Promy

Promy zapewniają przygodę i rozrywkę, niezależnie dokąd płyniemy. Osoby, które nie cierpią na chorobę morską z podróżowania promem będą czerpać prawdziwą przyjemność. Niewątpliwie zaletą takiego podróżowania jest to, że można wziąć ze sobą dużo większą ilość bagażu, niż na pokład samolotu. Za dodatkową opłatą na pokład promu można zabrać również samochód, który z pewnością przyda się podczas zwiedzania Szwecji. Warto wiedzieć, że w Skandynawii ceny biletów autobusowych i kolejowych są wielokrotnie wyższe, niż w Polsce. Rejsy promem należą do najbardziej komfortowych środków transportu. Ponadto, taka podróż nie jest męcząca, a na podróżnych czekają wygodne kabiny, z których warto skorzystać zwłaszcza w czasie nocnego rejsu. Wycieczki promem należą do bardzo przyjemnych.

rejsy promami

Podróżowanie promem

Planując podróż warto zastanowić się nad środkiem transportu i dostosować go do własnych potrzeb. Jeśli planujemy podróż całą rodziną łącznie ze zwierzętami domowymi, warto wybrać prom. Rejsy zapewniają większą swobodę i komfort podróży, niż inne środki transportu.

Na lotniskach jest zawsze określona ilość bagażu podręcznego lub rejestrowanego. Podróżując promem nie trzeba martwić się o bagaż. Na pokład statku można zabrać nieograniczoną ilość bagażu bez dodatkowych opłat. Taki sposób podróżowania zapewnia również przestrzeń, relaks oraz swobodę ruchu. W przeciwieństwie do samolotu, gdzie jedyną szansą na ruch jest spacer do toalety, na promie można poruszać się bez ograniczeń po całym pokładzie. Można także skorzystać z wielu form relaksu i rozrywki. Dla dzieci przygotowane zostały specjalne pomieszczenia, w których z pewnością nie będą się nudzić. Dorośli mogą coraz częściej liczyć na SPA, sklepy, restauracje oraz bary. Jeśli zamierzamy podróżować nocą, warto wykupić kabinę.

Nocleg na pokładzie promu to koszt od 300 do 500 zł, jednak tańsza będzie kabina bez okna. Nawet jeśli nie będziemy mogli podziwiać widoków przez okno, zawsze możemy wyjść na taras lub do kawiarni i cieszyć się pięknem morza.

Kolejną zaletą jest możliwość zabrania na pokład swojego zwierzęcia, pod warunkiem, że spełnimy wszelkie formalności związane z przewozem zwierząt (paszport i microchip) oraz będziemy przestrzegać przepisów przewoźnika dotyczących pobytu zwierząt na pokładzie. Podróż promem jest także ogromnym udogodnieniem dla niepełnosprawnych osób.

Prom jest niezwykle komfortowym miejscem, po którym bez przeszkód mogą poruszać się osoby o ograniczonej mobilności. Dodatkowo, na pokładzie znajdują się toalety dla niepełnosprawnych, a także windy, co znacznie podnosi swobodę niepełnosprawnych osób.

Nie wszyscy wiedzą, że przepraw promem może być okazją do zakupów, zrelaksowania się w SPA, czy obejrzenia ciekawego filmu w kinie. Na pokładach można odnaleźć także bary, dyskoteki i restauracje. Zakres atrakcji  turystycznych zależy oczywiście od przewoźnika i długości trasy. Warto wiedzieć, że im dłuższa trasa, tym większy zakres usług jest oferowany na pokładzie.

Podróżując promem w grupie, płacimy mniej. Dodatkowo, można skorzystać z ofert carpooling, dzięki którym można dostać się w wybrane miejsce szybko i tanio. Co ciekawe, promy emitują mniej CO2, niż samoloty. Są zatem ekologicznymi środkami transportu. Dodatkowo, odprawa w porcie trwa krócej niż odprawa na lotnisku. Większość przewoźników wymaga obecności w porcie na 60 minut przed odpłynięciem, jednak czas ten może się zmieniać w zależności od długości trasy. Zdarza się, że przewoźnicy wymagają, aby pasażerowie stawili się na około 90 minut w porcie.

Na prom można wjechać własnym samochodem, rowerem, motorem lub przyczepą kempingową, co pozwala na komfortowe podróżowanie własnym środkiem transportu. Niektórzy przewoźnicy wyrażają również zgodę na nocleg we własnych przyczepach kempingowych. Najłatwiej sprawdzić to na stronie przewoźnika.

Wiele osób w podróżowaniu promem widzi kilka minusów. Przede wszystkim jest to długi czas podróży. Rejsy zazwyczaj trwają od 9 do 19 godzin i odbywają się o wiele rzadziej niż odloty samolotów, czy odjazdy pociągów. Aby wybrać się w rejs, trzeba skorzystać z dodatkowego transportu na transfer. Przy transferach natomiast, trzeba przenosić bagaże. Dodatkowo, niektóre osoby cierpią na chorobę morską co sprawia, że nie mogą korzystać z tego środku transportu.

wycieczka promem

O czym warto pamiętać przed podróżą promem?

Przed rejsem należy pamiętać o odprawie pasażerskiej, która odbywa się na 60-90 minut przed wypłynięciem. Na pokład promu należy także zabrać ze sobą paszport lub dowód osobisty, a jeśli podróżujemy z samochodem, musimy zabrać prawo jazdy, polisę ubezpieczeniową oraz dowód rejestracyjny. Przed wyjazdem warto też sprawdzić obowiązujące przepisy w danym kraju (szczególnie ruchu drogowego) oraz zapoznać się z planem terminalu.

Jak wybrać najlepszą ofertę promu? Tylko z PADO24!

Na PADO24 znajdziecie najlepsze oferty promów. W zależności od Waszych wymagań wyszukamy dobraną do nich opcję. Dzięki nam nie będziecie musieli marnować czasu na przeszukiwanie internetu lub wizyty w biurach podróży. O każdej porze możecie wejść na naszą porównywarkę i sprawdzić, jakie promy do Szwecji czy do Norwegii są obecnie dostępne. A to wszystko zrobicie prosto i bezpłatnie. Pamiętajcie, że zaradność procentuje. Nie warto przepłacać za środki transportu. Zaoszczędzone dzięki nam pieniądze wydacie na przyjemniejsze rzeczy!

  • Aktualności