Porównywarka cen energii i gazu

Ogrzewanie budynków – prąd czy gaz?

Ogrzewanie budynków stanowi około 70% kosztów związanych z ich utrzymaniem. Warto przyjrzeć się więc cenom montażu i użytkowania konkretnego systemu grzewczego, aby uniknąć zbędnych wydatków. Od wyboru odpowiedniego rodzaju ogrzewania zależy mnóstwo rzeczy związanych z funkcjonowaniem obiektu. Rodzajów ogrzewania jest wiele, a przy wyborze odpowiedniego należy zwrócić uwagę na istotne czynniki. Decydując się na konkretną opcję, konieczne jest przeanalizowanie jej wad i zalet oraz aspektów, na których najbardziej nam zależy, mając na uwadze, że jest to inwestycja, z której korzystać będziemy przez dłuższy okres czasu. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na cenę nośnika energii oraz komfort obsługi urządzenia grzewczego.

Ogrzewanie budynków prądem

prąd i gaz do ogrzewania budynkówOgrzewanie elektryczne uważane jest za metodę prostą w instalacji i wygodną, która jednak generuje większe koszty, niż inne. Do najistotniejszych zalet tej opcji można zdecydowanie zaliczyć duży wybór systemów ogrzewania, dzięki czemu łatwo można je dopasować do konkretnego budynku czy pomieszczenia, tak aby jak najlepiej spełniało nasze wymagania. Wśród nieocenionych zalet można także wymienić wysoki poziom niezawodności urządzeń grzewczych. Komfort użytkowania urządzeń elektrycznych jest o wiele wyższy niż w przypadku innych nośników energii. W większości systemów całość ogrzewania jest sterowana automatycznie. Poza tym użytkowanie nie wymaga dodatkowych czynności i nadzoru, nie ma potrzeby zamawiania czy składowania opału, wystarczy umowa zawarta z dostawcą energii elektrycznej. Ogrzewanie prądem nie generuje także żadnych odpadów, w związku z czym nie musimy się przejmować ich składowaniem. Jedną z zalet jest także uniwersalność. Kupując odpowiednie urządzenia, możemy wykorzystać energię elektryczną do grzania wody czy gotowania. Ten rodzaj ogrzewania posiada jednak pewne wady, do jakich z pewnością można zaliczyć dość wysokie koszty zakupu potrzebnych instalacji. W przypadku niektórych urządzeń konieczne jest odpowiednie napięcie, czy wyodrębniony z instalacji obwód przeznaczony tylko dla danego urządzenia. Niekiedy powoduje to potrzebę kucia ścian i montażu nowych przewodów. Kwestia ogrzewania elektrycznego wygląda niekorzystnie również jeśli chodzi o ceny prądu, które zazwyczaj rosną. Nie jest to więc jedna z najtańszych form ogrzewania, jednak z pewnością zadowolone byłyby z niej osoby ceniące wygodę. Przed jej wyborem warto zapoznać się z zasadami bezpiecznego korzystania z prądu.

Ogrzewanie budynków gazem

Ogrzewanie gazowe jest jedną z metod, które oprócz kwestii montażu odpowiednich urządzeń, nie powodują znacznych niedogodności związanych ich użytkowaniem. Największa zaleta tego typu ogrzewania to z pewnością stosunkowo niski koszt nośnika energii, który na tle innych bezobsługowych źródeł ciepła wypada bardziej korzystnie. Dużym plusem jest także komfort użytkowania. Urządzenia gazowe są dość proste w obsłudze. Warto także zwrócić uwagę na uniwersalność ogrzewania gazem. Z tego nośnika korzystać można przy ogrzewaniu budynku, wody oraz gotowaniu. Należy także zaznaczyć, że ta forma ogrzewania zaliczana jest do tych bardziej ekologicznych, ponieważ gaz ziemny jest jednym z najczystszych paliw. Dodatkowo użytkownicy nie muszą martwić się o jego dostawy, a jedynie płacić rachunki za jego wykorzystanie. Za wady tego rodzaju ogrzewania większość ludzi uznaje duży koszt przyłącza gazowego zaprowadzonego do domu, który może sięgać nawet kilkunastu tysięcy. Dodatkową uciążliwością może być konieczność regularnych przeglądów urządzeń gazowych oraz monitorowanie ich poprawnego działania, a także potrzeba zapewnienia odpowiedniej wentylacji pomieszczeń, w których się znajdują. Bezpieczne używanie gazu to podstawa. Kłopotliwe okazują się być także awarie urządzeń grzewczych, powodujące potrzebę odcięcia dopływu gazu.

prąd i gaz do ogrzewania budynków

Jeżeli chcesz się więcej dowiedzieć o różnych sposobach ogrzewania nieruchomości, zapoznaj się z innymi zawartymi na naszej stronie artykułami. Jeśli natomiast szukasz najodpowiedniejszej i najtańszej metody, by ogrzać swój dom lub mieszkanie i zastanawiasz się, zapraszamy do skorzystania z naszej porównywarki ofert, a także z porównania dostawców prądu i gazu.

  • Aktualności