Porównywarka i ranking ubezpieczeń OC

Bezpośrednia Likwidacja Szkód (BLS)

Od 1 kwietnia 2015 roku działa system Bezpośredniej Likwidacji Szkód (BLS). W jego przygotowanie zaangażowały się następujące firmy: Concordia Ubezpieczenia, PZU, Ergo Hestia, UNIQA, Warta, Aviva, Gothaer, Liberty Ubezpieczenia. Łącznie ubezpieczyciele ci reprezentują 68% rynku OC. Obecnie system cieszy się coraz większym zainteresowaniem klientów.

ubezpieczenie OC a BLS

BLS – co to jest?

BLS stanowi nową metodę postępowania w przypadku szkody. Dla kierowców, którzy ucierpieli w zdarzeniach drogowych, najważniejsze jest, aby sprawnie otrzymać pieniądze, które pozwolą na pokrycie wszystkich strat. System czyni to łatwiejszym, bo umożliwia naprawę auta lub uzyskanie odszkodowania OC u swojego ubezpieczyciela, a nie jak dotąd u ubezpieczyciela sprawcy szkody. BLS funkcjonuje w Europie od kilkudziesięciu lat.

Jak działa BLS?

Jak już wspomnieliśmy, w BLS ustaleniem wysokości szkody i wypłatą odszkodowania zajmuje się ubezpieczyciel poszkodowanego. Po wypłacie, już bez angażowania klienta, następuje rozliczenie między zakładem ubezpieczeń poszkodowanego a zakładem ubezpieczeń sprawcy. Dotychczas ubezpieczenie OC było przeznaczone nie dla kupującego je klienta, tylko dla kogoś, komu klient wyrządziłby ewentualną szkodę. W systemie BLS ta relacja jest odwrócona. Tutaj więc dla klientów ważne jest nie tylko kryterium ceny, ale również jakość obsługi. Ubezpieczyciele muszą starać się o wiele bardziej, by przyciągnąć klientów. Decydują nie tylko niskie koszty, ale także szybkie wypłaty odszkodowań, a także przejrzystość procesu likwidacji szkody oraz sprawna praca rzeczoznawców.

Jakie są zalety BLS?

Przede wszystkim wprowadzenie BLS upraszcza i przyśpiesza proces likwidacji szkody. Klient pozostaje w kontakcie wyłącznie ze swoim ubezpieczycielem, więc wszystkie formalności są załatwiane za niego. Kolejną zaletą jest fakt, że teraz towarzystwa oprócz zaoferowania taniego OC lub AC muszą położyć nacisk również na jakość obsługi, na którą dotąd bardzo narzekali ubezpieczeni. A klienci są przecież teraz bardzo wymagający – przykładają się do wyboru najlepszej polisy, korzystając przy tym z różnych porównań ubezpieczenia OC.  Istnieje więc szansa na zmniejszenie liczby próśb o interwencję Rzecznika Ubezpieczonych w sprawie notorycznych odmów wypłaty odszkodowania.

Co obejmuje system BLS?

ubezpieczenie OC z bezpośrednią likwidacją szkód

System Bezpośredniej Likwidacji Szkód poza naprawą uszkodzonego pojazdu obejmuje również holowania, parkowania na parkingu strzeżonym, dodatkowe badania techniczne oraz wynajmowanie pojazdu zastępczego na czas naprawy. Nie kwalifikują się natomiast tutaj wypadki poza granicami Polski, szkody osobowe czy też takie, które zostały wycenione na sumę większą niż 30 000 złotych. Nie powinno to jednak niepokoić, gdyż większość szkód komunikacyjnych i tak nie przekracza tej kwoty. Warto też podkreślić, że w każdym kraju, w którym wprowadzono system BLS (Włochy, Francja, Belgia czy Hiszpania), również istniały początkowo pewne ograniczenia.

Jaki jest zakres działania BLS?

Projekt Polskiej Izby Ubezpieczeń zakłada, że system BLS obejmie wszystkich ubezpieczycieli w kraju, jednak na razie na przystąpienie do projektu zdecydowało się ośmiu spośród nich, co daje w sumie trzynaście firm. Stanowi to 68% polskiego rynku OC. Należy zwrócić uwagę na fakt, że warunkiem ustawowym skorzystania z systemu BLS jest jego wdrożenie u ubezpieczycieli obu biorących udział w wypadku stron. A jak wybrać dobrego ubezpieczyciela? Wystarczy skorzystać z porównywarki finansowej PADO24 i wybrać spośród wielu propozycji.

  • Aktualności