Porównywarka cen energii elektrycznej

Energa wśród liderów rynku energetycznego

Energa to polska grupa kapitałowa, która zajmuje się wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej. Obecnie jej udział w polskim rynku obrotu energią elektryczną to 17%, co oznacza, że dostarcza ona prąd do około 2,7 mln odbiorców. Działa na terenie północnej i środkowej Polski – województwa pomorskiego, a także części warmińsko-mazurskiego, zachodniopomorskiego, łódzkiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego i mazowieckiego. Daje to łącznie ok. ¼ obszaru całego kraju. Łączna długość należących do niej linii elektrycznych wynosi 190 tys. km i jest nimi przesyłane ponad 20 TWh rocznie. Grupa Energa powstała w 2006 roku. Było to wynikiem połączenia Koncernu Energetycznego ENERGA S.A. i Zespołu Elektrowni Ostrołęka S.A. Dzisiaj w skład grupy wchodzi dziesięć spółek. Oddziały Energa-Operator znajdują się w ośmiu polskich miastach.

prąd od lidera w zakresie dostawy

Energa gwarantem kompleksowych rozwiązań

wybierz prąd od sprawdzonego dostawcy

ENERGA-OPERATOR S.A. zajmuje się dostarczaniem energii elektrycznej do odbiorców. W jej imieniu za sprzedaż usług odpowiadają jednak inne firmy, z którymi ENERGA ma podpisane umowy. Są dwa rodzaje takich dokumentów: Generalna Umowa Dystrybucyjna (GUD) i Kompleksowa Generalna Umowa Dystrybucyjna (GUD-k). W przypadku tej pierwszej klient musi zawrzeć dwie oddzielne umowy – na sprzedaż energii elektrycznej (z ENERGA-OPERATOR S.A.) oraz na jej dystrybucję (z wybranym sprzedawcą). Natomiast w drugim przypadku umowa jest tylko jedna – ze sprzedawcą. Warto rozróżnić sprawy, które załatwimy, kontaktując się z ENERGA-OPERATOR S.A. oraz te, za które będzie odpowiedzialny wybrany przez nas sprzedawca. Jak podaje spółka, do tych pierwszych należą zgłoszenia o wszelkich awariach, informowanie klientów o przerwach w dostawach, kwestie związane z licznikami (odczyt, montaż, demontaż) i inne. Do ENERGA-OPERATOR S.A. powinniśmy się zgłosić także wtedy, gdy chcemy złożyć wniosek o przyłączenie do sieci. W przypadku pozostałych spraw to sprzedawca odpowiedzialny jest za przekaz informacji o problemie od klienta do operatora. Warto wiedzieć, że jeżeli nie dokonamy samodzielnie wyboru konkretnego sprzedawcy, usługi te będzie dla nas świadczył tzw. „sprzedawca z urzędu”. W przypadku ENERGA-OPERATOR S.A. jest nim spółka ENERGA-OBRÓT S.A. Mamy także do wyboru trzech innych sprzedawców mających podpisane kompleksowe umowy ze spółką ENERGA. W podjęciu decyzji pomoże nam porównanie dostawców prądu, w którym znajdziemy wszelkie istotne informacje.

ENERGA S.A. dla domu

Spółka ENERGA S.A. ma specjalną ofertę dla klientów indywidualnych – rodzin. Możemy tutaj skorzystać z różnych taryf i promocji, takich jak na przykład najnowsza świąteczna „Policz i zmień”. Jeżeli jednak nas one nie interesują, warto zdecydować się po prostu na taryfę podstawową, w ramach której mamy do wyboru kilka wariantów. Jeśli chcemy, stawki za energię elektryczną mogą być identyczne o każdej porze. Jest to rozwiązanie proste, przejrzyste i niewymagające dodatkowych obliczeń. Jest jednak także możliwość, by opłaty zmieniały się w zależności od tego, czy jest dzień, czy noc, a także na kilka innych sposobów. W ofercie spółki ENERGA S.A. każda rodzina znajdzie więc opcję najlepszą dla siebie.

ENERGA S.A. to tylko jeden z działających w Polsce dystrybutorów prądu. Pozostałych (jak na przykład RWE) poznasz, czytając inne nasze artykuły. Zapraszamy Cię także do skorzystania z naszej porównywarki, dzięki której dowiesz się, którzy dostawcy oferują aktualnie najniższe ceny.

  • Aktualności