Porównywarka i ranking ubezpieczeń OC

Odszkodowanie OC

odszkodowanie z ubezpieczenia oc

Odszkodowanie OC jest dla nas istotne z dwóch względów – zabezpiecza nas finansowo w przypadku spowodowania przez nas stłuczki lub wypadku oraz w sytuacji, kiedy to inny kierowca uszkodzi nasze mienie. W Polsce posiadanie takiego ubezpieczenia jest obowiązkowe. Dzięki temu jego koszty są stosunkowo niskie, a my zyskujemy poczucie spokoju wynikające z tego, że w przypadku stłuczki zakład ubezpieczeń sprawcy będzie mógł nam wypłacić odszkodowanie za wyrządzone szkody, które mogą przecież sięgać setek tysięcy złotych. Ponadto, gdy towarzystwo korzysta z systemu BLS, cały proces przebiega bardzo sprawnie i szybko. Zdarzają się jednak osoby, które nie rozumieją zasadności naszego prawa i zupełnie świadomie je łamią. Jednym z przykładów mogą być kierowcy bez prawa jazdy. Dlaczego ludzie decydują się na jeżdżenie bez odpowiednich uprawnień i jakie są tego konsekwencje?

Odszkodowanie OC to ratunek dla naszego portfela

Najczęściej, gdy jesteśmy uczestnikiem wypadku, odszkodowanie OC wystarcza nam na pokrycie strat swoich i pozostałych uczestników kolizji. Jest to sprawdzone narzędzie, które co prawda z roku na rok kosztuje nas coraz więcej ze względu na zmiany w prawie, ale ciągle działa bardzo dobrze. Zazwyczaj pieniądze, które otrzymamy jako odszkodowanie, wystarczają nam na spokojne wykonanie wszystkich potrzebnych napraw w autoryzowanych serwisach i przy użyciu oryginalnych części. Auto po takich naprawach jest jak nowe, a całe zdarzenie nie wpływa bardzo na naszą kondycję finansową. Jeśli jesteśmy ostrożnymi kierowcami i nasz bonus-malus wypada korzystnie, nie wydamy także majątku na polisę OC. Jeśli chcesz znaleźć jak najtańszą polisę, możesz ją znaleźć za pomocą rankingu ubezpieczeń OC.

Bezszkodowi kierowcy mają dużo większe zniżki na odszkodowanie OC, ale nie jest to koszt porównywalny z koniecznością opłacenia wyrządzonych szkód w pojeździe osoby poszkodowanej. Na taki rodzaj zabezpieczenia mogą liczyć osoby będące kierowcami w świetle prawa oraz posiadające aktualne ubezpieczenie. Co się jednak stanie, gdy do samochodu z wykupionym OC wsiądzie osoba nie mająca prawa do prowadzenia pojazdów?

Odszkodowanie OC a kierowca bez prawa jazdy

Kierowcy nie płacą za spowodowany przez siebie wypadek, ponieważ robi to za nich zakład ubezpieczeń w ramach ubezpieczenia OC. Inaczej jest jednak w przypadku osób nie będących kierowcami, a siadającymi za kierownicę auta. Każdy samochód jeżdżący po drogach naszego kraju musi mieć wykupione OC. Jeśli auto będzie prowadzone przez osobę bez prawa jazdy i zostanie ono uszkodzone, to istnieją dwie opcje.

Pierwszą z nich jest możliwość porozumienia ze sprawcą i napisania wspólnego oświadczenia. Taka opcja jest najszybsza i najbezpieczniejsza dla osoby poszkodowanej, która łamie prawo, jeżdżąc samochodem bez posiadania odpowiedniego dokumentu. Jeśli jednak straty będą na tyle duże, że sprawca nie zgodzi się na zapłacenie za nie z własnej kieszeni, to na miejsce wypadku musi zostać wezwana policja. Wtedy poszkodowany może mieć niemałe problemy z powodu prowadzenia samochodu bez posiadania prawa jazdy. Ubezpieczyciel jednak w większości przypadków wypłaci mu pieniądze bez problemu.

ubezpieczenie oc przy braku prawa jazdy

Gorzej ma się sytuacja, w której to osoba bez uprawnień jest sprawcą wypadku. Oczywiście osobie poszkodowanej należą się pieniądze tak samo jak w poprzednim przypadku, dlatego firma ubezpieczeniowa wypłaci mu należną kwotę, wystarczającą do dokonania wszystkich napraw. Jednakże będzie później ściągać tę sumę od sprawcy. Jeśli będzie to mała kwota, to nie będzie to aż tak wielkim problemem. Istnieje jednak możliwość, że zniszczymy bardzo drogi samochód lub sprawimy, że jego kierowca będzie poruszał się do końca życia na wózku inwalidzkim. Odszkodowania w takich przypadkach liczone są w milionach, na co niewiele osób stać. Dodatkowo, tak samo jak w przypadku, gdy jesteśmy poszkodowani, będziemy musieli zapłacić mandat i mogą być wyciągnięte wobec nas poważniejsze konsekwencje prawne.

Nie warto zatem ryzykować i siadać za kółko bez prawa jazdy. Odszkodowanie OC co prawda dostaniemy, jeśli będziemy poszkodowanym, ale może zdarzyć się również odwrotna sytuacja, która nie będzie dla nas już tak miła.  Więcej o możliwych opcjach ubezpieczeń znaleźć można w porównywarce finansowej PADO24, czyli kompendium wiedzy na temat finansów, ubezpieczeń i wielu innych zagadnień.

  • Aktualności