Porównywarka i ranking ubezpieczeń AC

AC z leasingiem

AC z leasingiem to ciekawa opcja w sytuacji, gdy samochód jest nam potrzebny, ale w danej chwili nas na niego nie stać. Wraz z autem otrzymujemy tutaj od razu ubezpieczenie, liczba formalności jest więc minimalizowana. Leasing jest rozwiązaniem popularnym zwłaszcza wśród przedsiębiorców. Polega on na tym, że firma udostępnia nam auto do użytkowania, a my jesteśmy w zamian zobowiązani do regularnego wpłacania rat leasingowych o określonej w umowie wysokości. Samo pojęcie leasingu pochodzi od angielskiego „lease”, które w tłumaczeniu na polski oznacza „nająć, wydzierżawić”. Jest to więc rozwiązanie nieco podobne do kredytu samochodowego, z tym że tutaj formalności jest znacznie mniej, ponieważ wszystkie je załatwiamy z tą samą instytucją. Ponadto użytkowany samochód prawnie nie należy do nas. Leasing może dotyczyć zarówno nowego auta, jak i używanego (a nawet innego rodzaju sprzętów). Może też obejmować dłuższy lub krótszy okres – wszystko zależy od ustaleń pomiędzy obiema stronami i zapisów w umowie. Zazwyczaj negocjowalna jest również kwota raty, niekiedy opłaca się więc zapytać o możliwość jej obniżenia. Warto wiedzieć, że istnieją dwa rodzaje leasingu: operacyjny oraz finansowy. W przypadku leasingu operacyjnego jego przedmiot jest zaliczany do majątku leasingodawcy, natomiast przy leasingu finansowym – leasingobiorcy. Oba rozwiązania niosą za sobą liczne konsekwencje finansowe i prawne.

ubezpieczenie ac a leasing

AC z leasingiem, czyli ważne kwestie ubezpieczeniowe

Jeżeli bierzemy auto w leasing, obowiązkowo musimy być posiadaczami pakietu AC/OC. Istnieją dwie możliwości – albo wykupimy go samodzielnie, albo otrzymamy go od firmy udostępniającej samochód od razu wraz z nim. Jeżeli zdecydujemy się na to drugie rozwiązanie, czyli AC z leasingiem, comiesięczna rata będzie raczej niestety wyższa. Jeśli natomiast na pierwsze – prawdopodobnie czeka nas dodatkowa opłata manipulacyjna. Jakie może być więc wyjście z tej sytuacji? Warto tutaj skorzystać z możliwości negocjacji i starać się skłonić firmę zajmującą się leasingiem lub bank do obniżenia wymaganych opłat. Silnym argumentem w tej dyskusji może być przedstawienie bardzo atrakcyjnej kontroferty jak najtańszego AC otrzymanej od agenta ubezpieczeniowego. Jeżeli chodzi o ubezpieczenie przy leasingu,  rozwiązaniem, które warto wziąć pod uwagę, jest GAP, czyli z angielskiego „Guaranteed Auto Protection”. Polisa taka ma szerszy zakres niż zwyczajne AC – obejmuje ona sytuację, gdy samochód zostanie całkowicie zniszczony lub utracony (na przykład na skutek kradzieży). W przypadku autocasco natomiast zazwyczaj tak nie jest. Minusem jest to, że raty są tutaj niestety zazwyczaj wyższe. W zamian otrzymujemy za to większe poczucie bezpieczeństwa.

Kolejną ważną sprawą, jeżeli chodzi o ubezpieczenie przy leasingu, jest kwestia wysokości składek. Jeżeli mamy własny samochód i jeździmy bezwypadkowo, to po pewnym czasie koszty polisy spadają – stajemy się zaufanym klientem. Natomiast przy OC lub AC z leasingiem sprawa wygląda niestety nieco inaczej. Ponieważ auto formalnie nie jest nasze, zazwyczaj nie możemy również liczyć na naliczanie na nasze konto zniżek. A może to mieć znaczenie w przyszłości, gdy zdecydujemy się zakup własnego samochodu i, mimo posiadania już pewnego doświadczenia jako kierowca, nasze składki będą takiej wysokości, jakbyśmy byli dopiero początkujący.

Czy AC z leasingiem się opłaca?

Wzięcie samochodu w leasing jest więc rozwiązaniem, które ma zarówno swoje wady, jak i zalety. Jeżeli na co dzień przydałoby nam się auto, ale nie chcemy go kupować (lub nas na to nie stać), będzie on całkiem dobrym sposobem na wybrnięcie z sytuacji.  Z drugiej strony może się to wiązać z pewnymi niedogodnościami, na przykład dotyczącymi ubezpieczeń komunikacyjnych. Najważniejsze więc, żeby z niczym się nie spieszyć i dobrze przemyśleć swoją decyzję, a podczas jej podejmowania skorzystać z różnych pożytecznych narzędzi, takich jak na przykład nasza dostępna na PADO24 porównywarka finansowa. Wtedy na pewno uda nam się znaleźć najkorzystniejszą ofertę leasingu oraz najlepsze AC i będziemy w stu procentach zadowoleni.

  • Aktualności