Porównywarka cen energii elektrycznej

Ceny prądu w Polsce

Każdy z nas musi opłacać rachunki za prąd, jednak niewiele osób zwraca uwagę na poszczególne pozycje na fakturze. Nie płacimy jedynie za zużycie kWh. Wysokość rachunku za prąd zależy również od innych opłat, które musimy uregulować. Jak się okazuje, na wysokość rachunku za energię elektryczną wpływ ma nie tylko marża producenta. Handlem energią zajmują się tzw. Spółki obrotu. W Polsce za głównym miejscem handlu energią elektryczną jest Towarowa Giełda Energii (TGE), gdzie poszczególni członkowie giełdy mogą zalecać jej kupno lub sprzedaż. Podczas sesji giełdowych tworzą się krzywe popytu i podaży, a ich przecięcie oznacza cenę transakcyjną, czyli cenę za jaką uczestnicy giełdy kupują energię elektryczną. Cena jaką płacimy za energię elektryczną wynika również z marż pobieranych przez spółki obracające prądem, ale nie tylko. Może się to wszystko wydawać skomplikowane, ale jeżeli chcemy zaoszczędzić na prądzie, warto sobie z tego zdawać sprawę.

prąd w dobrej cenie

Składniki ceny za prąd

Cena energii elektrycznej musi pokryć wszystkie koszty związane z jej produkcją i dystrybucją. W jej skład wchodzą także różne podatki oraz krajowa i międzynarodowa polityka energetyczna. W Polsce stawka za prąd składa się przede wszystkim z opłat za energię elektryczną i jej dystrybucję. Opłaty za dystrybucję energii zawierają koszty związane z jej transportem. To niestety największa część naszej opłaty za prąd. W skład opłaty za dystrybucję wchodzi stawka jakościowa, czyli koszty utrzymania odpowiednich parametrów energii, składnik zmienny i stały stawki sieciowej- koszty związane z utrzymaniem sieci elektroenergetycznych, opłata przejściowa- koszty likwidacji kontraktów długoterminowych oraz opłata abonamentowa, czyli koszty związane z obsługą klienta. Zdarza się, że w przypadku firm przemysłowych naliczane są dodatkowo kary finansowe lub opłaty za pobranie większej mocy elektrycznej od zadeklarowanej wielkości. Aby nie przepłacać, lepiej poszukać odpowiednich informacji, które zawiera między innymi porównywarka dostawców prądu i wybrać tego, który zaoferuje nam najlepsze warunki dostarczania energii elektrycznej.

Energia elektryczna w opłacie za prąd

najtańszy prąd

Wysokość naszego rachunku zależy także od opłaty za samą energię elektryczną. Zazwyczaj taka stawka zawiera cenę „czynnej” energii elektrycznej i często opłatę handlową. Cena czynnej energii jest wyrażana w złotych za kWh (kilowatogodzinę). Z kolei wysokość stawki za kWh zależy od ceny energii konwencjonalnej, czyli energii wytworzonej w elektrowniach węglowych, opłaty za świadectwa energetyczne, podatków (w tym akcyza i VAT), kosztów bilansowania energii oraz marży sprzedawcy. Podatki są stałymi obciążeniami, na których wysokość nie mamy wpływu.

Na stawkę ma wpływ także koszt certyfikatów pochodzenia energii. Zielone certyfikaty dotyczą energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych, żółte- kogeneracji gazowej, czerwone- kogeneracji z ciepłem, fioletowe dotyczą kogeneracji z metanem, natomiast białe oznaczają efektywność energetyczną. W przypadku gospodarstw domowych i małych indywidualnych firm, cena jest ustalana i zatwierdzana przez Urząd Regulacji Energetyki.

Na cenę energii konwencjonalnej (jednej ze składowych stawki za kWh) mają wpływ koszty inwestycyjne, koszty eksploatacji elektrowni, koszty paliwa, a także użytkowania środowiska. Szczególnie ważne są koszty związane z emisją CO2. Co ciekawe, każda elektrownia musi wykupić dodatkowe uprawnienia do emisji tego gazu, a ceny tych uprawnień zmieniają się w czasie i mogą być kolejną przyczyną zmiany ceny energii elektrycznej. Obecnie średnia cena energii elektrycznej za 1 kWh wynosi 0,57 zł, co oznacza, że od 2001 roku stawka wzrosła aż o 0,14 zł.

Opłaty za prąd u krajowych dostawców

U krajowych dostawców, na przykład PGE (Polska Grupa Energetyczna), cena prądu jest uzależniona także od wysokości tak zwanej opłaty przesyłowej. Oznacza to wypadkową kosztów, które ponosi producent prądu podczas przesyłania go do naszego gospodarstwa. Dodatkowo, opłata ta jest zależna od składnika stałego i zmiennego. Składnik zmienny jest zależny od ilości zużytej przez nas energii, czyli im więcej prądu zużywamy, tym wyższy jest koszt jego przesyłu. Z kolei składnikiem stałym jesteśmy obciążani jeśli w ogóle nie korzystamy z prądu.

Grupy taryfowe

Wysokość rachunku za prąd zależy też od grupy taryfowej, w jakiej się znajdujemy. Obecnie wyróżnia się 5 grup:
A- najwięksi odbiorcy prądu, czyli huty, stocznie i duże fabryki
B- większe przedsiębiorstwa, np. zakłady przemysłowe, stacje paliw, szpitale, centra handlowe
C- banki, sklepy, przychodnie, warsztaty samochodowe, oświetlenie ulic miast oraz wsi, itp.
R- grupa taryfowa w przypadku tymczasowego miejsca poboru energii (np. plan firmowy)
G- taryfa dla gospodarstw domowych, domów akademickich, hospicjów, domów opieki społecznej itd.

Chyba każdy z nas chciałby płacić niższe rachunki za prąd. Najlepszym na to sposobem jest zmiana dostawcy na tańszego. Gdzie jednak takiego znaleźć? Teraz to nic trudnego – wystarczy, że skorzystasz z naszej porównywarki ofert.

  • Aktualności