Ubezpieczenie domu i mieszkania

Włamanie – jak zabezpieczyć przed nim mieszkanie lub dom?

Włamanie do domu lub mieszkania to sytuacja, która może się zdarzyć każdemu z nas. Jest ona wyjątkowo przykra. Czasem wynika z naszego braku ostrożności, ale czasem mimo stosowania przeróżnych środków i tak nie uchronimy swojej posiadłości przed złodziejami.

Co możemy zrobić, żeby zminimalizować ryzyko, że ktoś się do nas włamie? Warto pomyśleć o różnego rodzaju zabezpieczeniach na drzwi czy okna, a także o systemie alarmowym. Oczywiście metody te będą inne w przypadku domu, a inne w przypadku mieszkania w bloku. Największe zagrożenie istnieje w miesiącach letnich, kiedy wyjeżdżamy na urlopy. Dlatego też to wtedy powinniśmy przyłożyć szczególną wagę do środków ostrożności i zapewnić nieruchomości odpowiednią ochronę. Warto także na wszelki wypadek posiadać spis elementów stałych i ruchomych, który może okazać się niezwykle przydatny, jeśli dojdzie do włamania.bezpieczne mieszkanie i dom

Jak uniknąć włamania?

Jeżeli chcemy jak najskuteczniej zabezpieczyć dom lub mieszkanie przed niepożądanymi gośćmi, warto zacząć od zastanowienia się, którędy mogliby się oni do środka dostać. Takimi słabymi punktami są oczywiście wszystkie drzwi i okna, ale także balkony, okienka piwniczne czy dachowe oraz garaż. Każde z tych miejsc warto zabezpieczyć przed włamaniem, przykładając się do tego zwłaszcza jeśli mieszkamy na parterze. Jeżeli chodzi na przykład o okna, możemy pomyśleć o roletach antywłamaniowych. Są one niestety dosyć drogie, jeśli więc chwilowo nas na to nie stać, skuteczne będą również zwyczajne kraty. Podstawą są natomiast solidne drzwi. Takie typowe antywłamaniowe kosztują kilka tysięcy złotych, ale jest to przecież inwestycja na długie lata, poza tym w razie kradzieży straty mogą być znacznie większe. Dobrym pomysłem będzie również zamontowanie alarmu, który w razie potrzeby poinformuje o wtargnięciu obcych osób na posesję albo nas, albo bezpośrednio firmę zajmującą się ochroną. Przydać się może również łańcuch, który zanim otworzymy drzwi, pozwoli nam wyjrzeć i sprawdzić, kto się za nimi znajduje.

Oprócz specjalistycznego wyposażenia ważny jest jednak również zdrowy rozsądek. Kiedy wychodzimy z domu, nie tylko zawsze zamykajmy drzwi na klucz, ale też dokładnie sprawdźmy, czy nie pozostawiliśmy otwartych żadnych okien. Dobrym pomysłem może być za to zostawienie przed wieczornym wyjściem zapalonego światła, co sprawi, że potencjalny sprawca kradzieży uzna, że w mieszkaniu cały czas ktoś przebywa. Warto utrzymywać również dobre relacje z sąsiadami, by przed dłuższym wyjazdem móc ich poprosić o zerkanie od czasu do czasu na nasz dom i powiadomienie nas w razie gdyby działo się coś niepokojącego.

Co zrobić, gdy staniemy się ofiarami kradzieży?

Czasem jednak bywa, że mimo wielu środków ostrożności nasza posiadłość i tak padnie łupem złodziei, warto więc wiedzieć, co zrobić, gdy okradziono nam mieszkanie. Włamanie do naszego domu to zawsze bardzo stresująca i niełatwa sytuacja – chodzi w końcu o nasz dobytek, na który pracowaliśmy zazwyczaj przez wiele lat i do którego jesteśmy bardzo przywiązani. Warto jednak postarać się zachować zimną krew. Przede wszystkim bądźmy ostrożni i nie wchodźmy do środka, dopóki się nie upewnimy, że złodziei już tam nie ma – mogą się przecież oni okazać niebezpieczni. A kiedy już znajdziemy się w mieszkaniu, postarajmy się nie zacierać śladów. Najszybciej jak to możliwe zadzwońmy na policję. Później zostanie prawdopodobnie wszczęte dochodzenie w sprawie w kradzieży. Na takie sytuacje warto mieć przygotowaną wcześniej listę posiadanych w domu wartościowych przedmiotów, a zwłaszcza sprzętów elektronicznych wraz z zapisanymi numerami seryjnymi.

Coraz popularniejsze stają się również ubezpieczenia mieszkaniowe. Ubezpieczenia domu i mieszkania nie uchronią nas co prawda od kradzieży, ale w zamian za niewysokie składki w razie włamania będziemy mogli liczyć na odszkodowanie, które przynajmniej częściowo pokryje straty. Ponieważ ofert tego typu ubezpieczeń jest w tej chwili naprawdę wiele, przed dokonaniem wyboru warto skorzystać z zamieszczonej na PADO24 porównywarki finansowej. W ten sposób szybko i skutecznie znajdziesz tę najlepszą ofertę.

najlepsze ubezpieczenie mieszkania i domu
  • Aktualności