Porównywarka i ranking ubezpieczeń NNW

Jakie znaczenie w razie wypadku mają ubezpieczenia OC, NNW,AC?

NNW, czyli ubezpieczenie od Następstw Nieszczęśliwych Wypadków, to obok pakietu OC i AC jedno z popularniejszych ubezpieczeń komunikacyjnych. Zazwyczaj jest ono dostępne nie jako oddzielny produkt, lecz jako dodatek do ubezpieczenia OC. Choć to ostatnie jest obowiązkowe, w razie wypadku z naszej winy odszkodowanie z tej polisy otrzyma ofiara, a my pozostaniemy z niczym i sami będziemy musieli się zatroszczyć o naprawę strat. Warto więc jednak zdecydować się jeszcze na dodatkowe zabezpieczenie w postaci na przykład właśnie NNW.

wybierz ubezpieczenie nnw

Wypadek drogowy może przydarzyć się każdemu kierowcy, nawet najlepszemu. Czasem wina leży po drugiej stronie, ale niekiedy też po naszej – wystarczy przecież zaledwie chwila nieuwagi, dekoncentracji, gorszego samopoczucia. Dlatego też nawet jeżeli za kierownicą czujemy się świetnie, warto dmuchać na zimne i zawsze jeździć bardzo ostrożnie, pomyśleć o wykupieniu dodatkowego NNW, a także mieć świadomość, co jak się zachować, gdy dojdzie do niebezpiecznej sytuacji. Pozwoli nam się to czuć na drodze pewniej i spokojniej. Niekiedy możemy być też świadkiem kolizji drogowej, osobą, której obowiązkiem jest zareagowanie, pomoc ofiarom i wezwanie pomocy. Warto wiedzieć, jak się wówczas zachować, jakie kroki podjąć. Od tego może przecież zależeć bezpieczeństwo, zdrowie, a nawet życie innych osób.

Jesteśmy uczestnikiem lub świadkiem wypadku. Jak postępować?

Uczestniczenie w wypadku samochodowym, czy to jako ofiara, czy jako sprawca, czy nawet tylko jako świadek, to zawsze ogromny stres. Już pomijając konsekwencje prawne czy dotyczące ubezpieczeń, takich jak OC czy NNW (lub ich braku), z którymi będziemy musieli się zmierzyć, takie zdarzenie stanowi przecież poważne zagrożenie dla zdrowia i życia naszego oraz naszych pasażerów. Jeżeli jednak udało nam się wyjść z tej sytuacji bez szwanku i jesteśmy w stanie podąć działanie, już mieliśmy dużo szczęścia. Wówczas jak najszybciej powinniśmy zająć się zabezpieczeniem miejsca zdarzenia (wyłączeniem pojazdów, ustawieniem trójkątów awaryjnych), sprawdzeniem stanu pozostałych uczestników i powiadomieniem odpowiednich służb, czyli pogotowia, policji i straży pożarnej (nie jest to niezbędne przy niedużych kolizjach, w których nie ucierpiały żadne osoby, a wszyscy uczestnicy posiadają ważne OC). W takich momentach bardzo ważna może się okazać umiejętność udzielania pierwszej pomocy, zwłaszcza że o tym, czy poszkodowany przeżyje, nierzadko decydują pierwsze minuty. Jeśli znajdziemy na to czas, warto także porozmawiać ze świadkami i poprosić ich o dane oraz numery telefonów – ich zeznania mogą być w przyszłości cenne.

Natomiast kilka dni po wypadku, gdy sytuacja zostanie już opanowana, a wszyscy uczestnicy będą znajdowali się pod dobrą opieką, musimy zabrać się za załatwianie formalności. Prawdopodobnie czeka nas składanie zeznań przed funkcjonariuszem policji. Powinniśmy także skontaktować się z towarzystwem, w którym mamy wykupione ubezpieczenie OC oraz (jeżeli je posiadamy) również AC i NNW lub (jeśli jesteśmy ofiarą), w którym swoje OC posiada sprawca. Mamy na to zwykle maksymalnie siedem dni. Prawdopodobnie przedstawiciele ubezpieczyciela będą chcieli ustalić zakres i rozmiar szkód, a naszym zadaniem jest im to ułatwić. Odszkodowanie OC nie zrekompensuje nam jednak wszystkich szkód, jakie ponieśliśmy w wypadku.

najlepsze ubezpieczenie nnw

Ubezpieczenie komunikacyjne: NNW. Dlaczego warto o nim pomyśleć?

Choć zazwyczaj wydaje nam się, że nas akurat wypadki drogowe – a zwłaszcza takie z naszej winy – nie dotyczą, najczęściej jest tak do czasu. W końcu nawet mistrzowi kierownicy może się zdarzyć gorszy dzień i powinąć noga. Pamiętajmy więc, że samo OC jest często niewystarczające i oprócz niego warto zdecydować się także na dodatkowe NNW. To pewien dodatkowy wydatek, ale także duży komfort – dzięki temu mamy świadomość, że jeśli staniemy się sprawcami wypadku, nie będziemy musieli pokrywać wszystkich kosztów wyłącznie z własnej kieszeni. Natomiast w znalezieniu najlepszej dla Ciebie polisy pomoże Ci porównywarka finansowa PADO24. Warto zajrzeć także do rankingu ubezpieczeń NNW. Dzięki temu odszukasz takie ubezpieczenie, które nie tylko nie zrujnuje Cię finansowo, ale także obejmie jak najszerszy zakres zdarzeń. Nie zwlekaj więc już i nie marnuj czasu na samodzielne poszukiwania odpowiedniej oferty – zamiast tego skorzystaj z najlepszej w polskim internecie porównywarki!

  • Aktualności