Porównywarka i ranking ubezpieczeń na życie

Czym jest polisa posagowa?

Polisa posagowa to rodzaj ubezpieczenia na życie stworzonego z myślą o dzieciach i ich przyszłości: stanowi zabezpieczenie na wypadek różnych zdarzeń i pomaga we wkroczeniu w dorosłość. Polisa posagowa to długofalowa inwestycja, dzięki której możemy zapewnić swojemu dziecku środki na utrzymanie, naukę i inne ważne potrzeby. Polisa posagowa gwarantuje otrzymanie zgromadzonych funduszy po ukończeniu przez dziecko 18 roku życia lub wcześniej (jeśli straci rodzica). Warto sprawdzić dostępne na rynku oferty przed wykupem konkretnej opcji. Pomocna będzie w tym porównywarka ubezpieczeń na życie na PADO24.

tanie ubezpieczenie na życie

Ubezpieczenie może wykupić każdy rodzic, bez względu na wiek swojego dziecka, a opłacane przez niego składki pomagają w gromadzeniu oszczędności przeznaczonych dla dziecka. Polisę posagową można wykupić dla dziecka w wieku od 5 lat, a okres jej ważności mija po ukończeniu przez nie 25 roku życia i może być skrócony, np. w przypadku ślubu dziecka lub ukończenia przez nie studiów. Zakres polisy posagowej zależy od preferencji wykupującego ją rodzica: może ona obejmować nie tylko gromadzenie środków pieniężnych, ale i np. opiekę zdrowotną lub ochronę innych członków rodziny. Warunki i zakres ubezpieczenia różnią się w zależności od wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego. Jeśli naszym zdaniem zakres ochrony jest niewystarczający lub zależy nam na jej innych aspektach, z łatwością można dokupić do polisy między innymi ubezpieczenie NNW, które zagwarantuje ochronę, gdy będziemy uczestniczyć na przykład w wypadku samochodowym.

Koszty polisy posagowej

Wysokość comiesięcznych składek wpłacanych przez rodzica na poczet polisy posagowej jest zazwyczaj określany przez towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym wykupujemy ubezpieczenie. Najczęściej minimalna składka wynosi 100 zł, ale może być niższa lub wyższa (jej wysokość dochodzi nawet do 1000 zł) i zależeć od sumy ubezpieczenia (im jest wyższa, tym większa składka). Polisa posagowa może być droższa jeśli zdecydujemy się na korzystanie z dodatkowych opcji (np. renty posagowej gwarantującej comiesięczne środki dla dziecka, które utraciło rodzica). Obniżenie kosztów polisy posagowej jest możliwe, jeśli zrezygnujemy z ubezpieczenia ochronno-inwestycyjnego i wykupimy tylko jeden rodzaj polisy (np. inwestycyjną).

Polisa posagowa – zalety

najlepsze ubezpieczenie na życie

Niekwestionowaną zaletą polisy posagowej jest fakt, że może ją zawrzeć rodzic w dowolnym momencie życia swojego dziecka: ubezpieczenie może posiadać zarówno 5 jak i 20-latek. Ważne, że stanowi ona zabezpieczenie dla dziecka nie tylko w przypadku naszej śmierci, ale i ciężkiej choroby, inwalidztwa, niezdolności do pracy. Polisa posagowa umożliwia systematyczne odkładanie funduszy na przyszłość dziecka bez ponoszenia dużych kosztów (już 80 zł miesięcznie wystarczy, by zabezpieczyć naszą pociechę). Okres polisy posagowej można w każdej chwili skrócić (np. jeśli nasze dziecko wyjdzie za mąż, zacznie pracę lub ukończy studia). Największym atutem tego ubezpieczenia jest zwolnienie go z 19% podatku od zysków kapitałowych: to gwarantuje, że w przyszłości nasze dziecko otrzyma pełną kwotę ubezpieczenia, a nie tylko jej część.

Wady polisy posagowej

Największą wadą polisy posagowej jest ryzyko otrzymania przez dziecko niewielkiej kwoty z uzbieranego kapitału: jeśli do ukończenia przez nie 18 roku życia rodzice będą żyć to wysokość wypłaconych przez ubezpieczyciela środków pieniężnych może nie przekraczać sumy wpłaconych składek (dzieje się tak, ponieważ towarzystwo ubezpieczeniowe nadal pobiera część tej kwoty jako zabezpieczenie na wypadek śmierci rodzica). W takiej sytuacji często okazuje się, że lepszym (i równie opłacalnym) rozwiązaniem jest tradycyjne ubezpieczenie na życie i utworzenie lokaty. Konsekwencją zerwania umowy na polisę posagową mogą być wysokie kary pieniężne (ich kwoty określa ubezpieczyciel). Polisa posagowa umożliwia korzystanie z atrakcyjnych świadczeń (np. opieka zdrowotna dla całej rodziny), ale niestety są one dodatkowo płatne. Warto także zwrócić uwagę na okres karencji ubezpieczenia.

Polisa posagowa – wykupić czy nie wykupić?

Polisa posagowa jest dobrym sposobem na zabezpieczenie finansowej przyszłości naszego dziecka – przy niskim nakładzie kosztów i regularnie wpłacanym składkom może znacznie ułatwić start dziecka w dorosłość, a nam pomóc w zapewnieniu mu odpowiedniej edukacji czy miejsca zamieszkania bez konieczności dewastacji domowego budżetu. Polisa posagowa może być korzystną i opłacalną formą oszczędności pieniędzy dla dziecka, jednak przed podjęciem decyzji warto zapoznać się z ofertą różnych towarzystw ubezpieczeniowych i uważnie czytać warunki zamieszczone w umowach – uchroni nas to przed dodatkowymi kosztami. Aby nie naciąć się na dodatkowe koszty, warto skorzystać z porównywarki finansowej PADO24, która pomoże w podjęciu najlepszej decyzji.

  • Aktualności