Porównywarka i ranking ubezpieczeń OC

Zielona karta

Zielona karta – czym jest ten dokument? Działa ona na podobnych zasadach, co ubezpieczenie OC, jednak obowiązuje również poza granicami Polski, a także granicami Unii Europejskiej. Kiedy pozostajemy na terenie państw należących do wspólnoty (UE, Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Szwajcarii), wystarcza, że posiadamy nasze zwyczajne polskie ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej – w razie wypadku zostanie ono uznane za ważne, a odszkodowanie normalnie wypłacone. Jednak gdy jedziemy do krajów nienależących do Unii Europejskiej, na przykład na Białoruś czy Ukrainę, musimy zaopatrzyć się wcześniej właśnie w Zieloną Kartę. Działa ona na tej samej zasadzie, co OC – jeżeli spowodujemy wypadek lub kogoś potrącimy, szkoda z tym związana zostanie pokryta przez ubezpieczyciela.

ubezpieczenie OC zagranicą

Termin „Zielona Karta” wziął się od koloru tego dokumentu. Jednak jego pełna nazwa to Międzynarodowa Karta Ubezpieczenia Samochodowego. Aby był on zrozumiały za granicą, treść na nim umieszczona jest zapisywana nie tylko w języku polskim, ale oprócz tego także w angielskim lub francuskim. Karta ta składa się z dwóch części – karty właściwej oraz jej kopii, którą w razie potrzeby możemy odedrzeć i wręczyć osobie poszkodowanej w wypadku, upoważniając ją w ten sposób do starań o odszkodowanie.

Posiadanie Zielonej Karty jest obowiązkowe w dwunastu państwach, które należą do Systemu Zielonej Karty. Wśród nich są Albania, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Iran, Izrael, Macedonia, Maroko, Mołdawia, Rosja, Czarnogóra, Tunezja, Turcja czy Ukraina. Jeżeli na ich terenie przydarzy nam się wypadek, a posiadamy tę kartę, nie będą potrzebne żadne dodatkowe formalności ani opłaty. Odszkodowanie zostanie wypłacone po prostu na jej podstawie. Warto dodać, że Zielona Karta nie ma nić wspólnego z podwójnym OC i nie narazi nas na zbędne problemy.

Co zrobić by otrzymać Zieloną Kartę?

Wydawaniem Zielonych Kart zajmują się towarzystwa ubezpieczeniowe. Jeżeli więc chcesz otrzymać ten dokument, możesz zgłosić się albo do tego samego ubezpieczyciela, u którego wykupiłeś polisę, albo do innego. Możesz to zrobić nawet posiadając najtańsze OC. Karta taka może zostać wydana minimalnie na 15 dni, a maksymalnie na 12 miesięcy. Powinniśmy jednak wiedzieć, że ubezpieczyciel nie ma obowiązku wystawienia nam Zielonej Karty, która będzie ważna we wszystkich wymienionych powyżej krajach. Zdarza się, że towarzystwa odmawiają chronienia nas w niektórych z państw (na przykład w Rosji).  Dobrym pomysłem będzie więc zakup karty w multiagencji ubezpieczeniowej – tam powiemy agentowi, do jakiego kraju konkretnie się wybieramy, a on zaproponuje nam odpowiednią dla nas ofertę. Warto zainteresować się także kosztami. Jeżeli wykupimy kartę u ubezpieczyciela, u którego mamy również OC, będzie ona darmowa, jeśli jednak u innego – może zostać obciążona opłatą o od 120 do 300 zł na miesiąc. Konkretna wysokość jest zależna od kilku czynników, do których należą między innymi parametry techniczne samochodu. A jak wybrać inne ubezpieczenia, nie tylko te samochodowe? Tu z pomocą przychodzi porównywarka finansowa PADO24. Wejdź i przekonaj się, co i za ile możesz ubezpieczyć.

  • Aktualności