Termy

Termy – świetny sposób za zimowy relaks

Termy to specjalny rodzaj basenów, w których woda zawsze ma wysoką (powyżej 20°C) temperaturę. Ponadto często jest ona również wysoko zmineralizowana (ponieważ pochodzi z głębokich warstw skorupy ziemskiej), dzięki czemu ma pozytywny wpływ na zdrowie kąpiących się w niej osób. Termy są więc świetnym miejscem na relaks po ciężkim dniu pracy w miesiącach zimowych, kiedy to możliwości odpoczynku są ograniczone, zwłaszcza że tego typu baseny zazwyczaj są połączone w kompleksy z innymi atrakcjami wodnymi. Znajdziemy je przede wszystkim w przeznaczonych dla kuracjuszy uzdrowiskach, ale coraz częściej również w dostępnych dla każdego aquaparkach, w których możemy skorzystać także z jacuzzi, basenu pływackiego, zjeżdżalni czy biczów wodnych.

Baseny termalne istnieją w całej Polsce, najwięcej ich jednak jest na południu kraju, na terenach górskich. Dzieje się tak dlatego że najchętniej odwiedzamy je jednak w trakcie tej chłodniejszej części roku – latem przecież zamiast pływać w krytym basenie, wolimy po prostu wybrać się na wycieczkę nad jezioro czy nad morze. Tymczasem w grudniu, styczniu czy w lutym w góry przyjeżdża cała masa turystów – w ciągu dnia uprawiają oni sporty zimowe, jeżdżą na nartach czy na snowboardzie, natomiast wieczorem chętnie zrelaksują się i ogrzeją właśnie w ciepłej wodzie basenu termalnego. Które termy są najpopularniejsze w naszym kraju? Jedne z najchętniej odwiedzanych przez turystów to te w Bukowinie Tatrzańskiej – składające się z części wewnętrznej i zewnętrznej, a także saun oraz kompleksu Spa&Wellness. Popularne są również leżące nieopodal termy w Białce Tatrzańskiej, w których znajdziemy naprawdę masę atrakcji przeznaczonych zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Te w Solcu-Zdroju natomiast słyną z wartościowej dla organizmu solanki o wysokim stężeniu związków siarki. Chętnie odwiedzane górskie termy to także te położone w Szaflarach (znane z hydormasaży) oraz w samym Zakopanem. Jeżeli chodzi o inne miejsca w kraju, lubiane są baseny termalne w Uniejowie (województwo łódzkie), basen „Warmia Park” w Pluskach, a także z położone w samym sercu kraju termy w mazowieckim Mszczonowie.

relaks w termach

Jakie korzyści przynosi kąpiel w termach?

Kąpiel w basenie termalnym to niewątpliwie przyjemność. Oprócz tego jednak również ma ona pozytywny wpływ na nasze zdrowie, przynosi masę korzyści. Woda w tych basenach często jest nasycona rozmaitymi związkami mineralnymi, solami. Jest to więc sposób na dostarczenie do naszego organizmu cennych mikroelementów, takich jak brom, wapń, jod, magnez, potas, sód czy żelazo. Dzięki temu, że woda jest ciepła, mogą one łatwiej przeniknąć przez skórę i dostać się do różnych narządów. Tego typu kąpiele mają dobroczynny wpływ przy wielu dolegliwościach, ale także poprawiają nasze ogólne samopoczucie – rozluźniają, łagodzą bóle, zmniejszają stres i napięcie, obniżają ciśnienie, przyspieszają metabolizm. Są zalecane więc zwłaszcza przy nadciśnieniu, ale także przy chorobie reumatycznej czy schorzeniach dróg oddechowych. Nie bez powodu przecież lekarze przypisują je przebywającym w sanatoriach kuracjuszom.

termy

Jeśli więc w tym roku udało Ci się otrzymać urlop jedynie zimą, zamiast narzekać, pomyśl o wyjeździe w polskie góry oraz koniecznie o spędzeniu przynajmniej jednego wieczoru w termach. Tatry, Pieniny czy Bieszczady są przecież w grudniu czy styczniu wyjątkowo piękne i nabierają zupełnie innego charakteru niż latem. Nie każdy co prawda zdecyduje się o tej porze roku na spacery po szlakach, ale i tak na pewno nie będziemy się nudzić – możemy się przecież zająć sportami wodnymi, popodziwiać krajobrazy, spróbować lokalnych potraw lub właśnie wybrać się do term. Zaletą dużych kompleksów wodnych jest to, że każdy z członków rodziny będzie się tam dobrze bawił. W czasie kiedy rodzice z przyjemnością zanurzą się w ciepłej leczniczej wodzie, mniejsze dzieci popluskają się w brodziku, a większe poszaleją na zjeżdżalni. Choć termy stają się obecnie coraz popularniejsze, to nadal nie w każdym zakątku Polski je znajdziemy. Dlatego więc jeśli tylko mamy możliwość, by się do nich wybrać – korzystajmy. Czekają nas w nich na pewno relaksujące chwile w gronie najbliższych, a potem – bardzo miłe wspomnienia. W okolicy term znajdziemy często najciekawsze miejsca w Polsce, które możemy przy okazji odwiedzić.

Wybierz wypoczynek w termach z PADO24!

Popularność term nie maleje, a co za tym idzie liczba propozycji z nimi związanych jest naprawdę obszerna. By nie zagubić się w gąszczu reklam i nie stracić głowy przed wyjazdem warto zajrzeć na PADO24.PL. Porównywarka ofert PADO24 to miejsce, gdzie znajdziecie najlepsze oferty wypoczynku w termach na rynku. Możecie je bezpłatnie porównać i wybrać dopasowaną do siebie opcję. Poza tym dzięki naszemu serwisowi dowiecie się więcej o termach oraz innych formach wypoczynku. Poznacie ciekawe kierunki wyjazdu, polecane miejsca i ceny. Nie musicie tracić czasu na przeszukiwanie sieci w poszukiwaniu atrakcyjnych ofert – na PADO24 znajdziecie je w jednym miejscu. Z nami nie grozi Wam przepłacanie! Zaoszczędzone pieniądze wydajcie na inny cel.

  • Aktualności