Ubezpieczenie domu i mieszkania

Czym jest cesja na bank w przypadku ubezpieczeń mieszkania lub domu?

Cesja ubezpieczenia mieszkania lub domu to inaczej mówiąc przeniesienie praw wynikających z wykupionej polisy na inna osobę lub instytucję. Mowa tutaj przede wszystkim o prawie do uzyskania kwoty określonej w umowie ubezpieczenia, w sytuacji, kiedy polisa jest realizowana. W przypadku ubezpieczeń mieszkań i domów, z cesją polisy spotykamy się niemal zawsze, gdy na zakup nieruchomości zaciągamy kredyt. Jest ona wymagana przez bank, który pożycza nam pieniądze. Przed zawarciem umowy kredytu lub sporządzeniem cesji, powinniśmy jak najdokładniej przeanalizować dostępne możliwości oraz warunki, jakie są nam oferowane. W końcu kredyt na zakup mieszkania lub domu to zobowiązanie na wiele lat i każdy chciałby jak najwięcej zaoszczędzić na jego spłacie oraz uniknąć zbędnych problemów. Warto wybrać takie ubezpieczenie, które uchroni nas, gdy na przykład ktoś okradnie nam mieszkanie, a jednocześnie zaspokoi wymagania banku.

mieszkanie i dom

Co należy wiedzieć o cesji ubezpieczeń mieszkania i domu?

Jednym z wymagań ze strony banku, na jakie można trafić w przypadku zawarcia umowy kredytu na zakup nieruchomości jest właśnie cesja ubezpieczenia. Warto więc wiedzieć czym właściwie ona jest i jakie korzyści lub niedogodności może nam przynieść. Na początku trzeba zaznaczyć, że cesja ubezpieczenia mieszkania lub domu jest przede wszystkim zabezpieczeniem dla banku, który pożycza nam pieniądze.

Wiemy doskonale, że zazwyczaj zabezpieczeniem kredytu hipotecznego, jest kupowana nieruchomość. Co jednak stałoby się gdyby uległa ona zniszczeniu przed spłatą kredytu? Bank straciłby swoje wyjście awaryjne, a jest to sytuacja, na którą z pewnością nie pozwoli sobie żadna instytucja finansowa. Na wpadek takiej ewentualności często wymagana jest więc cesja ubezpieczenia na bank. W takiej sytuacji składki ubezpieczeniowe pokrywa oczywiście osoba zawierająca umowę, jednak wynikające z niej prawa przeniesione są na rzecz banku. Mowa tu przede wszystkim o wypłacie środków z ubezpieczenia w przypadku realizacji polisy.

Mieszkanie na kredyt uległo zniszczeniu – co z ubezpieczeniem?

Jeśli nasz dom lub mieszkanie zostanie zniszczone, pieniądze z ubezpieczenia uzyska bank. Często banki wymagają zawarcia umowy ubezpieczenia na bardzo szczegółowych i konkretnych warunkach, co dodatkowo zmniejsza ich ryzyko, jednak zazwyczaj przedmiotem ubezpieczenia istotnym dla większości instytucji są mury i konstrukcja domu czy mieszkania, a o wiele rzadziej jego wyposażenie. Możemy oczywiście samodzielnie zadbać o dodatkową ochronę i rozszerzyć zakres polisy wykupując chociażby home assistance.

Kluczową kwestią, o której powinniśmy w takich przypadkach pamiętać, jest fakt, że bank ma prawo uzyskać zwrot z ubezpieczenia jedynie w wysokości kwoty zobowiązania, jaka pozostała nam do spłaty. Wszelkie nadwyżki powinny zostać niezwłocznie odstąpione na naszą rzecz. Aby jednak mieć co do tego pewność, warto sprawdzić czy w zawieranej umowie znajdują się odpowiednie zapisy i w razie potrzeby zażądać ich uwzględnienia.

Można oczywiście porozumieć się z bankiem na innych warunkach i mimo cesji ubezpieczenia mieszkania na bank, otrzymać od niego całość wypłaconego ubezpieczenia, zobowiązując się jednocześnie do dalszej spłaty kredytu. Takie rozwiązanie jest jednak rzadko praktykowane. Należy koniecznie pamiętać, że zaistnienie sytuacji, w której nieruchomość ulegnie zniszczeniu, nie wpływa w żaden sposób na obowiązek spłaty należności wobec banku! Warto zatem poświęcić czas na znalezienie dobrego ubezpieczenia.

ubezpieczenie mieszkania i domu a cesja

Znajdź najlepsze ubezpieczenie na PADO24 i nie martw się cesją na bank!

Cesja na bank spędza sen z powiek wielu osób, które swoje wymarzone mieszkanie lub dom kupili przy pomocy kredytu bankowego. Nigdy nie można przecież zakładać, że nie zdarzy się sytuacja, w której zrealizujemy polisę. Aby oszczędzić sobie zmartwień i zyskać pewność, że wybraliśmy dobre ubezpieczenie domu lub mieszkania, które zagwarantuje ochronę nie tylko bankowi, ale także nam, warto przeanalizować wszystkie dostępne opcje i warianty. Szczegółowe i rzetelne opisy, porady oraz wskazówki znajdziemy w porównywarce finansowej PADO24. Jest to obszerne źródło informacji o ubezpieczeniach, dzięki któremu znajdziemy wariant, który zapewni nam spokój. Z pomocą przygotowanych zestawień, w prosty sposób porównamy wiele ofert i dowiemy się, która z nich będzie najkorzystniejsza. Z właściwym ubezpieczeniem cesja na bank nie będzie Ci straszna. Znajdziesz je na PADO24, a pomoże Ci w tym nasz ranking ubezpieczeń mieszkania i domu.

  • Aktualności