Porównywarka i ranking ubezpieczeń OC

Podwójne OC

Podwójne OC jest niesamowicie frustrujące dla kierowców, którzy dowiedzieli się, że będą musieli opłacić dwie polisy i to w pełnej cenie. Przecież zazwyczaj staramy się, by nasze składki były jak najniższe, jeździmy ostrożnie i za pomocą porównywarki ubezpieczeń OC poszukujemy najtańszych ofert, a tu nagle okazuje się, że musimy płacić podwójnie. Dzieje się tak zazwyczaj przy zakupie używanego samochodu. Takie przypadki powstają głównie przy zmianach ubezpieczycieli, o których po prostu zapominamy. Aby nie zostać narażonym na dodatkowe koszty, najłatwiej byłoby nie dopuszczać do powstania takiej sytuacji, w której pojazd będzie objęty podwójnym ubezpieczeniem OC. Jednak w dzisiejszych zabieganych czasach, w których liczba różnego rodzaju opłat wykonywanych w miesiącu ciągle się zwiększa, nie trudno o takie przeoczenie. Co w takim przypadku należy zrobić, żeby nie musieć płacić dwóch składek, które w przypadku stłuczki i tak nie dadzą nam podwójnej kwoty odszkodowania?

podwójne ubezpieczenie oc

Jak dochodzi do podwójnego OC?

Tak jak wspominaliśmy, podwójne ubezpieczenie OC może pojawić się z dwóch powodów: zakupu używanego auta lub zmiany towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym wykupujemy polisę. W pierwszym wypadku, gdy odkupujemy od kogoś auto, zazwyczaj posiada ono jeszcze ważną polisę OC. Dzięki temu obniżają się koszty jego zakupu. W innym przypadku, w krótkim czasie musielibyśmy zaraz wydawać na nią dodatkowe pieniądze. Jednak przez te początkowe oszczędności możemy wpędzić się w dodatkowe koszty, bo nie zawsze zwracamy na ten fakt uwagę. Niektóre osoby ogarnięte szczęściem posiadania nowego samochodu mogą zapomnieć o tym, że sprzedawca poinformował ich o tym, że samochód ma jeszcze ważną polisę. Udają się do innego ubezpieczyciela, aby wykupić polisę. Nie byłoby to nawet aż tak niekorzystne rozwiązanie, ponieważ płacilibyśmy jedynie za to nowe ubezpieczenie, jednak jest jeszcze pewien haczyk. W umowach ubezpieczeniowych występuje klauzula prolongacyjna, która powoduje automatyczne przedłużenie ubezpieczenia w przypadku braku złożenia wypowiedzenia. Oznacza to, że polisa nie wygasa wraz z upływem roku od jej zakupu, a jest automatycznie przedłużana na kolejny. To właśnie ten przypadek jest dla nas najbardziej niekorzystny, ponieważ oprócz nowej składki OC musimy opłacić także starą, której nie chcieliśmy. Oznacza to dla nas podwójny wydatek, nawet jeśli korzystamy z najtańszego OC. Analogiczna sytuacja występuje, gdy chcemy zmienić ubezpieczyciela z jednej firmy na drugą. Jeśli nie wyślemy w odpowiednim czasie wypowiedzenia będziemy mieli podwójne OC.

Posiadam podwójne OC. Co teraz?

Aby nie dopuścić by nasze auto miało podwójne OC musimy – w przypadku ubezpieczenia na okres 12 miesięcy – przesłać wypowiedzenie do towarzystwa ubezpieczeniowego, najpóźniej jeden dzień przed końcem okresu obowiązywania polisy. Jeśli zdarzyło nam się zamówić drugie ubezpieczenie OC na odległość, czyli przez telefon lub Internet mamy prawo do odstąpienia od umowy przez 14 dni od dnia poinformowania nas o zawarciu umowy, bez podania przyczyn, przez złożenie oświadczenia na piśmie.

składki na ubezpieczenie OC

Nie jest to dla nas jedyna możliwość wyjścia z sytuacji posiadania podwójnego OC, a dodatkowo nie jest ona całkowicie bezpłatna. Ubezpieczyciel ma prawo żądać od nas zapłaty za okres, w którym obejmowała nas podwójna ochrona. Jest to jednak rozwiązanie dużo bardziej opłacalne niż płacenie całości kwoty ubezpieczenia, która w zależności od bilansu bonus-malus może być całkiem wysoka. Istnieje także możliwość wypowiedzenia umowy ubezpieczenia w terminie 30 dni od daty zakupu samochodu, która została automatycznie przedłużona. Jeśli tego nie zrobimy będziemy musieli zapłacić składki u obu ubezpieczycieli. Jak widać warto dopilnować tego, by nie dopuścić do wystąpienia problemu podwójnego OC, ponieważ wyjście z tej sytuacji w większości przypadków będzie kosztowało nas dodatkowe pieniądze. Po więcej na temat ubezpieczeń, nie tylko OC, zapraszamy na stronę www.pado24.pl. Zawarte tam informacje pomogą poszerzyć wiedzę na temat oszczędzania, finansów i wielu innych aspektów codziennego życia, a porównywarka finansowa ułatwi wybór najlepszej oferty.

  • Aktualności