Telewizory 4k – czym jest technologia 4k?

Telewizory 4k pojawiły się na rynku stosunkowo niedawno i z miejsca zaczęły być najchętniej kupowanymi telewizorami przez osoby poszukujące nowego odbiornika, wpierając tym samym skromne telewizory LED. Nic w tym dziwnego, ponieważ oferują technologię 4k, która implementowana jest we wszystkich najnowszych modelach wiodących producentów. Czym jednak jest 4k i dlaczego wszyscy oszaleli tak na jej punkcie? Telewizory od początku istnienia wyróżniały się głównie trzema aspektami: odwzorowaniem kolorów, jakością wyświetlanego obrazu oraz jego rozdzielczością. Technologia 4k odpowiada za ten ostatni czynnik, czyli rozdzielczość. Do tej pory najpopularniejszymi telewizorami były te posiadające rozdzielczość Full HD wynoszącą 1920 x 1080 pikseli. Zapewnia ona dość dobrą szczegółowość obrazu. Początkowo została wprowadzana na filmach DVD, a później Blue-Ray. Następnie została przeniesiona do telewizji, dzięki czemu obraz prezentowany na kanałach telewizyjnych, które ją wprowadziły, zdecydowanie się poprawił. Ciągle jednak nie uzyskiwaliśmy odpowiedniej szczegółowości, ponieważ liczba pikseli, czyli małych plamek, które składają się na całość obrazu, była po prostu zbyt mała. Technologia 4k rozwiązuje ten problem zapewniając aż dwa razy większą ilość pikseli. Oferuje ona zawrotną rozdzielczość 3840 × 2160 pikseli, która umożliwia zauważenie na ekranie nawet najmniejszego szczegółu.

telewizory 4K

Telewizory 4k gwarantują nie tylko lepszą rozdzielczość

Obsługa wysokiej rozdzielczości, którą posiadają telewizory 4k to jednak nie wszystko, co jest wymagane do pełni kompatybilności z nową technologią. Nowością, którą wprowadza 4k jest także nowa gama kolorów. W standardzie Full HD mieliśmy do czynienia z paletą barw HDTV. Telewizory 4k chcące wyświetlać obraz zgodnie ze standardem 4k muszą obsługiwać paletę barw UHDTV, która jest prawie 30% szersza. Dzięki temu na ekranie pojawi się jeszcze więcej różnorodnych kolorów, które zachwycą nasze oczy ich niezwykłym odwzorowaniem. Dużo wyższa rozdzielczość oraz szersza paleta kolorów sprawiają jednak, że materiały nagrywane w 4k muszą zajmować dużo więcej miejsca w pamięci. Początkowo było to sporym ograniczeniem, ponieważ filmy nagrane w 4k zajmują kilkadziesiąt gigabajtów. Na szczęście rynek pamięci bardzo dynamicznie się rozwija, a stosunek ceny do pojemności pamięci staje się coraz bardziej korzystny. Kupowanie filmów w 4k na Blue-Ray nie jest już więc takim ogromnym wydatkiem. Oprócz tego istnieje jeszcze jeden sposób na zmniejszenie ilości miejsca potrzebnego do obsługi materiałów nagranych w 4k. Jest to kodek HEVC, który oferuje kilkukrotnie lepszą efektywność kompresji filmów niż dotychczasowe rozwiązania. Dzięki niemu na jeden pendrive będziemy mogli nagrać nawet kilka filmów w rozdzielczości 4k. Aby jednak móc odtwarzać materiały przetworzone w tym kodeku musimy wybrać odpowiednie telewizory 4k, które mają wbudowaną jego obsługę. Inaczej zamiast filmu zobaczymy jedynie zacinające się klatki lub w ogóle nam się nie odtworzy.

Czy warto kupić telewizory 4k?

Zastanawiając się nad zakupem nowego telewizora bierzemy pod uwagę telewizory 4k oraz te nieco starsze z Full HD. Jeśli znamy już różnice pomiędzy parametrami obrazu, to możemy zwrócić uwagę na inny bardzo ważny czynnik, którym jest cena. Telewizory zgodne ze starszym standardem po wprowadzeniu 4k bardzo szybko potaniały. Dzięki temu na naszej ścianie może zawisnąć prawdziwy kolos, za który zapłacimy jedynie 1500-2000 zł. Obecni zwolennicy kupowania telewizorów Full HD argumentują to tym, że za taką samą cenę, co przy zakupie telewizora 4k, możemy mieć dużo większą przekątną obrazu lub Smart TV i nie sposób się z nimi nie zgodzić. Każdy z nas chce mieć jak największy telewizor, aby czuć się we własnym domu jak w kinie. Pytanie jest tylko, czy stawiamy na ilość cali, czy jakość obrazu. Tutaj zdania mogą być podzielone i to od osobistych preferencji zależy, co jest ważniejsze dla danej osoby. Trzeba też zauważyć, że telewizory 4k generują obraz, który aby został w pełni doceniony powinien być oglądany z dużo bliższej odległości niż telewizor Full HD. Z bliska dostrzegamy bowiem więcej szczegółów, które są kluczowym elementem technologii 4k. Jeśli telewizję oglądamy z daleka pewnie i tak ich nie dostrzeżemy. Ostatnim argumentem podejmowanym przez zwolenników Full HD jest mała ilość dostępnych materiałów w rozdzielczości 4k. To prawda. W chwili obecnej niewiele jest filmów, czy serwisów oferujących nam tak wysoką rozdzielczość odtwarzania. Jednak z każdym dniem ich liczba rośnie i w krótce stanie się standardem, którego nie będziemy mogli spełnić mając telewizor starej klasy. Telewizory 4k mają także specjalne silniki obliczeniowe, które przerabiają zwykły obraz Full HD na rozdzielczość 4k. Dzięki temu nawet film nagrany w Full HD wygląda na telewizorach 4k zdecydowanie lepiej. Podczas dokonywania ostatecznego wyboru znaczenie będzie więc miało zarówno porównanie cen telewizorów, jak i jakość poszczególnych modeli. Jeśli więc myślisz przyszłościowo o zakupie telewizora zwracaj uwagę szczególnie na telewizory 4k – a w wyborze konkretnego modelu pomoże Ci nasza dostępna na Pado24.pl porównywarka ofert.

najlepsze telewizory
  • Aktualności