Porównywarka i ranking ubezpieczeń OC

Ubezpieczenie OC

Ubezpieczenie OC, czyli inaczej ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, to jeden z rodzajów ubezpieczenia majątkowego, które zwalnia nas z odpowiedzialności finansowej w przypadku spowodowania kolizji podczas prowadzenia auta. Skutki finansowe przejmuje na siebie ubezpieczyciel, jednak do pewnej ustalonej kwoty, która została określona wartością maksymalną dla jednego zdarzenia w wysokości do 5 mln euro – w przypadku szkód na osobie – oraz do 1 mln euro – w przypadku szkód w mieniu. Wszystkie koszty powyżej tej granicy, mimo ważnego ubezpieczenia OC, będziemy musieli ponieść z własnej kieszeni. Takie przypadki są jednak niezwykle rzadkie. W codziennym życiu OC daje nam pewność, że każdy kierowca w przypadku stłuczki będzie w stanie wypłacić nam pieniądze za wyrządzoną szkodę. Dzieje się tak dlatego, że każda osoba posiadająca zarejestrowany pojazd ma obowiązek wykupienia takiego ubezpieczenia. Czy jednak oznacza to, że wszyscy posiadają wykupioną polisę?

ubezpieczenie oc

Ubezpieczenie OC – mimo obowiązku nie wszyscy je płacą

Według różnych danych statystycznych nawet 250 tysięcy kierowców w Polsce może nie mieć opłaconej polisy OC swojego auta. Tłumaczą się najczęściej niewiedzą, zapominaniem terminów lub też brakiem pieniędzy. Koszty OC i ubezpieczenia AC od 2015 roku zdecydowanie idą w górę, a to wszystko przez nowe zalecenia Komisji Nadzoru Finansowego, które zmuszają firmy ubezpieczeniowe do stosowania systemu Bezpośredniej Likwidacji Szkód. Oznacza to, że firmy nie będą mogły zaniżać wypłacanych odszkodowań poszkodowanym ze względu na zużycie pojazdu czy używanie zamienników części. Kwoty odszkodowań zdecydowanie wzrosną, co dla kierowców będzie oczywiście jak najbardziej pozytywne. Wszystko ma jednak swoją cenę i te podwyżki odczujemy wszyscy, przedłużając swoją polisę. Jej koszt wzrośnie, bo firmy oczywiście przerzucają większe wydatki na kierowców. Z tego powodu możemy się również spodziewać większej liczby osób bez wykupionego obowiązkowego ubezpieczenia OC.

Kary za brak OC

ubezpieczenie oc ranking

Obowiązek jest zawsze obowiązkiem i jeśli go nie wypełniamy, musimy liczyć się z tym, że zostaną na nas nałożone konkretne kary. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny tylko w pierwszych trzech kwartałach 2014 roku nałożył na nieuczciwych kierowców nie wykupujących polisy OC kary w wysokości 40 milionów złotych. Od 2015 roku w życie weszły jednak nowe progi, które pozwalają UFG na przyznawanie jeszcze wyższych kar. Wysokość grzywny ustalana jest na podstawie pensji minimalnej, która od 2015 roku wynosi 1750 zł. Właściciel zarejestrowanego pojazdu, który nie wykupi obowiązkowego ubezpieczenia OC, może się liczyć z karami wynoszącymi 200% płacy minimalnej. W przypadku samochodów osobowych oznacza to grzywnę w wysokości 3500 zł. Kary dla posiadaczy ciężarówek są jeszcze wyższe. Jest to 300% pensji minimalnej, czyli maksymalnie 5250 zł. Właściciele innych rejestrowanych pojazdów zapłacą w najgorszym przypadku 580 zł.

Wykrycie braku OC jest bardzo proste

Jeszcze kilka lat temu, aby zostać przyłapanym na braku obowiązkowego ubezpieczenia OC, trzeba było zostać zatrzymanym przez policję. Dopiero ta służba sprawdzała, czy mamy wykupioną polisę dla naszego pojazdu. Jeśli jej nie było, samochód zostawał odholowany na nasz koszt do czasu wykupienia ubezpieczenia. Dodatkowo otrzymywaliśmy mandat i grzywnę. Oczywiście obecnie dalej tak jest, ale znacznie skuteczniejszym sposobem jest system tzw. wirtualnego policjanta stworzony przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Wykrywa on przerwy w opłacaniu ubezpieczenia na podstawie danych zgromadzonych w Ośrodku Informacji UFG, gdzie znajdują się informacje o wszystkich pojazdach. Kontrole odbywają się w sposób ciągły, więc nawet jeden dzień spóźnienia z wykupieniem OC może nie ujść nam płazem. Dodatkowo o byciu kontrolowanym nie musimy zostać nawet poinformowani. Musimy się więc liczyć z niemal permanentną kontrolą, co powinno nas skłonić do opłacenia obowiązkowego ubezpieczenia OC, które przecież działa na naszą korzyść, bo nigdy nie jesteśmy w stanie w stu procentach przewidzieć sytuacji na drodze.

Porównywarka ubezpieczeń OC

Wybierając OC warto oczywiście skorzystać z dodatkowych możliwości, które ułatwią podjęcie decyzji. Jednym z nich jest porównywarka finansowa PADO24, będąca wygodnym i prostym w obsłudze narzędziem, które pozwoli nam znaleźć najlepsze ubezpieczenie samochodu. W końcu wybór odpowiedniego ubezpieczenia OC to bardzo istotna kwestia, która dotyczy każdego właściciela pojazdu. O ile jednak każdy wie, że ta forma ochrony jest obowiązkowa, o tyle nie wszyscy mają świadomość, czym należy kierować się przy wyborze najkorzystniejszej oferty. Łatwo więc można narazić się na dodatkowy koszt. Porównywarka ubezpieczeń OC PADO24 pomoże nam uniknąć problemów, a także oszczędzić czas i pieniądze. Bez wychodzenia z domu, w kilka minut przejrzymy wiele propozycji i wybierzemy najlepszą.

Ranking ubezpieczeń OC

Dodatkowym wsparciem w poszukiwaniu właściwej ochrony naszego pojazdu jest ranking ubezpieczeń OC. Zawarto w nim propozycje polis komunikacyjnych wszystkich wiodących towarzystw ubezpieczeniowych oraz uszeregowano je zgodnie z opłacalnością. Warto zwrócić uwagę, że głównym czynnikiem który powinniśmy uwzględnić wybierając ubezpieczenie OC jest jego cena. Dzięki rzetelnemu zestawieniu przygotowanemu przez serwis PADO24, mamy możliwość sprawdzenia, która firma oferuje najtańszą ochronę. Zaoszczędzimy sobie przy tym zbędnych wydatków oraz czasu, ponieważ ranking możemy komfortowo przeanalizować używając jedynie komputera. Oszczędź więc sobie zbędnych zmartwień i wybierz tanie OC już dziś z pomocą PADO24!

ubezpieczenie oc porównanie

Materiały do pobrania:

Ubezpieczenie OC jest jednym z obowiązkowych ubezpieczeń.Właściciele samochodów wiedzą, że dla własnego dobra nie powinni go unikać. W związku z tym, w naszym codziennym życiu, podejmujemy różnorodne czynności z nim związane. Zmieniając Ubezpieczyciela potrzebne nam będzie zaświadczenie o przebiegu ubezpieczenia, o które należy złożyć wniosek. Specjalnie dla Was został przygotowany jego wzór. Wystarczy go wypełnić i przesłać do obecnego Ubezpieczyciela. PADO24 proponuje Wam także wzory wypowiedzenia umowy OC, zgodne z nową ustawą z 23 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Dokładamy starań, żeby wzory zamieszczone na PADO24 były aktualizowane na bieżąco. Prezentowane wzory wypowiedzenia OC mają dwa warianty - wypowiedzenie OC przez nabywcę pojazdu oraz wypowiedzenie automatycznie wznowionej umowy OC. Będą one przydatne w sytuacji kupna samochodu. W razie pojawienia się wątpliwości do Waszej dyspozycji są uwagi, które znajdziecie na końcu każdego z dokumentów.

Wniosek o wydanie zaświadczenia o przebiegu ubezpieczenia

Oddajemy w Twoje ręce wniosek o wydanie zaświadczenia o przebiegu ubezpieczenia. Kierując go do Ubezpieczyciela musisz pamiętać o danych, które będą Ci do tego potrzebne. Poza danymi osobowymi, konieczne jest podanie numeru umowy lub numeru polisy. Dzięki nim będzie on mógł szybciej podjąć i rozwiązać sprawę.

Pobierz dokument

Wypowiedzenie umowy OC przez nabywcę pojazdu

Kupując samochód możemy nadal korzystać  z ubezpieczenia OC zbywcy lub wypowiedzieć tę umowę. Korzystając z drugiej opcji możesz złożyć wypowiedzenie, którego wzór prezentujemy na PADO24. Zwróć uwagę na wskazówki, które znajdziesz na dole dokumentu – ułatwią Ci jego wypełnienie.

Pobierz dokument

Wypowiedzenie automatycznie wznowionej umowy OC

Przygotowaliśmy wzór wypowiedzenia automatycznie wznowionej umowy OC. Jego złożenie konieczne jest w przypadku posiadania podwójnego OC. PADO24 przypomina, że automatycznie wznowioną umowę ubezpieczenia OC możesz wypowiedzieć w każdym czasie. Pamiętaj jednak, że nie zwalnia Cię to z zapłacenia składki, za okres udzielonej ochrony.

Pobierz dokument
Posiadanie samochodu wiąże się z wieloma obowiązkami. Wśród nich jest m.in. troska o ubezpieczenie OC. PADO24 pragnie ułatwić formalności z nim związane, a których mimo chęci nie unikniemy. Dlatego przygotowaliśmy wzory wniosków, które z pewnością  przydadzą się nie jednemu z Was. Wzbogaciliśmy je o cenne uwagi, które uproszczą ich wypełnienie i wskażą na załączniki, jakie powinny zostać dołączone do wniosków. Dokumenty te zmodyfikuj do własnych potrzeb, prosty język, w którym są napisane z pewnością ułatwi Ci to zadanie.
  • Aktualności