Smartfony – z czego wynika ich popularność?

Smartfony od pewnego czasu zalewają światowy i polski rynek sprzętów elektronicznych. Obecnie w dużej części zastąpiły już one tradycyjne telefony komórkowe. Dziś mało kto ma zwyczajną komórkę – taką, jakie były popularne jeszcze kilka lat temu. Zamiast tego wolimy te dotykowe i wyposażone w multum rozmaitych funkcji. Nawet starsze osoby rezygnują z telefonów dla seniorów na rzecz najnowszych modeli smartfonów.

Zacznijmy od podstawowych wyjaśnień. Czym więc jest smartfon? Najkrócej mówiąc, jest to urządzenie, które łączy w sobie funkcje zarówno telefonu komórkowego, jak i komputera kieszonkowego. Historia smartfonów sięga lat 90. (pierwszy powstał w 1992 roku), choć masowo pojawiły się one na rynku tak naprawdę zaledwie kilka lat temu. Smartfony działają w oparciu o systemy operacyjne, takie jak na przykład najpopularniejszy Android czy też iOS, Windows Phone, BlackBerry OS czy Symbian. Czasem jeden smartfon może obsługiwać dwa systemy operacyjne.

telefony

Rynek smartfonów wciąż się rozwija, powstają coraz to nowsze funkcje i technologie. Obecnie oprócz wykonywania połączeń i wysyłania SMS-ów możemy za ich pomocą także przeglądać strony internetowe, odbierać pocztę elektroniczną, robić zdjęcia (często nawet dość dobrej jakości) i nagrywać filmy, nierzadko mają one także wmontowany GPS. Smartfony powoli zaczynają zastępować więc inne elektroniczne, niegdyś popularne, urządzenia, takie jak na przykład aparaty cyfrowe czy też pagery. Ponadto niektóre z nich są telefonami dual sim, które pozwalają korzystać z dwóch numerów jednocześnie.

Wady i zalety smartfonów

Ze smartfonów korzysta dziś już znaczna część społeczeństwa. Sporo osób jednak nadal zamiast nich preferuje tradycyjne telefony komórkowe. Dlaczego? Plusy smartfonów właściwie już wymieniliśmy – są one bardzo wygodne, mają mnóstwo pożytecznych funkcji, zastępują sporo innych urządzeń, po prostu ułatwiają nam życie. Z drugiej jednak strony użytkownicy nierzadko skarżą się na rozmaite aspekty działania tych urządzeń. Po pierwsze są one dość mało wytrzymałe, wystarczy upadek z niewielkiej wysokości, by smartfon nadawał się już tylko do naprawy. Po drugie baterie w tych telefonach wymagają częstego ładowania – przynajmniej raz na dobę, podczas gdy starsze modele wytrzymywały bez tego nawet kilka dni. Poza tym niekiedy mają one po prostu zbyt duże rozmiary, co sprawia, że stają się mało poręczne i dość niewygodne w obsłudze. Poza tym nadal są one dość drogie.

Już teraz smartfony w dużym stopniu wyparły z rynku tradycyjne telefony, a proces ten będzie nadal postępował. Bardzo możliwe, że już wkrótce kupienie zwyczajnej komórki stanie się wręcz bardzo trudne. Z drugiej strony – producenci wciąż udoskonalają proponowane nam urządzenia, być może więc niedługo ich wady zostaną wyeliminowane, co sprawi, że przeciwnicy stopniowo się do nich przekonają. Już w tej chwili na rynku dostępnych jest tak wiele smartfonów, że przeciętnej osobie problem może sprawić wybranie tego najwłaściwszego dla siebie. Z pomocą tutaj przychodzi na szczęście strona PADO24 i nasza porównywarka, dzięki której znalezienie odpowiedniego telefonu stanie się znacznie prostsze.

  • Aktualności