Porównywarka cen energii i gazu

Nieodnawialne źródła energii

Nieodnawialne źródła energii to takie źródła energii, których zapasy wyczerpują się w miarę ich eksploatowania (surowce te są szybko wykorzystywane, a proces ich odzyskiwania przebiega nieproporcjonalnie wolno do tempa ich wydobywania). W bliżej nieokreślonej przyszłości zasoby nieodnawialnych źródeł energii całkowicie się wyczerpią – naukowcy przewidują, że pewne surowce naturalne, z których czerpiemy energię, mogą zniknąć z powierzchni Ziemi w ciągu kilkudziesięciu lat, inne – w ciągu kilkuset, dlatego wraz z rozwojem cywilizacyjnym człowiek poszukuje alternatywnych odnawialnych źródeł energii.

Rodzaje nieodnawialnych źródeł energii

Do nieodnawialnych źródeł energii zaliczamy paliwa kopalne (węgiel kamienny i brunatny, ropa naftowa, gaz ziemny), złoża metali i pierwiastki promieniotwórcze (np. uran). Stanowią one podstawowe źródło energii dla dziedzin takich jak energetyka, przemysł, transport czy życie codzienne (do tych najczęściej wykorzystywanych przez nas surowców należą choćby gaz i węgiel).

Ropa naftowa to nieodnawialne źródło energii

prąd i gaz z nieodnawialnych źródeł

Jednym z najważniejszych i najczęściej wykorzystywanych przez człowieka nieodnawialnych źródeł energii jest ropa naftowa: gęsta ciecz wydobywana z głębi ziemi, która stanowi podstawę przemysłu petrochemicznego (w rafineriach poddawana jest różnym procesom, w wyniku których uzyskuje się benzynę, naftę, oleje opałowe i napędowe, smar czy asfalt). Produkty te wykorzystywane są w wielu branżach, głównie w transporcie (do zasilania silników i budowy dróg) i przemyśle. Ropa naftowa jest substancją zagrażającą środowisku: podczas transportu często dochodzi do jej wycieku, co skutkuje dramatycznym skażeniem środowiska. Zapotrzebowanie na ropę naftową wciąż rośnie, dlatego istnieje poważne ryzyko wyczerpania tego surowca energetycznego w ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat.

Gaz ziemny zaliczamy do źródeł nieodnawialnych

Równie ważnym nieodnawialnym źródłem energii jest gaz ziemny – jego złoża także znajdują się pod ziemią (czasem występuje on razem z ropą naftową). Po wydobyciu gaz jest oczyszczany, nadaje mu się specyficzny zapach (by był dla nas łatwo wyczuwalny), a następnie wprowadza się go do rurociągu. Gaz należy do ekologicznych paliw kopalnych, ponieważ spalanie zawartego w nim metanu nie powoduje skażenia środowiska (emituje do atmosfery tylko niewielką ilość szkodliwych substancji). Wykorzystuje się go w przemyśle, jest także ważnym surowcem dla nas samych: najczęściej wykorzystujemy go w kuchni z palnikami gazowymi oraz w łazience do podgrzewania wody i ogrzewania całego mieszkania. Bardzo ważne jest bezpieczne korzystanie z gazu.

Węgiel kamienny i węgiel brunatny to także nieodnawialne źródła energii

Inne nieodnawialne źródła energii to węgiel kamienny i węgiel brunatny. Te skały osadowe są powszechnie stosowane jako paliwo. Pierwszy jest bardzo istotnym źródłem energetycznym dla Polski – pokrywa aż 93% krajowego zapotrzebowania na energię, dlatego należy do najczęściej wydobywanych surowców w naszym kraju. Wykorzystuje się go w różnych dziedzinach przemysłu, ale i w domach, gdzie służy do ogrzewania. Drugi z kolei jest tani w wydobyciu i transporcie, ale jego pozyskiwanie wiąże się z niszczeniem terenu, a produkty jego spalania przyczyniają się do znacznego zanieczyszczenia środowiska (gazy cieplarniane i związki siarki, azotu czy ołowiu wywołują kwaśne deszcze i pogłębiają efekt cieplarniany).

prąd i gaz

Rudy metali są nieodnawialnym źródłem energii

Do nieodnawialnych źródeł energii zalicza się także rudy metali (takich jak uran). Złoża te są wydobywane z głębi ziemi, a następnie poddawane obróbce, w wyniku której powstaje izotop uranu. Z rozszczepienia jego jąder atomowych uzyskuje się energię, która jest paliwem dla elektrowni jądrowych (elektrownie takie produkują obecnie 1/5 energii elektrycznej na świecie). Niestety, elektrownie jądrowe mogą być zabójcze nie tylko dla środowiska, ale i dla ludzi (warto przypomnieć sobie skutki katastrofy w Czarnobylu), a ich budowa i utrzymanie wiążą się z dużymi kosztami. Niepodważalną zaletą uranu jest fakt, iż zaledwie kilogram tego pierwiastka dostarcza właściwie tyle samo energii, co 2,5 tony węgla.

Nieodnawialne źródła energii a postęp technologiczny

Świat wciąż się rozwija, na rynku pojawiają się coraz nowsze technologie, przemysł świetnie prosperuje. Jednak wkroczenie na niekończącą się drogę postępu cywilizacyjnego ma swoje konsekwencje: dynamiczny rozwój wymaga wciąż więcej i więcej energii, a jej źródeł powoli zaczyna brakować. Ludzie od wieków wydobywają cenne surowce i paliwa kopalne należące do nieodnawialnych źródeł energii. Ich zasoby nie są jednak niewyczerpane: w ciągu najbliższych lat grozi nam całkowite wyeksploatowanie nieodnawialnych źródeł energii, a wówczas będziemy zmuszeni do poszukiwania alternatywnych jej źródeł. Można do nich zaliczyć odnawialne źródła energii, których wykorzystywanie nie niszczy środowiska i jest coraz chętniej wybieranym sposobem na pozyskiwanie energii.

Jeżeli interesuje Cię tematyka gazu, warto żebyś przeczytał także inne artykuły zawarte na naszej stronie. Poza tym zapraszamy również do korzystania z naszej porównywarki ofert oraz z porównywarki dostawców gazu – narzędzia te pozwolą Ci znaleźć firmę oferującą pod tym względem najtańsze usługi oraz zmniejszyć swoje rachunki.

  • Aktualności