Ubezpieczenie domu i mieszkania

Elementy stałe i ruchome w mieszkaniu

Elementy stałe i ruchome w mieszkaniu to podstawowe grupy dóbr materialnych , na jakie możemy podzielić nasz majątek. Co można do nich zaliczyć i jak zakwalifikować poszczególne urządzenia? To pytanie w różnych sytuacjach zadaje sobie wiele osób. Zazwyczaj słyszymy je także, gdy chcemy ubezpieczyć nasze mieszkanie. Przyporządkowanie danych elementów do właściwych grup może sprawić pewne problemy. Najprościej jednak mówiąc, elementy stałe naszego domu lub mieszkania to te, które są wbudowane lub zamontowane na stałe, w sposób, który uniemożliwia ich odłączenie czy też przeniesienie bez użycia narzędzi. Do elementów ruchomych zaliczają się natomiast wszystkie przedmioty i sprzęty, które można dowolnie przemieszczać lub wynieść z mieszkania bez potrzeby posługiwania się specjalnymi przyrządami.

sposoby na zabezpieczenie mieszkania i domu

Jak odróżnić element stałe i ruchome w mieszkaniu?

Mieszkanie czy dom składają się z murów, instalacji oraz elementów stałych i ruchomych mieszkania. Wszystko to składa się na konkretną nieruchomość, a znajomość cech i charakterystyki konkretnych składników i umiejętność przyporządkowania ich do odpowiednich grup może okazać się bardzo przydatna w wielu sytuacjach. Jedną z nich jest z pewnością zakup ubezpieczenia nieruchomości lub cesja ubezpieczenia domu na bank. Spore problemy może nam sprawić już wybór konkretnego towarzystwa czy polisy, a gdy usłyszymy pytanie o wartość elementów stałych i ruchomych mieszkania, często nie wiemy co powiedzieć. Warto więc zastanowić się, co konkretnie zalicza się do każdej z grup.

Do elementów stałych, czyli takich, których nie przeniesiemy w prosty sposób, można zaliczyć między innymi kuchenki, piece, kominki, zabudowy wnęk, drzwi, okna, podłogi, urządzenia grzewcze, oświetlenie czy chociażby wyposażenie łazienek i kuchni. Elementami ruchomymi, czyli łatwymi do przeniesienia, są natomiast przedmioty takie, jak meble, urządzenia gospodarstwa domowego, sprzęt elektroniczny, sprzęt turystyczny i sportowy, narzędzia gospodarcze, jak na przykład kosiarki do trawy, odzież, biżuteria i przedmioty osobistego użytku.

Na podstawie podanych przykładów, bez trudu można przyporządkować poszczególne elementy naszego mieszkania do właściwych grup. Jeśli jednak nie będziemy mieć co do tego pewności, istnieje prosty sposób, który ułatwi nam to zadanie. Wystarczy wyobrazić sobie swój dom lub mieszkanie i w myślach odwrócić go do góry nogami. Rzeczy, które spadłyby na podłogę stanowią elementy ruchome, natomiast te, które pozostałyby na miejscu, to elementy stałe.

Znajomość podziału elementów stałych i ruchomych mieszkania oraz umiejętność przyporządkowania poszczególnych przedmiotów do konkretnych grup jest niezbędna przy zakupie ubezpieczenia domu lub mieszkania. Wymaga to od nas podania konkretnych składników oraz oszacowania ich wartości.

Bardzo pomocną rzeczą, dzięki której lepiej przygotujemy się do zawarcia umowy z ubezpieczycielem będzie spis majątku. Pozwoli nam on przede wszystkim dokładnie określić wartość wszystkich elementów, a także umożliwi identyfikację poszczególnych przedmiotów na wypadek włamania, pożaru lub innej nieprzewidzianej sytuacji i przyspieszy wypłatę odszkodowania.

bezpieczne mieszkanie i dom

Ubezpiecz elementy stałe i ruchome mieszkania z pomocą PADO24!

Gdy będziemy potrafili odróżnić elementy stałe i ruchome mieszkania, zawarcie umowy z towarzystwem ubezpieczeniowym będzie o wiele prostsze. Jeśli jednak chcemy, aby nasza nieruchomość posiadała najlepszą możliwą ochronę, warto dokładnie zastanowić się nad wyborem właściwej polisy. Nie jest to takie proste, biorąc pod uwagę ogromną ilość ofert dostępnych na rynku. Dlatego polecamy nasze porównanie ubezpieczeń mieszkania i domu.

Aby dokonać właściwego wyboru, warto skorzystać ze specjalnie przygotowanych narzędzi, które udostępnia PADO24. Można dzięki nim porównać poszczególne oferty, sprawdzić, która uważana jest za najlepszą oraz dobrać taką, która spełni nasze wymagania. Serwis PADO24 zawiera także pomocne artykuły i porady, które pozwolą zwiększyć naszą wiedzę na temat ubezpieczeń, wskażą, na co powinniśmy zwracać szczególną uwagę, a także pomogą uniknąć wielu rozczarowań. Rzetelne i wyczerpujące opis danych wariantów pomogą nam podjąć słuszną decyzję. Jeśli więc martwisz się, że Twoje mieszkanie nie jest odpowiednio chronione, skorzystaj z porównywarki finansowej i dobierz opcję najlepszą dla siebie!

  • Aktualności