Porównywarka cen energii elektrycznej

Taryfy energii elektrycznej – jak je rozróżnić?

Taryfy energii elektrycznej to dedykowane odbiorcom energii oferty, w których określono warunki cenowe wykorzystania energii i ich zakres obowiązywania. Poszczególne plany taryfowe przeznaczone są zarówno dla odbiorcy indywidualnego (np. energia dla pojedynczego gospodarstwa domowego), jak i dla odbiorcy zbiorowego (np. energia dla małych przedsiębiorstw, sklepów, restauracji). Taryfy energii elektrycznej zakładają konkretne stawki dla każdej z grup taryfowych (należą do nich odbiorcy energii). Wybór odpowiedniej oferty zależy przede wszystkim od zapotrzebowania danego użytkownika: jedna taryfa zagwarantuje mu stałą cenę prądu przez całą dobę, inna natomiast uwzględni dwie stawki opłat – dzienną i nocną. Odbiorca energii może dokonać zmiany taryfy energii elektrycznej bezpłatnie (jeśli jest to zmiana w ramach danego rodzaju taryfy, np. z G11 na G12), ale nieodpłatnie można jej dokonać tylko raz w roku. Zmiana taryfy energii elektrycznej może nieznacznie zmniejszyć rachunki za zużycie energii, a co za tym idzie – ułatwić oszczędzanie. Na rynku istnieje kilka rodzajów ofert dostosowanych do poszczególnych grup taryfowych: do najpopularniejszych należą taryfy G11, G12 i G12w.

oferty prądu

G11 – jednostrefowa taryfa energii elektrycznej

Taryfa G11 to najpopularniejsza i najczęściej wybierana przez odbiorców oferta – korzysta z niej zdecydowana większość z nas (ok. 14 milionów użytkowników). Dedykowana jest klientom indywidualnym, którzy wykorzystują energię dla potrzeb własnego gospodarstwa domowego i przypisanych do niego pomieszczeń (garaż, piwnica) lub dla lokali użytku zbiorowego (domy opieki, plebanie, akademiki). W przypadku taryfy G11 obowiązuje rozliczenie jednostrefowe: oznacza to, że jej cena jest stała i nie zmienia się w zależności od pory dnia (opłata za energię jest taka sama zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy) ani od dnia tygodnia (bez względu na to, czy jest to dzień tygodnia, czy weekend cena nie ulega zmianie). Taka taryfa energii elektrycznej będzie najbardziej odpowiednia dla tych odbiorców, którzy używają energii do oświetlania mieszkania i zasilania sprzętów RTV lub AGD, a nie potrzebują jej podczas nocy (wówczas zużycie prądu jest znikome). Taryfa G11 nie jest przeznaczona dla odbiorców, którzy używają energii elektrycznej do ogrzewania mieszkania. Dobry dostawca (a wyłącznie takich znajdziesz za pomocą naszej porównywarki dostawców prądu) powinien udzielić klientowi rzetelnej porady i podpowiedzieć, która taryfa będzie dla niego najkorzystniejsza.

G12 – dwustrefowa taryfa energii elektrycznej

prąd ma różne taryfy

Taryfa G12 (w odróżnieniu od G11) zakłada rozliczenie zużytej energii elektrycznej w dwóch strefach czasowych w ciągu doby: dziennej (od 6:00 do 13:00 i od 15:00 do 22:00), której koszty są wyższe od tych gwarantowanych w taryfie G11 oraz nocnej (trwającej od 22:00 do 6:00), w przypadku której opłaty za energię elektryczną są niższe niż w taryfie G11. Taryfa G12 może być przeznaczona zarówno dla odbiorców, którzy więcej energii zużywają w ciągu dnia, niż w nocy i korzystają z niej w celu ogrzewania wody lub mieszkania (np. posiadają piece lub bojlery), jak i dla tych użytkowników, którzy (ze względu na posiadanie wspomnianych urządzeń do ogrzewania) więcej energii zużywają nocą, (gdy jej cena jest najniższa) i w związku z tym nie ponoszą dużych kosztów jej poboru. Wyższa stawka za energię elektryczną w taryfie G12 obowiązuje przez 14 godzin, a niższa przez 10 godzin w ciągu doby (stawki obowiązujące w danych godzinach mogą różnić się w zależności od wybranego dostawcy energii elektrycznej).

Weekendowa taryfa energii elektrycznej G12w

Taryfa G12w jest podobna do taryfy G12, z tą tylko różnicą, że jest to taryfa weekendowa, która gwarantuje tańszy prąd nie tylko w porze dziennej (np. od 13:00 do 15:00) i nocnej (22:00-6:00), ale także w soboty i niedziele, a u niektórych dostawców nawet podczas świąt oraz dni wolnych od pracy. Niska stawka za korzystanie z energii we wszystkich godzinach weekendu (zazwyczaj już od piątku wieczorem, aż do poniedziałkowego poranka) sprawia, że możemy sporo zaoszczędzić, np. nastawiając pralkę, zmywarkę czy inne sprzęty domowe w dniach/godzinach obowiązywania najniższej taryfy rozliczeniowej. Taryfa G12w sprawdzi się w przypadku osób, które więcej czynności i obowiązków domowych, takich jak pranie, sprzątanie czy zmywanie wykonują właśnie podczas weekendu.

Jeżeli chcesz poznać inne sposoby, by zaoszczędzić na prądzie – znajdziesz je na naszej stronie. Zachęcamy Cię również do zajrzenia do naszej porównywarki, z której dowiesz się, jakie oferty są w tej chwili najatrakcyjniejsze.

  • Aktualności