Termy

Termy Mszczonów – baseny termalne na Mazowszu

Termy Mszczonów to kompleks basenów termalnych zlokalizowany w województwie mazowieckim, w bliskiej odległości od Warszawy (ok 50 km). Mszczonów to niewielkie, zaledwie 6,5 tysięczne miasto, do niedawna pozostające w cieniu okolicznych aglomeracji (np. Żyrardowa), jednak sytuacja ta uległa zmianie wraz z otwarciem nowego kompleksu pod nazwą Termy Mszczonów. Obiekt składa się ze zróżnicowanych pod względem przeznaczenia i temperatury basenów zewnętrznych, jest wyposażony w nagłośnienie i monitoring, a zastosowanie nowoczesnych rozwiązań sprawia, że z mogą z niego korzystać także osoby niepełnosprawne. Termy Mszczonów są dostępne dla wszystkich: w okresie letnim można skorzystać z bogatej oferty basenów, zimą natomiast funkcjonuje tu m.in. lodowisko i narciarstwo biegowe.

Termy Mszczonów – rys historyczny

Termy Mszczonów jest obiektem wypoczynkowo-rekreacyjnym, który wykorzystuje zasoby wody termalnej wydobywanej na głębokości 1714 m. Historia kompleksu sięga roku 1996, kiedy zlokalizowano zasoby wód geotermalnych na tym terenie. Kilka lat później, w roku 2000 uruchomiono Instalację Geotermalną w Mszczonowie. Powstanie Term Mszczonowskich jest wynikiem konsekwentnej i przemyślanej strategii rozwoju gminy. Początkowo woda termalna była wykorzystywana do ogrzewania, dopiero później pojawił się pomysł wykorzystania jej w innym celu. Budowa obiektu trwała 13 miesięcy i zakończyła się w 2008 r. W latach 2011-2012 zmodernizowano Instalację Geotermalną w Mszczonowie.

Lecznicze działanie wód w Termach Mszczonów

Termy Mszczonów to zagłębie żelazistych wód geotermalnych, które działają relaksująco, niwelują napięcie mięśniowe, poprawiają krążenie i przynoszą ulgę w schorzeniach reumatycznych, szczególnie w bólach kostno-stawowych. Korzystanie z wód termalnych może być uzupełnieniem leczenia ortopedycznego lub rehabilitacyjnego. Termy Mszczonów to miejsce dla wszystkich, bez względu na wiek i rodzaj dolegliwości: oprócz właściwości leczniczych wody geotermalne działają odprężająco, uspokajająco i poprawiają samopoczucie.

Termy Mszczonów atrakcyjne przez cały rok

termy mszczonów

Termy Mszczonów to obiekt czynny przez cały tydzień w godzinach 830-2200. Główną jego atrakcją są oczywiście baseny, a wśród nich dwa całoroczne z wodą geotermalną o właściwościach leczniczych, basen rekreacyjny ze zjeżdżalniami, gejzerami, rwącą rzeką czy masażami wodnymi oraz basen sportowy i brodzik dla dzieci. Na terenie kompleksu znajduje się trawiasta plaża, kilka boisk do siatkówki plażowej, korty tenisowe, wypożyczalnie sprzętu sportowego (można w nich bezpłatnie wypożyczyć narty, łyżwy, rower lub kije do nordic-walkingu), plac zabaw dla dzieci, mini sala fitness, dwie sauny, grota solna, gabinet SPA, zewnętrzne jacuzzi i fontanna. Dodatkowo można tu skorzystać z nauki pływania, zajęć aqua aerobiku i zumby. Choć Termy Mszczonów najwięcej atrakcji oferują latem, amatorom zimowych sportów także nie zabraknie wrażeń: zimą obiekt udostępnia lodowisko i zaprasza na wycieczki na nartach biegowych odbywające się w ramach cyklu „Weekend z Termami Mszczonów”. Co roku Termy Mszczonów organizują eventy zrzeszające rowerzystów i biegaczy (sprzyjają temu liczne trasy rowerowe i piesze): cykliczne imprezy odbywają się tu nie tylko latem (np. rajd rowerowy na orientację), ale i zimą (w tym roku, 27.12., odbędzie się już czwarta edycja sylwestrowego biegu z Termami Mszczonów). Dodatkowo zimą możemy wziąć udział w kuligu, a latem – w wędkowaniu, grzybobraniu i licznych imprezach kulturalnych (np. w inscenizacji Bitwy Mszczonowskiej z 1939 r.).

Planowane projekty w Termach Mszczonów

Choć Termy Mszczonów funkcjonują od kilku lat i są ukończonym kompleksem basenów termalnych, strategia rozwoju miasta zakłada dalszy rozrost obiektu. W ramach projektu rozbudowy kompleksu Termy Mszczonów mają zostać wyposażone w siłownię zewnętrzną, 200 dodatkowych szafek basenowych, 44 miejsca parkingowe, specjalne pomieszczenie dla matek z małymi dziećmi, system odzyskujący ciepło z basenów termalnych oraz stanowiska dla przyczep kempingowych. Część z tych inwestycji została już wdrożona, pozostałe wciąż oczekują na realizację. Działania te są częścią strategii gminy – konsekwentne promowanie obiektu Termy Mszczonów ma zachęcić nie tylko do całorocznego korzystania z kompleksu, ale także do odwiedzenia regionu i skorzystania z jego dobrodziejstw.

termy w mszczonowie

Termy Mszczonów to perła Mazowsza

Termy Mszczonów to kompleks oddalony o 45 km od Warszawy i ok 90 km od Łodzi. Jego dogodne położenie (w pobliżu trasy nr 8 i drogi krajowej nr 50) sprawia, że można tu łatwo dojechać z każdej aglomeracji miejskiej. Mszczonów to niewielkie miasto położone w województwie mazowieckim: na uwagę zasługują tu liczne szlaki piesze i rowerowe, biegnące przez Radziejowice, Żabią Wolę, Puszczę Mariańską i Żyrardów, które umożliwiają zwiedzanie lokalnych atrakcji. Wycieczkom sprzyja zielone otoczenie lasów, których w tej okolicy nie brakuje. Termy Mszczonów powstały z myślą o mieszkańcach Mazowsza: obiekt ma umożliwić im korzystanie z leczniczych właściwości wód geotermalnych bez konieczności wyjazdów na południe kraju lub za granicę. Natomiast dla tych, którym bliżej jest w góry idealne będą Termy w Bukowinie Tatrzańskiej oraz te w Szaflarach (dzięki rozbudowanemu kompleksowi można tam zorganizować nawet konferencję).

Mszczonów i jego okolice to piękne i ciekawe miejsca – warto zatrzymać się tam na dłużej: noclegi w pobliżu obiektu Termy Mszczonów znajdziesz na PADO24. Porównywarka PADO24 to kompletna baza wiedzy o wycieczkach i podróżach: podpowiemy Ci, jaki rodzaj podróżowania wybrać, jak i gdzie znaleźć tani nocleg i czy warto wybrać się w podróż last minute. Z nami poznasz wady i zalety taniego podróżowania, dowiesz się wszystkiego o rejsach promem i podróżowaniu samochodem. Wejdź na PADO24 – pomożemy Ci znaleźć najlepsze rozwiązanie!

  • Aktualności