Porównywarka cen energii elektrycznej

Farmy fotowoltaiczne w Polsce

Farmy fotowoltaiczne to inwestycja w przyszłość. Z energii elektrycznej korzysta każdy z nas. Nie potrafimy wyobrazić sobie bez niej życia, a  rachunki za prąd znajdują się na liście stałych wydatków w każdym właściwie gospodarstwie domowym. Często jednak zastanawiamy się, czy byłaby możliwość, aby je obniżyć, aby wprowadzić tu jakiekolwiek oszczędności. Pomysły na zmniejszenie kosztów produkcji energii – a zarazem cen prądu w Polsce – są różne, a należy do nich także zakładanie farm fotowoltaicznych.

prąd odnawialny

Czym są i jak działają farmy fotowoltaiczne?

Czym są farmy fotowoltaiczne? Jest to jedno z popularnych ostatnimi czasy odnawialnych źródeł energii. Ich działanie polega na przetwarzaniu światła słonecznego na energię elektryczną. Wykorzystane do tego zostaje zjawisko fotowoltaiczne. Farma taka składa się z wielu paneli słonecznych, w których z kolei znajduje się mnóstwo, wykonanych zazwyczaj z krzemu, ogniw. Każde takie ogniwo jest w stanie wygenerować prąd o mocy 1-6,97 W. W Polsce korzystanie z energii słonecznej wciąż nie jest zbyt popularne, w każdym razie znacznie mniej niż na przykład u naszych zachodnich sąsiadów, gdzie już latem 2014 roku ponad 50% zużytego prądu zostało wyprodukowane przez panele fotowoltaiczne. U nas pierwsza taka farma powstała w 2011 roku w małej miejscowości w województwie małopolskim. Od tamtej pory do wytwarzania prądu ze światła słonecznego przekonuje się coraz większa liczba gmin i coraz większa liczba Polaków. Dzięki temu można chociaż częściowo ograniczyć sumy, jakie widnieją na naszych rachunkach (jeśli Ci na tym zależy, warto także zajrzeć do naszego rankingu dostawców prądu).

Zalety farm fotowoltaicznych

prąd z energii słonecznej

Fotowoltaika to metoda wytwarzania energii elektrycznej, która ma naprawdę sporo plusów. Po pierwsze w przeciwieństwie do zwyczajnych elektrowni farmy fotowoltaiczne w żaden sposób nie wpływają na otoczenie, na środowisko. Nie wiążą się z hałasem ani nie wytwarzają  zanieczyszczeń. Poza tym ich obsługa ma bardzo ograniczony zakres, nie potrzeba tutaj więcej niż zaledwie kilku wykwalifikowanych osób. Ale największą zaletą jest to, że farmy fotowoltaiczne pozwalają sporo zaoszczędzić. Szacuje się, że taka inwestycja zwraca się w ciągu około dziesięciu lat, a później zaczyna ona przynosić zyski. Jest to jednak oczywiście zależne od poziomu nasłonecznienia. W Polsce pożytek płynący z takiej farmy będzie największy z pewnością latem. Wówczas energia z niej pochodząca może wystarczać do zaspokajania niemalże całego zapotrzebowania. Niestety zimą wygląda to już znacznie gorzej. Warto jednak zauważyć, że na przykład w Niemczech klimat jest podobny do naszego – a tam farmy fotowoltaiczne spotyka się znacznie częściej niż u nas. Może więc powinniśmy pójść śladem swoich zachodnich sąsiadów?

Jeśli przedstawione tu zagadnienia są dla Ciebie ciekawe, z pewnością zainteresują Cię również inne artykuły na naszej stronie, na przykład ten dotyczący farm wiatrowych. Przy okazji nie zapomnij zajrzeć również do porównywarki ofert, dzięki której dowiesz się, z usług których dostawców aktualnie najbardziej opłaca się korzystać.

  • Aktualności