Porównywarka cen energii elektrycznej

Oszczędzanie na prądzie – czy to możliwe?

Oszczędzanie na prądzie, wodzie i gazie stało się obecnie bardzo powszechne: ceny zużycia podstawowych mediów wciąż rosną, a standard życia podnosi się – mamy dostęp do coraz nowszych technologii i sprzętów, które są zasilane energią elektryczną. Jednak obarczanie tu winą wyłącznie cen prądu w Polsce jest błędem – wysokie rachunki  są najczęściej efektem niewłaściwego użytkowania urządzeń domowych i złych nawyków (np. pozostawiania włączonego światła w pomieszczeniu, w którym nie przebywamy). Oszczędności na prądzie ma pewno wpłyną pozytywnie na domowy budżet, a przy okazji pomogą w wyrobieniu dobrych nawyków związanych ze zużyciem energii.

tani prąd

Sposoby oszczędzania na prądzie

Istnieje mnóstwo sposobów na oszczędzanie. Dla jednych pierwszym ruchem jest porównanie dostawców prądu i ich zmiana, gdy ceny rosną, inni stosują mniej drastyczne metody. Oszczędzanie na prądzie warto jednak rozpocząć od zmiany codziennych przyzwyczajeń: ważne jest wyłączanie urządzeń, z których w danej chwili nie korzystamy (np. telewizora czy komputera), a także wyjmowanie wtyczek z kontaktu, bowiem takie działania powodują zmarnowanie kilkuset kilowatów energii w skali roku. Oszczędność energii elektrycznej umożliwi również rezygnacja z trybu stand-by, który posiada większość urządzeń codziennego użytku, takich jak telewizor, odtwarzacz muzyki i filmów, radio czy dekoder. Niektóre z tych sprzętów podczas „czuwania” zużywają prawie tyle samo energii, ile pobierają podczas działania: możemy to zmienić stosując listwę, która odcina zasilanie (musimy jedynie pamiętać o jej wyłączaniu).

prąd na PADO24

Oszczędzanie na prądzie będzie zdecydowanie łatwiejsze, jeśli wymienimy tradycyjne żarówki na te energooszczędne (LED), przy czym należy ich używać w pomieszczeniach, w których przebywamy najczęściej (założenie takiej żarówki w miejscu, gdzie światło zapala się zaledwie na chwilę nie ma większego sensu, ponieważ nie pomaga to w oszczędności, a generuje większe zużycie energii elektrycznej). Energooszczędne świetlówki są tanie, bardziej wytrzymałe od tych tradycyjnych , a w dodatku zużywają nawet o 80 % mniej energii od zwykłych żarówek. Ważne jest też wyłączanie światła w pomieszczeniach nawet, jeśli wychodzimy z nich tylko na kilka minut. Oszczędności na prądzie umożliwi również odpowiednie urządzenie mieszkania: im ciemniejsze pomieszczenia z dużą ilością mebli i innych sprzętów, tym więcej energii zużyjemy na ich oświetlenie.

Istotne jest też dbanie o czystość i porządek: zakurzone świetlówki i klosze przepuszczają mniej światła, a duża ilość kwiatów na parapecie powoduje, że do pomieszczenia dostaje się mniej światła z zewnątrz, a – co za tym idzie – konieczne jest jego częste doświetlanie za pomocą sztucznych źródeł światła (nawet w ciągu dnia), co oczywiście generuje dodatkowe koszty.

W oszczędzaniu na prądzie kluczową rolę odgrywają urządzenia AGD: należy dbać o ich czystość i naprawę (jeśli tego wymagają), ponieważ może to zaważyć na naszych rachunkach za prąd (przykładowo zapełniony nieczystościami odkurzacz działa wolniej, przez co samo sprzątanie wydłuża się, a my zużywamy więcej prądu). Wpływ na wysokie zużycie energii elektrycznej może mieć niewłaściwe ustawienie sprzętów użytku domowego, np. lodówki – postawienie jej blisko ściany uniemożliwia prawidłową cyrkulację powietrza, w związku z czym pobiera ona znacznie więcej prądu, niż powinna (podobnie jest w przypadku, gdy rzadko ją rozmrażamy – wówczas zużycie prądu może wzrosnąć nawet o 20%).

prąd w urządzeniach

Ważne jest też odpowiednie użytkowanie domowych urządzeń: gotujmy w czajniku tylko taką ilość wody, jakiej rzeczywiście potrzebujemy (wstawianie całego czajnika wody, gdy chcemy zrobić jedną herbatę nie pomaga w oszczędzaniu). Na oszczędzanie prądu wpływ ma także klasa energetyczna urządzeń: starsze modele lodówek, pralek czy kuchenek pobierają więcej energii niż urządzenia nowej generacji (te opatrzone klasą efektywności energetycznej A+, A++ i A+++ będą najbardziej wydajne i pozwolą nam zaoszczędzić prąd bez wysiłku). Energooszczędne sprzęty nie są już o wiele droższe od tych tradycyjnych. Konkurencja na rynku sprawia, że większość z dostępnych w sklepach produktów spełnia normy A+ i posiada korzystną cenę.

Zmiana dostawcy/taryfy jednym ze sposobów oszczędzania na prądzie

Jeśli tradycyjne sposoby oszczędzania na prądzie zawiodą jedynym rozwiązaniem pozostaje zmiana dostawcy prądu: na rynku nie brakuje firm oferujących energię elektryczną, które proponują konkurencyjne ceny i warunki. Gdy nie jesteśmy zadowoleni z dotychczasowego dostawcy warto zapoznać się z ofertami innych sprzedawców energii elektrycznej, którzy – w podobnej lub niższe cenie – mogą oferować korzystniejsze warunki albo bardziej opłacalne stawki za zużycie energii. Pomocna tutaj na pewno się okaże nasza porównywarka ofert. Oszczędzić na prądzie można też zmieniając taryfę na dwustrefową (wówczas zużycie energii elektrycznej dzieli się na dwa okresy w ciągu doby: dzienny, który jest droższy i nocny, który jest tańszy) lub weekendową (energia elektryczna kosztuje nas mniej w weekendy). Zdecydowanie się na taką taryfę pozwoli zaoszczędzić na energii elektrycznej, ponieważ daje możliwość korzystania z niej wtedy, gdy jest najtańsza (w sobotę i niedzielę, lub późnym wieczorem i w nocy).

  • Aktualności