Porównywarka cen energii elektrycznej

Cena kWh – czym jest i z czego wynika?

Cena kWh może być różna i zależy od wielu zmiennych czynników. Warto na początek wyjaśnić, co właściwie oznacza tajemniczy dla wielu skrót kWh. Otóż kWh to nic innego jak kilowatogodzina, czyli jednostka ciepła, energii i pracy, która, mówiąc uproszczonym językiem, wskazuje, ile prądu zostało zużyte przez urządzenie działające z mocą 1 kW w ciągu jednej godziny.

Kilowatogodzina to jednostka, której używa się w gospodarstwach domowych do najłatwiejszego rozliczania ilości zużytej energii. W fabrykach i większych obiektach jest ona natomiast niewystarczająca do efektywnego pomiaru, więc stosuje się tam megawatogodziny i gigawatogodziny, a rzadziej również terawatogodziny.

Istotę kWh najprościej wytłumaczyć można na przykładzie. Jeżeli dystrybutor narzuca swoim klientom stawkę 56 gr/ kWh, w cenie tej zawierają się koszt kupienia energii elektrycznej, koszty własne dystrybucji, podatek VAT oraz podatki lokalne, akcyza, marża dla spółki, która dystrybuuje energię oraz cena usług przesyłowych.

Cena kWh w Polsce

Kiedy spojrzymy na rozłożenie cen prądu w Polsce, to zauważymy, że najtaniej kupują go mieszkańcy województw dolnośląskiego, lubuskiego, małopolskiego i zachodniopomorskiego. Tam stawka waha się od 53 do 55 groszy za kWh. Natomiast najwięcej płacą mieszkańcy województw kujawsko-pomorskiego, pomorskiego i warmińsko-mazurskiego – jest to nawet do 61 groszy za kWh. Warto jednak wiedzieć, że jeśli ceny prądu u danego dystrybutora są dla nas zbyt wysokie, to zawsze możemy go zmienić.

Ważnym zagadnieniem są grupy taryfowe, które warunkują ceny prądu. Jest to ciekawa kwestia i dobrze wiedzieć, jak taki podział wygląda. Otóż grupa A jest skierowana do odbiorców, którzy zużywają ogromne ilości prądu, czyli największych fabryk, hut i stoczni. Natomiast centra handlowe, szpitale, stacje paliw, itp. zaliczają się do taryfy B. Oświetlenie ulic, banki i sklepy działają w oparciu o taryfę C, natomiast kiedy miejsce poboru energii ma charakter tymczasowy, to obowiązuje taryfa R. W naszych domach, a także w akademikach, domach opieki itp. korzystamy z taryfy G.

Chcesz zmienić dostawcę prądu? Najpierw porównaj ceny kWh!

Choć w ostatnich latach ceny kWh znacznie się pozmieniały, wielu Polaków od dłuższego czasu pozostaje przy usługach tego samego operatora sieci dystrybucyjnej. Warto jednak zastanowić się, czy nasze rachunki za prąd nie są zbyt wysokie, a jeśli są i obecny dostawca nie proponuje żadnych korzystniejszych rozwiązań, to zróbmy pierwszy krok w stronę oszczędzania i znajdźmy takiego z lepszą ofertą. Zmiana dostawcy prądu wcale nie jest taka trudna, wystarczy wiedza na temat cen i odpowiednie formularze. Warto tutaj również dodać, że po podjęciu współpracy z nowym dostawcą podpiszemy umowę na zakup energii, natomiast z poprzednim będzie nas łączyła umowa na usługi przesyłowe.

Poszukiwanie nowego dostawcy warto zacząć od skorzystania z porównywarki ofert PADO24. U nas można znaleźć przydatne wskazówki i zerknąć również na ranking dostawców, aby dowiedzieć się więcej o cenach, które są głównym kryterium przy wyborze operatora sieci dystrybucyjnej. PADO24 oferuje również rady na temat tego, jak oszczędzać na prądzie i zredukować koszty kolejnych rachunków.

Na PADO24 można też znaleźć gotowe materiały do pobrania, za darmo. Zamieszczone jest tam między innymi oświadczenie o zakończeniu budowy dla konsumentów, które trzeba dostarczyć dostawcy, kiedy do nowo powstałego budynku zostanie podłączony prąd. W przypadku nadpłaty na rzecz rachunku za prąd przyda się natomiast wniosek o zwrot nadpłaconej kwoty. Wszystkich zainteresowanych tym, jak płacić mniej, zachęcamy do zapoznania się  z PADO24 i poszerzenia swojej wiedzy o oszczędzaniu!

  • Aktualności