Porównywarka i ranking ubezpieczeń na życie

Ubezpieczenie na życie – dlaczego jest niezbędne?

Ubezpieczenie na życie to polisa, którą może (i powinien) wykupić każdy z nas: stanowi ona zabezpieczenie dla naszych najbliższych na wypadek naszej śmierci lub kalectwa, ale może też pomóc w gromadzeniu majątku, zapewnić dzieciom łatwiejszy start w dorosłość czy zabezpieczyć spłatę kredytu. Na czym polega ubezpieczenie na życie? Płacimy składki w określonej kwocie, dzięki czemu po naszym odejściu ubezpieczyciel wypłaci rodzinie pieniądze.

ubezpieczenia na życie

Jednak ubezpieczenie na życie to przede wszystkim komfort, gwarancja zabezpieczenia i pomocy w przypadku, gdy coś nam się stanie. W życiu często spotykają nas sytuacje, których nie jesteśmy w stanie przewidzieć – właśnie w takich przypadkach nas i naszych najbliższych chroni ubezpieczenie na życie. Polisę można wykupić dożywotnio lub na określony czas, istnieje również możliwość połączenia jej z kontem emerytalnym, na którym gromadzone są środki. Wybór odpowiedniego ubezpieczenia na życie zależy głównie od nas – polisa powinna być dostosowana do naszych potrzeb i możliwości finansowych.

Rodzaje ubezpieczeń na życie

Ubezpieczenie na życie możemy wykupić w wersji podstawowej: wówczas wpłacamy regularnie składki do ubezpieczyciela, a gdy umrzemy lub doznamy trwałego uszczerbku na zdrowiu, odszkodowanie (tzw. suma ubezpieczeniowa) jest wypłacana naszym najbliższym (nawet jeśli umowa na polisę została zawarta na krótko przed zdarzeniem). Podstawowe ubezpieczenie na życie możemy otrzymać np. zakładając konto w banku czy biorąc kredyt (często nawet nie wiemy, że ją posiadamy). Polisa podstawowa ma niewielki zakres, w związku z czym ewentualna kwota wypłaconego świadczenia będzie niewielka. Innym typem ubezpieczenia na życie jest polisa emerytalna (tzw. polisa na życie i dożycie), która umożliwia gromadzenie dodatkowych środków, które otrzymamy w wieku emerytalnym (oprócz ustawowej emerytury wypłacanej przez ZUS). Kolejnym rodzajem ubezpieczenia na życie jest polisa inwestycyjna, która oprócz ochrony naszego życia i zdrowia zakłada inwestowanie w wybrany fundusz (można ich wybrać kilka). Wadą tego typu ubezpieczenia jest brak gwarantowanej kwoty, którą otrzymamy we wskazanym czasie. Ostatnim wariantem ubezpieczenia na życie jest polisa grupowa: można do niej przystąpić np. w miejscu pracy. Plusem tej formy ubezpieczenia jest niska składka i brak konieczności zawierania umowy z ubezpieczycielem, jednak należy pamiętać, że obowiązuje ono tylko do momentu, gdy jesteśmy pracownikami danej firmy – zwolnienie z pracy pozbawia nas polisy.

Czas trwania ubezpieczenia na życie

Ubezpieczenia na życie dzielimy zazwyczaj na polisy terminowe (np. na okres od roku do kilkudziesięciu lat), bezterminowe (obejmują całe życie ubezpieczonego, a świadczenie jest wypłacane dopiero po jego śmierci), polisy posagowe (stworzone z myślą zabezpieczeniu dzieci), na życie i dożycie (obowiązujące do przejścia ubezpieczonego na emeryturę). Czas obowiązywania umowy zawartej z ubezpieczycielem zależy do wybranego rodzaju ubezpieczenia na życie i od funkcji, jaką ma ono spełniać.

Dla kogo ubezpieczenie na życie?

najlepsze ubezpieczenia na życie

Ubezpieczenie na życie może wykupić każdy z nas, jednak nie oznacza to, że każdy potrzebuje go w równym stopniu. Polisa nie jest konieczna w przypadku singli czy osób samotnych, które żyją i mieszkają same. Takie osoby zazwyczaj nie mają dzieci i bliskiej rodziny, która (w przypadku ich śmierci lub kalectwa) zostanie bez środków do życia.Ubezpieczenie na życie będzie najlepszym rozwiązaniem dla par i małżeństw z dziećmi: wówczas byt rodziny zależy od naszych zarobków – gdyby nas zabrakło najbliżsi nie mieliby za co żyć. Warto również zwrócić uwagę na zarobki: im większa dysproporcja zarobków pomiędzy partnerami, tym większa potrzeba wykupienia polisy na życie – jeśli natomiast obydwie osoby mają podobne zarobki można pomyśleć o dwóch mniejszych polisach. O ubezpieczeniu na życie powinny pomyśleć również te pary, które wspólnie zaciągnęły kredyt hipoteczny (jeśli jedno z partnerów straci pracę, bank może wypowiedzieć kredyt).

Ile kosztuje ubezpieczenie na życie?

Ubezpieczenie na życie nie musi być drogie: wszystko zależy od rodzaju wybranej polisy i okresu jej obowiązywania. Najdroższe są polisy bezterminowe, tańsze – te zawierane na określony czas. Ubezpieczenie na życie możemy mieć już za 30-60 zł miesięcznie (jeśli kwota ubezpieczenia wynosi 100 000 zł). Wysokość miesięcznej składki jest uzależniona od kwoty ubezpieczenia – im jest wyższa (np. 500 000 zł), tym większa składka (400-600 zł miesięcznie). Inne sumy dotyczą ubezpieczenia na życie, które oferują banki: wprawdzie składka jest niska i wynosi kilka, kilkanaście złotych miesięcznie, wraz z upływem lat systematycznie rośnie, w związku z czym ubezpieczona osoba osiągając np. wiek 60 lat musi płacić kilkakrotność tej kwoty. Warto dodać, że banki indywidualnie określają minimalną i maksymalną kwotę ubezpieczenia (np. w niektórych placówkach może ona wynosić pomiędzy 10 a 200 tysięcy zł.

Co powinno zawierać ubezpieczenie na życie?

Ubezpieczenie na życie powinno przede wszystkim zawierać informację o zakresie ochrony i o tym, co nie wchodzi w jej zakres (oba zagadnienia powinny być opisane dokładnie i obiektywnie tak, by nie pozostawiały żadnych wątpliwości). Istnieje szereg ubezpieczeń, które można wykupić dodatkowo do ubezpieczenia na życie, np. ubezpieczenie turystyczne. W polisie musi znaleźć się wzmianka o sumie ubezpieczenia (np. jaka jest kwota sumy gwarantowanej i w jakich przypadkach może ona być niższa niż przewidywano). Ważny jest również punkt dotyczący obowiązków ubezpieczyciela i osoby ubezpieczonej (m.in. regularne płacenie składek, nadzorowanie ważności polisy, niezwłoczne powiadomienie ubezpieczyciela o zdarzeniu). W umowie ubezpieczeniowej nie może zabraknąć informacji o okresie ubezpieczenia (w zależności od wybranego rodzaju może to być polisa terminowa, np. na 20 lat lub bezterminowa).

O czym należy pamiętać wykupując ubezpieczenie na życie?

Wybierając ubezpieczenie na życie należy dokładnie zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU): w nich znajdziemy najważniejsze informacje dotyczące polisy, np. czy obejmuje ona skutki nieszczęśliwych wypadków, czy można wprowadzić zmiany w umowie, jaki jest czas karencji, kiedy można wypowiedzieć umowę, informacje o składkach i sumie ubezpieczenia oraz jaką kwotę otrzymamy, gdy zdecydujemy się na rozwiązanie umowy. Wybór odpowiedniego ubezpieczenia na życie to niełatwe zadanie, dlatego działania podejmowane w tym zakresie powinny być zaplanowane i przemyślane.

Porównywarka ubezpieczeń na życie

PADO24 to porównywarka ubezpieczeń na życie, dzięki której znajdziesz ubezpieczenie najlepiej dopasowane do Ciebie! Ubezpieczenie na życie oferuje obecnie wiele towarzystw ubezpieczeniowych funkcjonujących na rynku. Oferty te różnią się sumą ubezpieczenia, wysokością składek i zakresem ubezpieczenia – aby wybrać najdogodniejszą dla siebie trzeba określić swoje oczekiwania (czy polisa ma stanowić jedynie ochronę życia/zdrowia, czy ma również umożliwiać gromadzenie majątku, czy umowa ma być podpisana na czas określony czy bezterminowo, itp.). Wybór ubezpieczenia na życie zależy w dużej mierze od naszych potrzeb i możliwości finansowych: jeśli szukasz dobrej polisy, dostosowanej do Twojego trybu życia, zarobków i planów, skorzystaj z porównywarki finansowej PADO24 – tu znajdziesz informacje o wszelkiego rodzaju ubezpieczeniach. Podpowiemy, czym się kierować przy wyborze ubezpieczenia i na co zwracać uwagę podpisując umowę z ubezpieczycielem. Pomożemy Ci znaleźć ubezpieczenia na życie odpowiadające Twoim potrzebom. Porównywarka ubezpieczeń na życie? Tylko PADO24.

Materiały do pobrania:

Bogata oferta ubezpieczeń na życie i zdrowie może przyprawić nas o zawrót głowy. Liczne formalności nie ułatwiają nam życia. Jak sobie poradzić w gąszczu skomplikowanych procedur ubezpieczeniowych? Wystarczy skorzystać ze wzorów dokumentów, które przygotowaliśmy specjalnie dla użytkowników serwisu PADO24. U nas możecie ich użyć za darmo! Podpisując umowę ubezpieczenia chcecie zabezpieczyć siebie i bliskich na wypadek różnych niebezpieczeństw. Pamiętajcie, że możecie w każdej chwili zgłosić zmianę uposażonych i uposażonych zastępczych. W tej sytuacji przyda się wzór wniosku w tej kwestii, który u nas znajdziecie. Często spotykane sytuacje, jak zmiana wysokości sumy ubezpieczenia i składki, wymagające specjalnych wniosków do Ubezpieczycieli, okażą się prostsze niż myślicie. Dzięki PADO24 skutecznie złożycie wniosek o wykup polisy, który oznacza zakończenie ochrony ubezpieczeniowej. Pomocne uwagi, które znajdziecie w każdym z dokumentów, ułatwią ich wypełnienie – wskażą na pewne ograniczenia lub załączniki. Korzystajcie z nich kiedy tylko chcecie i pamiętajcie, że można je zmieniać w zależności od potrzeb.

Wniosek o wykup polisy

Dajemy Ci do dyspozycji wzór wniosku o wykup polisy. Przed jego  złożeniem pamiętaj, że kwota wykupu nie jest tak wysoka, jak kwota opłaconych przez Ciebie składek. Skorzystaj z uwag, które dla Ciebie zamieściliśmy w tym dokumencie i zmodyfikuj go do własnych potrzeb.

Pobierz dokument

Wniosek o zmianę uposażonych

W życiu spotykają nas różne sytuacje, rozwód, śmierć bliskiej osoby zmieniają naszą perspektywę, także w kwestii ubezpieczeń. Jeśli chcesz zmienić uposażonych z tytułu Twojego ubezpieczenia na życie i zdrowie skorzystaj z naszego wzoru. Wypełnij go i przekaż Ubezpieczycielowi.

Pobierz dokument

Wniosek o zmianę wysokości sumy ubezpieczenia i składki

Jeśli zwiększyły lub zmniejszyły się Twoje oczekiwania co do wypłaty  odszkodowania z ubezpieczenie życia i zdrowia lub niezadowala Cię wysokość opłacanej składki wypełnij nasz wzór wniosku o zmianę wysokości sumy ubezpieczenia i składki. Ważne wskazówki co do jego wypełnienia znajdziesz na końcu tego dokumentu.

Pobierz dokument
Ubezpieczenia życia i zdrowia chronią to co najcenniejsze. Zabezpieczają Ciebie i Twoich bliskich przez wiele lat. Dlatego korzystanie z nich może wymagać częstych kontaktów z Ubezpieczycielami. Zawirowania życiowe często zmieniają nasze potrzeby. Właśnie wtedy konieczne jest dokonanie zmian w umowach ubezpieczenia. Nie warto zniechęcać się ilością niezbędnych do tego dokumentów i załączników. PADO24 proponuje proste wzory wniosków dotyczących ubezpieczeń na życie i zdrowie, które pomogą odnaleźć się w niuansach świata ubezpieczeniowego. W dołączonych uwagach wskazuje na istotne kwestie i wymagane załączniki. Dzięki PADO24 masz pewność, że prezentowane wzory dokumentów są regularnie aktualizowane pod kątem zgodności z obowiązującym prawem.
  • Aktualności