy, by płatności za prąd czy gaz były dokonywane w przedstawionej powyżej formie, musimy wypełnić w dwóch egzemplarzach zgodę na polecenie zapłaty. Jeden z nich powinien trafić do wierzyciela, czyli na przykład zakładu energetycznego, a drugi do naszego banku. Wzór takiej zgody możecie pobrać ze strony Pado24.pl.

 

Pobierz dokument

Cofnięcie zgody na polecenie zapłaty

Jeśli z jakiegoś powodu będziemy chcieli powrócić do tradycyjnego sposobu opłacania zobowiązań, wystarczy, że zarówno do banku, jak i wierzyciela dostarczymy cofnięcie zgody na polecenie zapłaty. Możemy to zrobić w każdej chwili, i to bez podawania przyczyny swojej decyzji. Aby jeszcze uprościć tę kwestię, na stronie Pado24.pl udostępniamy wzór takiego formularza.

Pobierz dokument
W dzisiejszych czasach wszyscy mamy na głowie mnóstwo spraw. Dlatego też warto uprościć sobie załatwianie przynajmniej niektórych z nich, takich jak chociażby płacenie rachunków za prąd i gaz. Pomoże nam w tym oferowane przez większość banków narzędzie, jakim jest polecenie zapłaty. Gwarantuje ono nie tylko wygodę i oszczędność czasu, ale także całkowite bezpieczeństwo transakcji oraz ich terminowość. O ile nam samym niekiedy zdarza się zapomnieć o wykonaniu przelewu na rachunek zakładu energetycznego, jeśli zdecydujemy się na polecenie zapłaty, na pewno nie będzie to miało miejsca. Jeżeli jednak dojdzie do jakichkolwiek nieprawidłowości, zawsze (do określonego terminu) mamy prawo do odwołania transakcji. Specjalnie dla Was na Pado24.pl przygotowaliśmy wzór zgody na polecenie zapłaty oraz cofnięcie takiej zgody. Możecie je dowolnie modyfikować. Pamiętajcie, że konieczne jest złożenie ich zarówno do wierzyciela, jaki i do banku, w którym macie rachunek bankowy.
  • Aktualności