Ranking chwilówek i porównywarka szybkich pożyczek online

Oprocentowanie pożyczki

Obecnie na rynku mamy wiele ofert pożyczek oraz kredytów gotówkowych. Chwilówki cieszą się coraz większą popularnością z uwagi na łatwość uzyskania pieniędzy i minimum formalności, jakie należy spełnić. Jednak przed zawarciem umowy należy dokładnie przeanalizować wszystkie koszty, w tym wartość oprocentowania. Jest to bardzo ważny czynnik uwzględniany przez każdy ranking szybkich pożyczek.

Ile wynoszą odsetki maksymalne?

W Polsce ustawa antylichwiarska stanowi pewnego rodzaju ograniczenie wysokości oprocentowania dla pożyczek i kredytów. Warto jednak wiedzieć, że odnosi się ona do poziomu oprocentowania nominalnego, czyli kosztu odsetkowego pożyczki. Jego wartość nie może przekroczyć odsetek maksymalnych, w związku z tym nie może być wyższa niż czterokrotność stopy lombardowej ustalanej przez Narodowy Bank Polski. Ustawa antylichwiarska tylko połowicznie zabezpiecza klienta, gdyż odnosi się do wartości oprocentowania nominalnego, a nie do Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania (RRSO). To właśnie RRSO określa nam rzeczywisty koszt kredytu, gdyż poza oprocentowaniem nominalnym uwzględnia także inne opłaty i prowizje związane zarówno z samym udzieleniem pożyczki, jak i obsługą finansową. Stanowi to furtkę, którą z łatwością wykorzystują parabanki czy inne instytucje finansowe. Oprocentowanie nominalne zostaje ustalone na właściwym poziomie, natomiast klientowi doliczany jest szereg różnych opłat dodatkowych (np. za wizytę przedstawiciela w domu czy przygotowanie wniosku).

oprocentowanie szybkich pożyczek

Pamiętajmy, aby przed zawarciem każdej tego typu umowy dokładnie prześledzić warunki oraz wszystkie opłaty, jakie mogą zostać doliczone w związku z podjęciem pieniędzy, gdyż w przypadku chwilówek, które zawierane są na krótki okres czasu, RRSO może osiągać wysokie wartości. Warto wiedzieć także, że sporo firm oferuje nam darmowe szybkie pożyczki, jeśli zaciągamy je po raz pierwszy. W zebraniu wszystkich tych danych pomocna będzie nasza porównywarka finansowa. Ponadto na każdej ulotce, w każdej ofercie czy reklamie powinniśmy zostać poinformowani o wartości oprocentowania nominalnego oraz rzeczywistego, a dodatkowo parabanki mają w obowiązku przedstawić wszystkie opłaty, które związane są z udzieleniem oraz spłatą pożyczki.

  • Aktualności