Ubezpieczenie domu i mieszkania

Ubezpieczenie mieszkania to polisa, którą powinien wykupić każdy z nas, bez względu na to, gdzie mieszka (w małej kawalerce czy dużym domu jednorodzinnym). Ubezpieczenie chroni naszą nieruchomość w przypadku losowych zdarzeń, takich jak włamanie, kradzież i działanie żywiołów (powódź, burza, pożar, trzęsienie ziemi). Ubezpieczenie mieszkania powinna być dla jego posiadacza priorytetem, głównie ze względu na fakt, iż nieruchomość tego typu to ważny składnik rodzinnego majątku, z którego korzystamy od lat – to tu nasi bliscy i my czujemy się dobrze i bezpiecznie. Mieszkanie i dom to miejsca, wokół których koncentruje się nasze życie prywatne, rodzinne, towarzyskie – zazwyczaj wiąże się z nimi wiele zdarzeń i wspomnień. To wszystko sprawia, że nie dopuszczamy do siebie myśli o czynnikach zagrażających naszej nieruchomości – właśnie dlatego warto zadbać o odpowiednie ubezpieczenie mieszkania. Polisy mieszkaniowe stają się obecnie coraz bardziej popularne, Polacy chętnie je wykupują – ubezpieczonych jest już prawie 70% polskich mieszkań. Tak jak wszyscy kierowcy posiadają ubezpieczenie samochodu, tak każdy powinien ubezpieczyć swój dom!

Co obejmuje ubezpieczenie mieszkania?

ubezpieczamy mieszkanie i dom

Dzięki polisie mieszkaniowej możemy ubezpieczyć nie tylko to, co znajduje się wewnątrz naszego domu lub mieszkania (np. ściany, podłogi, okna, drzwi, garaż, piwnica, strych, sprzęty domowe), ale także elementy zewnętrzne nieruchomości (np. mury, bramy, chodniki, piaskownice, altany). Przed wyborem polisy warto dowiedzieć się między innymi czym są elementy stałe i ruchome w mieszkaniu, co zagwarantuje nam większą pewność. W zakres ubezpieczenia mieszkania wchodzi zabezpieczenie przed ewentualnym włamaniem, kradzieżą i rabunkiem oraz ochrona przed utratą, zniszczeniem lub uszkodzeniem mienia wynikającym z działania żywiołów (pożar, powódź) lub czynników pogodowych i naturalnych, takich jak burza, wichura, grad, lawina czy trzęsienie ziemi. W zależności od wybranego ubezpieczyciela polisa może występować w różnych wariantach (np. podstawowym, rozszerzonym i pełnym) o niejednakowym zakresie usług. Wiele towarzystw ubezpieczeniowych oferuje ubezpieczenie mieszkania, które obejmuje np. pomoc home assistance (usługi hydrauliczne, ślusarskie) i chroni nas w sytuacji, gdy spowodowaliśmy szkody w domu sąsiada (np. poprzez zalanie jego mieszkania) oraz w sytuacjach wynikających z niewłaściwego użytkowania nieruchomości. Niektóre pakiety ubezpieczeniowe chronią nawet dom w budowie i sprzęt budowalny.

Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania?

Cena polisy zależy od wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego i zakresu ochrony, na który się zdecydujemy. Ubezpieczenie mieszkania nie należy do drogich, jego koszt zależny jest również od wartości rynkowej mieszkania, jego wielkości i wartości wyposażenia. Za większe mieszkanie z drogim wyposażeniem zapłacimy od 200 do 600 zł na rok, za mniejsze o niższej wartości rynkowej od 150 do 400 zł, a za kawalerkę już od 100 do 300 zł w skali roku. W przypadku ubezpieczenia domu cena jest nieco wyższa i mieści się w przedziale 500-800 zł. Ubezpieczenie mieszkania płacimy w jednej, rocznej składce, której wysokość jest uzależniona od zakresu usług i wybranej ochrony.

zadbaj o ubezpieczenie mieszkania i domu

Na co zwrócić uwagę, wybierając ubezpieczenie mieszkania?

Decydując się na ubezpieczenie mieszkania, zwróćmy uwagę na zakres odpowiedzialności ubezpieczyciela (przede wszystkim na wyłączenia odpowiedzialności, czyli te przypadki i sytuacje, za które nasz ubezpieczyciel nie odpowiada) – już na początku warto wiedzieć, które zdarzenia nie zagwarantują nam wypłaty odszkodowania. Pamiętajmy również o ustanowionych przez ubezpieczyciela limitach kwoty odszkodowania (koszty wypłacanego odszkodowania mieszczą się w granicach 5-10% w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego). Dany ubezpieczyciel może odmówić nam wypłacenia odszkodowania z powodu kradzieży, jeśli np. mamy w drzwiach tylko jeden zamek, warto więc zwrócić uwagę na zabezpieczenia, których wymaga ubezpieczyciel, aby nieruchomość mogła podlegać ubezpieczeniu (dodatkowe zabezpieczenia, takie jak alarm, mogą wpłynąć na obniżenie rocznej składki ubezpieczenia mieszkania). Należy również zapoznać się z obowiązkami, jakie nakłada na nas ubezpieczyciel: dotyczą one ratowania mienia, zmniejszania rozmiarów szkody (w miarę możliwości), wzywania policji i innych służb, powiadamiania ubezpieczyciela o zdarzeniu, itp. Jeśli określone przez towarzystwo ubezpieczeniowe warunki nie zostaną przez nas spełnione, kwota odszkodowania może być niższa od ustalonej.

Najlepsze ubezpieczenie mieszkania? Wybierz je z PADO24!

Ubezpieczenie mieszkania i domu to (obok ubezpieczenia na życie i ubezpieczenia samochodu) jedna z najważniejszych kwestii dla każdego z nas: polisa chroni przed zniszczeniem, kradzieżą czy dewastacją zarówno samego budynku mieszkalnego, jak i znajdującego się w nim wyposażenia. Przed podjęciem decyzji warto porównać oferty poszczególnych ubezpieczycieli, rzetelnie wycenić swój dobytek i zastanowić się nad zakresem ubezpieczenia. Pomóc w tym może porównywarka finansowa PADO24 – tu dowiesz się wszystkiego na temat ubezpieczenia mieszkania, podpowiemy, czym kierować się przy wyborze polisy i jak znaleźć najlepszą dla siebie. Porównamy dostępne na rynku oferty i pomożemy wybrać najlepsze ubezpieczenie dostosowane do Twoich potrzeb i możliwości.

Materiały do pobrania:

Nie ważne czy jesteś właścicielem domu, mieszkania czy dopiero budujesz dom lub inny budynek - koniecznie ubezpiecz swój majątek. Dzięki odszkodowaniu od Ubezpieczyciela pokryjesz straty i powstałe w związku ze zdarzeniem ubezpieczeniowym koszty. Mogą one wynosić bardzo dużo, ich samodzielne pokrycie może być dla Ciebie bardzo trudne lub wręcz niemożliwe. Posiadając mieszkanie lub dom warto je ubezpieczyć. Tego rodzaju ubezpieczenie gwarantuje nie tylko odszkodowanie za powstałe szkody ale także spokojną głowę, kiedy spotka nas nieprzyjemna sytuacja. W trudnych chwilach ten spokój może być nie do przecenienia. Na PADO24 udostępniamy dla Was dodatkową pomoc - bezpłatne wzory dokumentów dotyczących ubezpieczenia mieszkania i domu. Ich prosta forma nie powinna sprawić nikomu problemu. Polecamy je osobom, które szukają sprawdzonych formularzy.

Oświadczenie poszkodowanego

Jeśli chcesz zgłosić wystąpienie szkody z ubezpieczenia mieszkania lub domu możesz skorzystać z naszego wzoru oświadczenia poszkodowanego. Uzupełnij go i przekaż Ubezpieczycielowi. Pamiętaj by wskazać numer rachunku, na jaki chcesz żeby zostało przelane odszkodowanie.

Pobierz dokument

Potwierdzenie zdarzenia z ubezpieczenia

Administrator budynku, w którym posiadamy mieszkanie i wystąpiła szkoda powinien potwierdzić jej powstanie. Zaproponujcie mu wypełnienie naszego wniosku, aby ułatwić i przyśpieszyć tę kwestię.

Pobierz dokument
Pożar, zalanie, kradzież to tylko część okoliczności uzasadniających powstanie odpowiedzialności po stronie Ubezpieczyciela. Ilość formalności związanych z dochodzeniem odszkodowania w takiej sytuacji może przyprawić o zawrót głowy. Gdzie szukać pomocy, kiedy trzeba zgłosić szkodę lub potwierdzić jej wystąpienie? Na PADO24 znajdziecie proste i bezpłatne wzory dokumentów dotyczących ubezpieczenia mieszkania i domu. Możecie je dowolnie modyfikować, w zależności od aktualnych potrzeb. Staramy się by w nagłej sytuacji wskazać odpowiedni sposób na wyjście z trudności. Liczymy, że spełniamy Wasze oczekiwania.
  • Aktualności