Ochrona prawna

Ochrona prawna to rodzaj ubezpieczenia, które zabezpiecza nas przed ponoszeniem kosztów postępowania sądowego, gwarantując ewentualny zwrot takich kosztów (jeśli je poniesiemy). Dzięki ubezpieczeniu ochrony prawnej możemy liczyć na pomoc w odzyskaniu opłat, które ponieśliśmy na rzecz sądu i prowadzonego postępowania. Zakres ubezpieczenia może różnić się w zależności od wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego – z reguły ochrona prawna obejmuje zwrot kosztów za pracę adwokata i radcy prawnego, zwrot kosztów za pozew, apelację, itp. oraz zwrócenie pieniędzy za przyjazd do sądu. Posiadanie takiego ubezpieczenia gwarantuje nam brak kosztów sądowych (pokrywa je ubezpieczyciel). W zależności od potrzeb można wykupić najbardziej odpowiednią opcję, jak na przykład ochronę prawną nieruchomości. W Polsce ochrona prawna nie cieszy się dużą popularnością: większość ludzi nie ma świadomości, czym jest to ubezpieczenie i jaki jest jego zakres.

Zakres ubezpieczenia ochrony prawnej

dlaczego warto korzystać z ochrony prawnej

Aby w pełni korzystać z wkupionej polisy, warto wiedzieć kiedy przydaje się ochrona prawna oraz na jaką pomoc możemy liczyć, gdy się na nią zdecydujemy. Ochrona prawna obejmuje koszty postępowania sądowego bez względu na to, jakiej dziedziny ono dotyczy (sprawy z życia prywatnego, zawodowego, z tytułu prowadzenia działalności, z zakresu komunikacji drogowej). Dzięki temu ochronie prawnej podlegamy nie tylko my (nasze zdrowie, życie i majątek), ale i nasi bliscy czy przedsiębiorstwo, którym zarządzamy. Na zwrot kosztów postępowania możemy liczyć również w przypadku zdarzenia drogowego, którego byliśmy uczestnikiem (bez względu na to, czy byliśmy jego sprawcą czy poszkodowanym). Ochrona prawna spowoduje, że nie poniesiemy również kosztów sądowych za postępowanie przeciwko pracodawcy, który np. bezpodstawnie nas zwolnił czy kosztów postępowania przeciwko osobie, która swoim postępowaniem naraziła nas na utratę zdrowia lub życia. Warto pamiętać, że zakres ubezpieczenia może różnić się w poszczególnych towarzystwach ubezpieczeniowych, dlatego zanim zdecydujemy się na skorzystanie z usług konkretnego lepiej zastanowić się, czego oczekujemy od polisy, a następnie porównać oferty ubezpieczycieli i wybrać najlepsze dla siebie rozwiązanie.

Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe wprowadzają pewne ograniczenia w zakresie obowiązywania polisy ochrony prawnej: jeśli np. świadomie działaliśmy niezgodnie z prawem nie będziemy mogli liczyć na pomoc ubezpieczyciela.

Jak można wykupić ubezpieczenie ochrony prawnej?

Ubezpieczenie ochrony prawnej możemy wykupić osobno lub z inną polisą (np. razem z ubezpieczeniem mieszkaniowym czy komunikacyjnym). Polisę oferują towarzystwa ubezpieczeniowe takie jak Ergo Hestia, Allianz Polska, Concordia i D.A.S. Ubezpieczenie ochrony prawnej może nabyć każdy, kto w przypadku różnych nieprzewidzianych sytuacji i zdarzeń, nie chce ponosić wysokich kosztów postępowania sądowego. Zaletą polisy jest stosunkowo niska kwota rocznych składek, które sprawią, że nie będziemy musieli martwić się o opłaty sądowe. Posiadanie takiego ubezpieczenia zaleca się również kierowcom, którzy – w momencie spowodowania wypadku – nie muszą ponosić kosztów wynagrodzenia adwokata ani uiszczać innych opłat, ponieważ pokrywa je ubezpieczyciel.

ochrona prawna - co nam daje

Dodatkowe korzyści płynące z posiadania ochrony prawnej

Posiadając ochronę prawną mamy zapewnioną pomoc specjalistów w zakresie prawa (np. adwokatów czy radców prawnych), za których usługi nie musimy płacić. Mamy stały dostęp do porad prawnych, które mogą okazać się niezbędne w każdej chwili. W ramach wykupionej polisy możemy prowadzić wiele spraw związanych z różnymi dziedzinami: z pracą, działalnością gospodarczą, życiem prywatnym. Ochrona prawna to gwarancja bezpieczeństwa i spokoju bez względu na to, w jakiej sytuacji znajdziemy się my lub nasi bliscy – ubezpieczyciela udziela nam pomocy do wysokości sumy ubezpieczenia. Jeśli chcemy mieć zapewnioną pomoc i ochronę prawną niezależenie od tego, co się wydarzy, warto wykupić ubezpieczenie ochrona prawna: jest tanie i można je nabyć jako odrębna polisę lub w pakiecie z innym ubezpieczeniem, np. ubezpieczeniem OC lub ubezpieczeniem AC.

Wybierz najlepsze ubezpieczenie ochrony prawnej z PADO24!

Gdzie znaleźć najlepsze oferty ubezpieczenia ochrona prawna? Oczywiście na PADO24! Dzięki nam nie tylko wybierzesz dopasowaną do swoich wymagań ofertę, ale poszerzysz swoją wiedzę na temat tego rodzaju ubezpieczenia. Do Twojej dyspozycji oddajemy także porównywarkę finansową. Korzystaj z niej w dowolnej chwili i nie przepłacaj nawet złotówki! PADO24 to gwarancja rozsądnej decyzji bez konieczności szukania ubezpieczenia na niezliczonej ilości stron i w wielu punktach stacjonarnych.

Materiały do pobrania:

Widmo sporów sądowych skutecznie odstrasza większość z nas od dochodzenia swoich roszczeń. Wysokie koszty sądowe, adwokatów, windykacji są zmorą osób wykonujących wolne zawody, przedsiębiorców i zwykłych ludzi. Ubezpieczyciele wychodzą na przeciw ich potrzebom i prezentują różne warianty Ochrony Prawnej. Dzięki niej zyskamy wsparcie profesjonalnych adwokatów lub radców prawnych i nie będziemy obawiać się wysokich kosztów. Decydując się na ten rodzaj ubezpieczenia musimy liczyć się z formalnościami, które wymagane są do podjęcia i prowadzenia działań w naszym imieniu. Dlatego też PADO24 prezentuje wzory dokumentów, które przydadzą się osobom korzystającym z Ochrony Prawnej. Bezpłatnie udostępniamy materiały do pobrania, dzięki którym dokonasz zgłoszenia faktury do windykacji i udzielisz pełnomocnictwa Ubezpieczycielowi.

Zgłoszenie faktury do windykacji

Przygotowany przez PADO24 wzór zgłoszenia faktury do windykacji będzie przydatny dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Niestety często zdarzają się im sytuacje niesolidnych dłużników, którzy zalegają z zapłatą wystawionych faktur. Dzięki ubezpieczeniu Ochrona Prawna uzyskamy pomoc w dochodzeniu ich zapłaty. Na początku należy zgłosić fakturę Ubezpieczycielowi. Możecie to zrobić na udostępnionym przez nas wzorze.

Pobierz dokument

Pełnomocnictwo dla Ubezpieczyciela do dochodzenia roszczeń z ubezpieczenia Ochrony Prawnej

Ochrona Prawna ma różne warianty. Znajdziemy warianty dla osób prywatnych, przedsiębiorców, rolników i posiadaczy samochodów. Po podpisaniu umowy ubezpieczenia każdy z nich powinien złożyć jeszcze pełnomocnictwo, którego wzór przygotowało PADO24. Wystarczy zmodyfikować go do swoich potrzeb i złożyć Ubezpieczycielowi.

Pobierz dokument
Na rynku pojawiło się nowe ubezpieczenie - Ochrona Prawna. Posiada je w swojej ofercie, w różnych wariantach, większość Ubezpieczycieli. Gwarantuje ono zwrot kosztów niezbędnych do dochodzenia swoich praw w postępowaniach sądowych i nie tylko. W ramach Ochrony Prawnej udzielamy pełnomocnictwa Ubezpieczycielowi do dokonywania czynności niezbędnych do dochodzenia w naszym imieniu roszczeń. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy jego wzór. Posługując się nim upoważniamy do występowania zakładu ubezpieczeń w naszym imieniu w sporze z określonym dłużnikiem, np. kontrahentem, który nie zapłacił wystawionej przez naszą firmę faktury. W tej sytuacji przydatny będzie także drugi przygotowany przez PADO24 dokument - wzór zgłoszenia faktury do windykacji. Wystarczy zmodyfikować je do własnych potrzeb i złożyć u Ubezpieczyciela. Liczymy, że pozytywnie zaskoczy Was ich prostota. Z PADO24 na pozór skomplikowane spraw stają się prostsze!
  • Aktualności