Promy

Gotlandia

Gotlandia, nazywana także Wyspą Wikingów, to wyspa znajdująca się na Morzu Bałtyckim, należąca do terytorium Szwecji. Jest to największa wyspa położona na tym morzu, która posiada niezwykłe walory przyrodnicze, wypoczynkowe i turystyczne. Co roku odwiedza ją wielu urlopowiczów, których zachwycają zarówno piękne krajobrazy, jak i atrakcje umilające spędzany tam czas.

rejsy promami

Niezwykła historia tego miejsca oraz jego położenie sprawiają, że wybierając je na cel wakacyjnej podróży możemy mieć pewność, że doświadczmy niezwykłych przeżyć i poczujemy na własnej skórze magiczną atmosferę, jaka tam panuje. Dla każdego turysty znajdzie się tam coś, co wypełni jego czas. Można wybierać pomiędzy bardziej aktywnym wypoczynkiem oraz relaksującymi formami spędzania urlopu, na przykład na jednej z piaszczystych plaż tamtych okolic.

Już sam przyjazd na wyspę jest bardzo ciekawym przeżyciem, szczególnie dla osób, które zazwyczaj podróżują tradycyjnymi środkami transportu. Do Gotlandii można bowiem dostać się jedynie za pośrednictwem promu lub samolotu. Loty w różne części świata są oczywiście bardzo popularne, jednak nie każdy miał okazję odbyć prawdziwy rejs. Mamy możliwość zdecydować się na jeden z promów ze Szwecji.

Historia i walory Gotlandii

Jako dobry punkt strategiczny, leżący na przecięciu szlaków handlowych, Gotlandia była bardzo korzystnym do zasiedlenia miejscem, w związku z czym jej historia była dość burzliwa. Już w VI wieku jego walory docenili Wikingowie, którzy wykorzystywali ją do prowadzenia wymian handlowych. Z biegiem czasu jej wartość doceniali także inni, przez co Gotlandia stała się obiektem bardzo częstych najazdów ze strony Duńczyków i Niemców. W późniejszym czasie zasiedlały ją różne narodowości, a na przełomie XIV i XV wieku stanowiła ważny punkt dla piratów działających na Morzu Bałtyckim. W 1570 roku Gotlandia przyłączona została do Danii, natomiast na mocy pokoju duńsko-szwedzkiego została ona w 1645 roku przekazana Szwecji, do której należy do dnia dzisiejszego.

Jej głównym walorem jest nieskażona przyroda i urokliwe otoczenie, które wyróżnia się znacznie na tle innych miejsc turystycznych. Z łatwością znajdziemy tam malownicze, piaszczyste plaże otoczone skalistymi wzniesieniami i klifami, przyciągające uwagę jeziora oraz tajemnicze jaskinie. Jako miejsce z każdej strony otoczone morzem, Gotlandia posiada także cechy i elementy krajobrazu, których nie znajdziemy nigdzie indziej. Szczególnie warto przyjrzeć się rozlokowanym wzdłuż wybrzeża wiatrakom, marinom i wioskom rybackim posiadającym swój niepowtarzalny urok. Zobaczymy je już podczas rejsu promem, którym przybędziemy na tą niezwykłą wyspę.

Każdy, kto zdecyduje się tam pojechać, będzie mógł wybierać spośród wielu atrakcji. Ci, którzy lubią spędzać czas aktywnie, mogą zdecydować się na uprawianie sportów wodnych, wycieczki rowerowe lub piesze, a nawet grę w golfa. Bardziej spokojni wczasowicze mogą odpocząć na rybach lub wylegiwać się na plaży. Można tam także wzbogacić swoją wiedzę historyczną lub nacieszyć oczy licznymi zabytkami, do których zaliczają się piękne kościoły, ruiny dawnych budynków oraz muzea i pomniki. Na dodatek ciekawą opcją są organizowane tam warsztaty rzemieślnicze i artystyczne. Dla najmłodszych wspaniałą atrakcją będzie wizyta w parku wodnym lub domku Pippi Långstrump. Najwięcej wartych zobaczenia miejsc znajdziemy w stolicy Gotlandii – mieście Visby. Jest to miejsce wyjątkowo chętnie odwiedzane przez turystów, które stanowi zarazem średniowieczną twierdzę.

promy gotlandia

Na oryginalne wczasy wybierz Gotlandię!

W sezonie letnim w Gotlandii panują idealne warunki dla wszystkich, którzy nie lubią tropikalnych upałów, ale chcą mieć możliwość zaczerpnąć kąpieli w morzu i relaksu na plaży. W tym okresie temperatury osiągają tutaj wartości pomiędzy 20-30 °C. Na wyspie znajdziemy także bogatą bazę noclegową i gastronomiczną, dzięki czemu spędzony tam czas będzie komfortowy i przyjemny. Podróż promem warto zaplanować z wyprzedzeniem. Porównywarka ofert PADO24 pomoże znaleźć bilety na prom w korzystnej cenie, a cenne informacje zawarte na stronie ułatwią przygotowania do podróży.

  • Aktualności