Ochrona prawna

Ochrona prawna nieruchomości

Ochrona prawna nieruchomości to jeden z rodzajów ubezpieczeń ochrony prawnej, które choć nie są wśród Polaków jeszcze zbyt popularne, to stopniowo zaczynają być coraz częściej wybierane. Na czym one polegają? Ubezpieczenie ochrony prawnej jest pomocne w sytuacji, gdy będziemy musieli dochodzić swoich praw przed sądem. Jak wiadomo, wiąże się to zazwyczaj ze sporymi kosztami. Jeżeli posiadamy jednak odpowiednią polisę, wszystkie lub dużą część opłat w naszym imieniu ureguluje towarzystwo ubezpieczeniowe. Warto zatem zastanowić się, w jakich sytuacjach przydaje się ochrona prawna i czy jest ona nam potrzebna.

ochrona prawna nieruchomości

Dochodzenie swoich praw zazwyczaj jest niestety dość drogie. Nie każdego stać na pokrycie wysokich kosztów, do których zaliczają się m.in. wynagrodzenie adwokata, tłumaczy, rzeczoznawców czy biegłych, opłaty sądowe, administracyjne, notarialne, a nawet samo zorganizowanie sobie dojazdu na rozprawę. Nawet jeżeli później, po udowodnieniu swojej racji, otrzymamy ich zwrot, to przecież początkowo musimy samodzielnie się nimi zająć. Polisa obejmuje również sytuację,  gdy ubezpieczony zostaje zobowiązany do zwrotu wydatków poniesionych przez drugą stronę sporu. Dlatego warto posiadać ubezpieczenie ochrony prawnej – mając je, będziesz mógł „walczyć o swoje”, nie martwiąc się przy tym o finanse.

Istnieje kilka rodzajów ubezpieczenia ochrony prawnej: ochrona prawna życia prywatnego, pojazdu, a także na przykład ochrona prawna nieruchomości. Czasem możemy je zakupić jako oddzielny produkt, a czasem jako dodatek do innej polisy (np. ubezpieczenia komunikacyjnego lub mieszkaniowego). Wszystko zależy tutaj od konkretnego towarzystwa, oferty różnią się między sobą. Takie ubezpieczenie mogą wykupić zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorcy. Dla tych drugich będzie ono nawet bardziej przydatne – w końcu ze względu na prowadzenie działalności gospodarczej są oni na różne komplikacje prawne narażeni znacznie bardziej niż inni. Z ubezpieczenia ochrony prawnej bardzo chętnie korzystają również przedstawiciele niektórych zawodów, na przykład lekarze albo kierowcy. Warto jednak wiedzieć, że czasem w regulaminie tego ubezpieczenia istnieje zapis, że nie obowiązuje ono w przypadkach, gdy jego posiadacz świadomie złamał prawo.

Jak już wspomnieliśmy, opisywane powyżej ubezpieczenie ma kilka rodzajów. Jednym z nich jest właśnie ochrona prawna nieruchomości (zazwyczaj dostępna w formie dodatku do innej polisy, na przykład home assistance). Posiadanie i użytkowanie domu lub mieszkania może się niestety wiązać z różnymi problemami i nieporozumieniami – związanymi na przykład z niezbyt życzliwymi sąsiadami lub niewypłacalnymi lokatorami. Przykładem mogą tu być chociażby właśnie kłopoty z wyegzekwowaniem czynszu od osób, którym wynajmujemy mieszkanie, lub odszkodowania od kogoś, kto w jakiś sposób zniszczył będący naszą własnością lokal (poprzez zalanie). Tego typu sytuacje są znacznie częstsze niż nam się wydaje. Nierzadko też zdarza się, że rezygnujemy z dochodzenia swoich praw, ponieważ zwyczajnie nas na to nie stać (w końcu koszty mogą wynieść nawet kilkanaście tysięcy złotych). Ubezpieczenie ochrony prawnej pozwoli nam uniknąć tego typu wątpliwości i skupić się na udowodnieniu swojej racji. Szybko i bezpłatnie w wyborze ubezpieczenia pomoże ranking ubezpieczeń ochrona prawna na PADO24.

ubezpieczenie ochrona prawna nieruchomości

Zapewnij sobie najlepszą ochronę prawną nieruchomości!

Ubezpieczenia ochrony prawnej znajdziemy dziś w ofercie większości z towarzystw. Podobnie jest jeżeli chodzi o samą ochronę prawną nieruchomości. Czasem funkcjonuje ona jako samodzielny produkt, a czasem tylko jako dodatek do innej polisy. Jak zdecydować, która opcja będzie najlepsza? Pomoże Ci w tym dostępna na PADO24 porównywarka finansowa. Teraz nie musisz już marnować czasu na długie poszukiwania, my pomożemy Ci szybko zdobyć pełne i rzetelne informacje.

  • Aktualności